جمعه, آذر 4, 1401
10.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتوضعیت صادرات ایران به ارمنستان در سال جاری

وضعیت صادرات ایران به ارمنستان در سال جاری

مدیر کل حوزه آسیای میانه، قفقاز و روسیه صادرات ایران به ارمنستان در 6 ماهه نخست امسال را معادل 180 میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما‏‏، مدیر کل حوزه آسیای میانه، قفقاز و روسیه با اعلام میزان صادرات ایران به ارمنستان، اظهار داشت: هدف‌گذاری تجارت ایران و ارمنستان تا پایان سال جاری حدود 400 میلیون دلار است و واردات ما از این کشور تا پایان سال 20 میلیون دلار خواهد بود.

خرمالی اضافه کرد: رقم صادرات ایران به ارمنستان در 6 ماه نخست امسال حدود 180 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 15 درصد رشد را نشان می‌دهد. البته این آمار منهای صادرات گاز به این کشور است و به تجارت کالایی ما با این کشور مربوط می‌شود.

وی با اشاره به تبادل گاز و برق بین دو کشور، گفت: سال گذشته 120 میلیون دلار مبادله برق و گاز بین دو کشور انجام پذیرفت و این عدد هم باید به مبادله تجاری بین دو کشور افزوده گردد. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مبادله گاز و برق بین دو کشور به 400 میلیون دلار برسد.

خرمالی در ادامه سخنان خود در خصوص صادرات ایران به ارمنستان، با اشاره به صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور، افزود: احداث جاده 60 کیلومتری در ارمنستان در حال انجام است و 4 شرکت ایرانی در این مناقصه شرکت کردند. در روزهای آینده نتیجه آن مشخص خواهد شد و اگر این مهم به ایرانی‌ها واگذار شود عدد خوبی به حجم صادرات ما اضافه می‌کند.

مدیر کل حوزه آسیای میانه، قفقاز و روسیه ادامه داد: ارمنستان نیاز کالایی ما را تامین نمی‌کند. کالاهای اساسی ایران بیشتر از روسیه و قزاقستان وارد می‌شود و ماشین آلات صنعتی و قطعات مورد نیاز ایران از کشورهای همسایه غربی تامین می‌شود.

خرمالی درباره موانع توسعه تجاری ایران و ارمنستان، خاطرنشان کرد: بعد از تحولات سیاسی اخیر بخشی از جاده‌ای که ایران و ارمنستان به واسطه آن تبادلات تجاری خود را دنبال می‌کردند به خاک آذربایجان اضافه گردید. آذربایجانی‌ها به ازای هر کامیون ایرانی حدود 250 دلار عوارض دریافت می‌کنند و این مانع لجستیکی در کاهش صادرات به این کشور تاثیر گذاشته است. همچنین جاده ایران و ارمنستان کوهستانی بوده و به نظر می‌رسد بحث لجستیکی یکی از موانع مهم در توسعه تجارت بین این دو کشور است.

وی در پایان در تکمیل سخنانش در خصوص صادرات ایران به ارمنستان، بیان کرد: کمتر از 200 خودرو از مجموعه ایران خودرو به ارمنستان صادر شد و تولید در غالب تامین قطعات مونتاژی در دستور کار قرار دارد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر