پنجشنبه, آذر 10, 1401
10.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتسرمایه گذاری برای تقویت مسیرهای ترانزیتی کشور

سرمایه گذاری برای تقویت مسیرهای ترانزیتی کشور

معاون وزیر خارجه گفت: تقویت مسیرهای ترانزیتی کشور جزو اولویت‌هاست و سرمایه گذاری فاز اول در سرخس آغاز شده تا زیرساخت‌های حمل‌ونقل تقویت گردد و فاز دوم در بندر انزلی دنبال خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی صفری ضمن اشاره به سرمایه گذاری برای تقویت مسیرهای ترانزیتی کشور، در خصوص برنامه‌های وزارت امور خارجه در حوزه تجارت، اظهار داشت: سیاست‌های وزارت امور خارجه در حوزه توسعه تجارت در همه حوزه‌ها مشخص و تلاش‌ها در راستای توسعه این بخش است. در همین راستا پیش‌بینی می‌شود صادرات در حوزه دانش بنیان‌ها تا پایان سال به ۲ میلیارد دلار برسد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: با کشورهای همسایه و منطقه به‌ویژه قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان و غیره مذاکرات آغاز شده است. تقویت مسیرهای ترانزیتی کشور جزو اولویت‌های ایران به شمار می‌رود و در این مورد با چین و سایر کشورها رایزنی کرده و خوشبختانه به نتیجه رسیده و توافقات صورت گرفته است.

وی افزود: در این رابطه سرمایه گذاری فاز اول در سرخس آغاز شده تا زیرساخت‌های حمل‌ونقل تقویت شود. سرمایه گذاری فاز دوم هم  در بندر انزلی خواهد بود. در واقع دنبال آن هستیم که کانتینرهای صادر شده از مسیر ایران، خالی برنگردند.

صفری خاطرنشان کرد: طبق اعلام گمرک چین میزان صادرات ایران به این کشور ۷ میلیارد دلار است که بیشترین حجم آن شامل صادرات سیب، مرکبات، آبزیان، پای مرغ و غیره مربوط می‌شود. این رقم جدای از صادرات نفت و مشتقات آن است.

وی ادامه داد: البته با وجود رایزنی‌ها با چین امکان صادرات انواع کالا مانند میگو، مرکبات و غیره متأسفانه حجم صادراتی ایران به این کشور محدود است. با این حال چین علاقه بسیاری به زعفران ایران دارد. پس باید برای این بخش هم برنامه‌ریزی انجام داد؛ اما متأسفانه حجم کالاهای صادر شده محدود است و این مساله درباره صادرات انواع مصالح ساختمانی به منطقه روسیه و قزاقستان و سایر کشورهای این حوزه نیز دیده می‌شود و صادرات در حجم اندکی صورت می‌پذیرد. باید اذعان داشت که فضا آماده است و باید از آن استفاده کرد زیرا رقبای ایران منتظر نمی‌مانند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همچنین به نقش و جایگاه تجارت در تقویت روابط سیاسی با سایر کشورها اشاره و تصریح کرد: در قراردادهای تجاری حتی اگر معیارهای لازم هم دیده شود امکان بروز مشکل وجود خواهد داشت. بنابراین پیدا کردن طرف‌های قابل‌اعتماد نقش کلیدی دارد. این مهم می‌تواند از طریق سفارت‌خانه‌های ایران در سایر کشورها اتفاق افتد و افراد قابل‌اعتماد و خوش‌نام معرفی شوند. بر همین اساس نمایندگی‌های ایران در دیگر کشورها وظیفه دارند تا همکاری لازم را با سایر ارگان‌ها و به‌ویژه بخش خصوصی انجام دهند.

وی در پایان گفت: قرارداد بخشی از کار است. در این ارتباط رایزنی‌ها باید اتفاق بیفتد تا آسیب‌های وارد شده به فعالان اقتصادی جبران گردد. پس در قدم اول و پیش از انعقاد قرارداد باید افراد قابل‌اعتماد را پیدا کنیم. در درجه دوم خود ما باید صادقانه پیش برویم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر