پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنتسهیل واردات ماشین آلات معدنی

تسهیل واردات ماشین آلات معدنی

سخنگوی وزارت صمت گفت: ۱۵ هزار ماشین آلات معدنی فرسوده با عمر ۲۰ سال به بالا در کشور وجود دارد. وزارت صمت واردات ماشین آلات معدنی را تسهیل کرده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  امید قالیباف در رابطه با واردات ماشین آلات معدنی و اقداماتی که در حوزه معدن در یک سال گذشته در وزارت صمت انجام شده است، اظهار داشت: اولین اقدام در این بخش، پروژه هوشمندسازی معدن در حوزه اکتشاف، استخراج، اخذ پروانه بهره برداری و پرداخت حقوق دولتی است که از مهمترین و بزرگترین اقدامات وزارت صمت در این حوزه به شمار می‌رود. به طوری که عملا دست اشخاص، امضا‌های طلایی و رانت در این حوزه قطع خواهد شد.

وی ادامه داد: اقدام دومی که در بخش معدن در یک سال گذشته توسط وزارت صمت انجام شده این است که معادن و پهنه‌های اکتشافی راکد را تجمیع و کل کشور در حوزه معادن را به ۴ بخش تقسیم کردیم که هر بخش شامل ۸ استان شده است. بنابراین ۵ هزار و ۳۴۹ پهنه معدنی راکد و اکتشافی را در قالب مزایده در زمان بندی مشخص برای فعال سازی و احیا واگذار خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت صمت افزود: در اقدام سوم در حوزه معدن که یکی از اقدامات بسیار مهم وزارت صمت در این حوزه به شمار می‌رود اقدام وزارت صمت به تسهیل گری فرآیند‌ها است.

قالیباف اضافه کرد: یکی از گلوگاه‌های ما در حوزه معدن، واردات ماشین آلات معدنی بود. به طوری که اگرچه در سال ۹۹ نیازمند واردات بیش از ۱۰ هزار ماشین آلات معدنی بودیم، اما فقط ۱۲۵ دستگاه ماشین آلات معدنی وارد کشور شد.

وی تصریح کرد: نیاز کشور به ماشین آلات معدنی ۱۵ هزار دستگاه است. وزارت صمت برای رفع مشکل واردات ماشین آلات معدنی اقداماتی را انجام داده است. بر این اساس در حال حاضر مجوز واردات ۱۵۰۰ دستگاه ماشین آلات معدنی صادر شده است.

قالیباف خاطرنشان کرد: یکی از موانع واردات ماشین آلات معدنی تکیه بر ساخت داخل بود.  این در حالی است که فعلا توان تولید بخشی از ماشین آلات معدنی در کشور وجود دارد. به عنوان مثال اگرچه در حال حاضر می‌توانیم دامپ تراک ۳۰ تنی را تولید کنیم، اما توان تولید دامپ تراک ۱۰۰ تنی یا بیشتر را نداریم. بنابراین برای اینکه به علت نبود این قبیل ماشین آلات، لطمه‌ای به استخراج در بخش معدن وارد نیاید، مجوز واردات این گونه ماشین آلات صادر شده است تا از طریق داخلی نیاز داخلی رفع گردد.

وی اظهار داشت: سیاست وزارت صمت این است که علاوه بر اینکه تمام ظرفیت داخلی را فعال کند و حداکثر استفاده را از ظرفیت تولید داخلی ببرد، اما کار استخراج معدن را معطل ماشین آلات مورد نیاز نگذارد. لذا بر اساس این منطق فرآیند واردات ماشین آلات معدنی مورد نیاز بخش معدن تسهیل شد.

سخنگوی وزارت صمت در پایان گفت: ماشین آلات معدنی معمولا با کارکرد ۱۸ سال به بالا فرسوده به حساب می‌آیند. هم اکنون حدود ۱۵ هزار دستگاه ماشین آلات معدنی ۲۰ سال به بالا در کشور موجود است که باید این فرسودگی جبران شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر