جمعه, آذر 11, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتدلایل کاهش قیمت نخ

دلایل کاهش قیمت نخ

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک گفت: کاهش قیمت جهانی نخ و افت تقاضا در صنایع نساجی از عوامل کاهش قیمت نخ است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، اخیرا معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش وزنی ۱۲ درصدی صادرات صنعت پوشاک نسبت به شش ماهه سال گذشته خبر داده و در خصوص کاهش قیمت نخ گفته بود: پتروشیمی ایران طبق تفاهماتی که با انجمن صنایع نساجی ایران و اداره کل نساجی وزارت صمت انجام داد، باعث افزایش تولید شد و قیمت نخ کاهش یافت.

در این رابطه مجید افتخاری اظهار داشت: علت کاهش قیمت نخ، کاهش قیمت جهانی پنبه و کاهش تقاضا در صنایع نساجی است. دلیل دیگر کاهش قیمت نخ، کاهش تقاضای پوشاک و بافندگی است. در حال حاضر عرضه و تقاضا در هیچ حوزه‌ای در صنعت نساجی و پوشاک حتی نزدیک به هم نیست.

وی ادامه داد: ریسنده‌ها به دنبال افزایش تعرفه این کالا هستند، اما کشور به واردات نخ نیاز دارد. افزایش تعرفه منجر به افزایش واردات غیرقانونی خواهد شد. همین حالا هم بهای تمام شده تولید داخل بالاست. واحدهای تولیدی مجازند معادل ۳۰ درصد نیاز خود نخ وارد کنند.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، موضوع ماده ۲۴ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تغییرات در رویه‌های مالیاتی و گمرکی باید از شش ماه قبل گفته شود. در صورت اجرا نشدن این حالت فضای کسب و کار دچار التهاب خواهد شد.

قائل به وضعیت مثبت در صادرات پوشاک نیستم

افتخاری در پاسخ به سوالی درباره افزایش حجم صادرات در سال جاری نیز خاطرنشان کرد: صادرات پوشاک ایران به قدری ناچیز است که با یک سفارش مشتری ممکن است ۵۰ درصد افزایش یا با یک لغو سفارش ۵۰ درصد کاهش یابد. آمار صادرات باید نسبت به تولید واحدهای فعال و در مقایسه با کشورهای همسایه سنجیده شود و به طور کلی قائل به وضعیت مثبت در صادرات پوشاک نیستم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر