یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیظرفیت صادرات برق ایران حدود ۱۵۰۰ مگاوات است

ظرفیت صادرات برق ایران حدود ۱۵۰۰ مگاوات است

مدیرعامل توانیر گفت: هر زمان که مصرف داخلی بالا باشد میزان صادرات برق به حداقل خود می‌رسد اما تعهدات بین‌المللی خود را رعایت خواهیم کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، چندی پیش وزیر نیرو در رابطه با سفر اخیر خود به ترکیه و موضوع صادرات برق به این کشور گفته بود: در سفر ترکیه دو مساله در دستور کار قرار گرفت که یکی از آن‌ها مذاکره با وزارت انرژی ترکیه برای مبادلات برق بود که اخیراً در مرز ترکیه سیستم بک تو بک (مبادله) نصب شده است و از طریق این سیستم امکان مبادله برق فراهم شده است.

اما این مبادله برق به کجا رسید؟ آرش کردی مدیر عامل شرکت توانیر به پیشرفت ۶۰ درصدی این طرح اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به ترکیه صادرات برق نداریم و در مرحله تست و راه اندازی پست بک تو بک وان هستیم و تاکنون نیز ۶۰ تا ۷۰ درصد مرحله آزمایشی طی شده است. همچنین در صورتی که به بهره برداری برسد می‌توانیم صادرات برق را آغاز کنیم.

وی افزود: صادرات برق ما به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان صورت می‌پذیرد و از کشورهای ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان واردات برق داریم.

مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: ظرفیت صادرات برق ایران نزدیک به ۱۵۰۰-۱۶۰۰ مگاوات است و ظرفیت واردات نزدیک به ۵۰۰ مگاوات است.

کردی با اشاره به ناترازی برق در برخی ایام و صادرات آن توضیح داد: در زمان‌هایی که مصرف داخلی بالا برود برای صادرات بین المللی یک کف و سقف برای صادرات وجود دارد که آن را در نظر خواهیم گرفت.

وی در پایان در پاسخ به سوال علت تأخیر در اعلام قیمت برق رقابتی به چه دلیل بوده است؟ خاطرنشان کرد: این موضوع سیاست‌هایی بوده که هیئت تنظیم بازار برق برعهده دارد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر