شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتسرمایه گذاری ایران در بندر سالیانکا روسیه

سرمایه گذاری ایران در بندر سالیانکا روسیه

گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار گرفتن راهبری بندر سالیانکای روسیه در حاشیه دریای خزر گامی بلند برای توسعه هرچه بیشتر کریدور شمال-جنوب برداشته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، طبق گزارش شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بندر سالیانکا ۲۰ درصد از حجم عملیات بندری در بنادر استان آستاراخان روسیه را به خود اختصاص داده است. مساحت کل بندر ۱۵۰ هزار متر مربع است که با موافقت نخست وزیر جمهوری فدراتیو روسیه به زودی سه هزار هکتار به آن اضافه می‌گردد و به رقم ۱۸۰ هزار متر مربع ارتقاء می‌یابد.

بندر سالیانکا پنج اسکله دارد و ظرفیت انبار‌های سرپوشیده آن ۱۱ هزار و ۶۰۰ تن ارزیابی شده است. از این مقدار مساحت انبار کالا‌های وارداتی هفت هزار متر مربع است که در پایان طرح توسعه بندر از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در حال اجرا است، به ۱۷ هزار متر مربع خواهد رسید.

میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در بندر سالیانکا از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۰ میلیون دلار است. بخشی از این رقم صرف خرید شناوری با قابلیت حمل ۲۷۰ دستگاه کانتینر شده است که قسمت اعظم هزینه خرید آن، از طریق اعتبارات بانکی روسیه تامین می‌شود. برخی از تجهیزات نو مورد نیاز در بندر نیز با سرمایه گذاری صورت گرفته، تهیه شده‌اند. اسکله‌ها و جاده‌های داخلی بندر کاملاً بازسازی شده‌اند و با نصب صفحات بتنی ۱۰ هزار متر مربع از محوطه گمرکی، بهسازی شده و محوطه مناسبی برای عملیات کانتینری فراهم شده است.

میزان عملیات تخلیه و بارگیری این بندر تا پیش از سرمایه گذاری صورت گرفته، ۵۰ هزار تُن در ماه بوده است. انتظار می‌رود با سرمایه‌گذاری انجام شده، این رقم تا ۷۰ درصد افزایش یابد و به رقم ۸۵ هزار تن عملیات تخلیه و بارگیری در ماه برسد.

طی ۹ ماهه سال جاری میلادی ۴۷۰ هزار تن عملیات بندری در بندر صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش یافته و عمده این کالا‌ها مبادلات تجاری ایران و روسیه بوده‌اند.

کالای وارداتی از ایران به بندر سالیانکا طی مدت یاد شده ۳۵ هزار تن بوده که این رقم نسبت به سال قبل ۴۵ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین حمل کانتینری بار نیز در ۹ ماهه سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۰ درصد افزایش یافته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر