جمعه, آذر 4, 1401
18.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتاثرات مخرب ناآرامی های اخیر در تولید و فروش پوشاک

اثرات مخرب ناآرامی های اخیر در تولید و فروش پوشاک

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران گفت: ناآرامی‌های اخیر در حوزه تولید و فروش پوشاک اثرات مخربی داشته است و تولید و فروش پوشاک نزولی شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، مجید افتخاری در خصوص تأثیر ناآرامی های اخیر بر حوزه تولید و فروش پوشاک اظهار داشت: اتفاقات و ناآرامی‌هایی که اخیرا اتفاق افتاد، در دو بخش‌ آنلاین و فروش حضوری در حوزه فروش و عرضه پوشاک تاثیر گذاشت. به طوری که فعالان حوزه پوشاک در بخش فروش از طریق فضای مجازی و به عبارتی حوزه آنلاین بیش از 70 درصد افت فروش را تجربه کرده‌اند.

ناآرامی‌های اخیر موجب افت شدید فروش در بخش پوشاک شده است

وی ادامه داد: از آنجا‌ که اغلب فعالان حوزه پوشاک در پلت‌فرم‌هایی فعالیت می‌کردند که امروز دسترسی به آن فراهم نیست بنابراین فروش آن‌ها به شدت کاهش یافته است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران افزود: آن گروه از فعالان اقتصادی نیز که در بخش فروشگاه‌ها فعال هستند، براساس داده‌های جمع‌آوری شده به طور متوسط حدود 50 درصد با افت فروش پوشاک مواجه شده‌اند.

تعدیل نیرو در بخش تولید پوشاک به علت ناآرامی‌ها/ سفارش‌های شب عید نداریم

افتخاری ‌اظهار داشت: در حوزه تولید پوشاک برنامه‌ریزی برای تولید به این صورت است که پوشاک هر فصلی چند ماه قبل از فرارسیدن آن فصل تولید می‌شود. به این ترتیب، در فصل جاری معمولا کارخانجات سفارشات شب عید را می‌پذیرند و تولید می‌کنند. اما با توجه به مسائل و ناآرامی‌های که اخیرا در کشور به وقوع پیوسته، یعنی افت شدید فروش پوشاک در فضای مجازی و فروشگاهی، کارخانجات تولید پوشاک سفارش خاصی برای شب عید ندارند و بسیاری از سفارش‌ها لغو شده است. این امر منجر به تعدیل قابل ملاحظه نیرو در بخش‌های تولیدی شده و در مجموع شرایط اصلا مناسب نیست.

لزوم تدوین بسته‌های حمایتی از فعالان صنفی آسیب‌دیده/ خلف وعده دولت قبل در مورد بسته‌‌ حمایتی‌

وی با تاکید بر لزوم حمایت دولت از واحدهای تولیدی، گفت: در این شرایط دولت باید یک سری بسته‌های حمایتی تدوین کند و چشم‌اندازی را برای فعالان این حوزه ترسیم کند. اما متاسفانه دولت در بخش صنعت پوشاک هیچ بسته‌ حمایتی را در نظر نگرفته است و مطالباتش را نیز دریافت می‌کند. در حالی که می‌توانست در اخذ مالیات از فعالان صنفی با توجه به شرایط، تخفیف اعمال کند و یا از دریافت هزینه تامین اجتماعی صرفنظر کند.

افتخاری اضافه کرد: دولت قبل، در دوران کرونا وعده‌هایی را برای حمایت از فعالان اقتصادی آسیب‌دیده از کرونا داده بود. متاسفانه با وجود وعده‌های متعدد هیچکدام تحقق نیافت. البته در دوران کرونا شرایط فعالان صنفی پوشاک از الان بهتر بود زیرا در بخش آنلاین و فضای مجازی فعالان صنفی با ظرفیت خوب فعالیت می‌کردند و فقط بخش فروشگاهی در این حوزه آسیب دید.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران اظهار داشت: دولت باید نگاه ویژه‌ای به صنعت پوشاک داشته باشد زیرا این صنعت به طور کامل توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. لذا باید به این بخش توجه بیشتری صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از بین رفتن یک بخش تولیدی در صنعت پوشاک به راحتی قابل جبران نیست و از آنجا که تولید فرآیند زمان‌بری است لذا وقتی تولید‌کنند‌ه‌ای از بازار خارج می‌شود دیگر به راحتی نمی‌تواند به فضای تولید باز گردد. از طرفی با خروج تولید‌کنندگان از فضای تولید پوشاک شرایط برای ورود پوشاک قاچاق به بازار فراهم می‌شود و حجم کالاهای قاچاق در بازار افزایش خواهد یافت.

در ناآرامی‌ها واحدهای صنفی برای اینکه از آسیب مصون بمانند مجبور به تعطیلی می‌شوند

افتخاری با بیان اینکه ناآرامی‌ها از چند جنبه بر روی فروش پوشاک واحدهای تولید تاثیرگذاشته است، گفت: با آغاز ناآرامی‌ها واحدهای صنفی برای اینکه از آسیب مصون بمانند مجبور به تعطیلی می‌شوند. از طرفی ناآرامی‌ها و اتفاقات اخیر از جمله حمله تروریستی شاهچراغ موجب شده که حال مردم خوب نباشد و شادی و نشاط نداشته باشند. وقتی شادی نیست در نتیجه مردم برای خرید نیز مراجعه نمی‌کنند و همین موضوع موجب رکود در بازار خواهد شد.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید‌کنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران تأکید کرد: مردم  اغلب برای خرید پوشاک در ساعت 5 و 6 بعدازظهر به بازار مراجه می‌کنند. با توجه به اینکه اغلب ناآرامی‌ها نیز از این ساعت آغاز می‌شد لذا مردم برای حفظ امنیت خود به مراکز فروش مراجعه نمی‌کردند و این موضوع نیز موجب رکود حاکم در بازار پوشاک شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر