دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهبازارگردیدلار و ارزهای بین المللیایران سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی در منطقه

ایران سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی در منطقه

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود ذخایر ارزی واقعی ایران را ۱۲۲ میلیارد دلار اعلام کرد و ایران را در جایگاه سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی قرار داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، ذخایر ارزی در دسترس ایران در سال جاری میلادی را ۳۰.۸ میلیارد دلار برآورد کرده است. این رقم نسبت به سال قبل حدود ۱۳ میلیارد دلار افزایش را نشان می‌دهد. این نهاد بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ ذخایر ارزی در دسترس ایران را ۱۷.۷ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول از سال ۲۰۱۹ در اقدامی تامل برانگیز و در راستای سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران به یکباره میزان ذخایر ارزی ایران را از بیش از ۱۲۲.۴ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۸ گزارش کرده بود به ۱۴.۹۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ کاهش داد. این رقم را میزان ذخایر ارزی در دسترس ایران اعلام کرد؛ یعنی ذخایری که آماده و تحت کنترل مقامات مالی کشور است و دور از دسترس تحریم‌ها قرار دارد.

اما این نهاد در گزارش جدید خود اذعان کرده است ذخایر ارزی واقعی ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلامی خواهد بود. برای مثال در سال ۲۰۲۱ در حالی که ذخایر ارزی در دسترس ایران را ۱۷.۷ میلیارد دلار اعلام کرده رقم واقعی ذخایر ارزی ایران در این سال ۱۲۲ میلیارد دلار بوده است.

بر این اساس ایران از نظر ارزش ذخایر ارزی خود در مقایسه با ۳۲ کشور خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته است و تنها دو کشور عربستان و امارات از ذخایر ارزی بیشتری نسبت به ایران برخوردارند.

عربستان با ۴۴۹.۵ میلیارد دلار، بیشترین ذخایر ارزی را در منطقه طی سال ۲۰۲۱ داشته است و امارات با ذخایر ارزی ۱۲۷.۸ میلیارد دلاری در رتبه دوم جای دارد.

ایران نیز با ۱۲۲ میلیارد دلار، سومین کشور بزرگ دارنده ذخایر ارزی منطقه در این سال بوده است.

میزان ذخایر ارزی برخی دیگر از کشورهای منطقه عبارت است از:

– الجزایر ۴۵.۴ میلیارد دلار

– جمهوری آذربایجان ۷.۱ میلیارد دلار

– بحرین ۴.۷ میلیارد دلار

– عراق ۶۴.۲ میلیارد دلار

– کویت ۴۴.۹ میلیارد دلار

– قطر ۴۲.۲ میلیارد دلار

– ارمنستان ۳.۲ میلیارد دلار

– مصر ۳۹.۴ میلیارد دلار

– اردن ۱۹ میلیارد دلار

– پاکستان ۳۵.۶ میلیارد دلار

– ازبکستان ۳۵.۱ میلیارد دلار

کل ذخایر ارزی کشورهای منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۱۱۹ میلیارد دلار بوده که ایران با با ۱۲۲ میلیارد دلار، سهم ۱۱ درصدی از این رقم به خود اختصاص داده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ذخایر ارزی در دسترس ایران در سال ۲۰۲۳ نیز افزایش یابد و به ۴۲.۲ میلیارد دلار برسد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر