پنجشنبه, آذر 3, 1401
11.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشمالیات خانه های لوکس تا ۲ ماه آینده اعلام می شود

مالیات خانه های لوکس تا ۲ ماه آینده اعلام می شود

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه بخشی از رکوردهای اطلاعاتی در مورد خانه های خالی نادرست بود، گفت: در حال محاسبه مالیات خانه های لوکس برای ۱۴۰۱ هستیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، داوود منظور در خصوص مالیات خانه های لوکس و همچنین گزارش دیوان محاسبات مبنی بر عدم دریافت مالیات از خانه های خالی در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: ما بر اساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک، خانه‌های خالی را شناسایی و مالیات آن‌ها را محاسبه می‌کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: این اطلاعات یک بار تقریباً دی ماه به دست ما رسید که ما بر اساس این اطلاعات مالیات خانه‌های خالی را مورد محاسبه قرار دادیم. در تیرماه وزارت راه و شهرسازی یک بار دیگر اطلاعات جدیدی را به ما داد که با اطلاعات اولیه تفاوت‌هایی داشت. بنابراین ما این اطلاعات را مبنای محاسبه مالیات خانه های خالی در سال گذشته قرار دادیم.

مالیاتی از خانه های خالی در سال ۱۴۰۰ دریافت نشد

منظور تأکید کرد: طبیعی است که در سال ۱۴۰۰ عملاً از خانه‌های خالی، مالیات دریافت نکرده باشیم زیرا پایان سال گذشته تکلیف خانه‌های خالی روشن شد یعنی مشخص شد که کدام یک از خانه‌ها خالی هستند؛ بدان معنا که مالیات سال گذشته را باید در ۱۴۰۱ اخذ کنیم. بنابراین گزارش دیوان محاسبات کاملاً درست است زیرا بنا نبوده که ما در سال گذشته بابت خانه‌های خالی مالیاتی دریافت کنیم. اما امسال به دنبال وصول مالیات این خانه‌ها هستیم که تاکنون نیز مبالغی وصول شده البته تا سقف مالیات‌های پیش‌بینی شده فاصله داریم که در حال تکمیل کار هستیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که اکنون با آن مواجه هستیم این است که حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار ما گذاشت از سوی افرادی که به عنوان دارنده خانه‌های خالی شناخته شده بودند، مورد ایراد و اعتراض قرار گرفت.

وی افزود: ما این ایرادات را به وزارت راه و شهرسازی انتقال دادیم. بر اساس اطلاعات ما -از اخبار داخلی وزارت راه و شهرسازی که رسمی نیست- وزارت راه و شهرسازی تشخیص داده که از ۵۲۰ هزار واحد خانه خالی که به ما اعلام شده، بخشی از خانه‌ها، خالی نبودند یعنی حدود بخشی از رکوردهای اطلاعاتی نادرست بوده است.

صدور برگه‌های مطالبه منوط به ارائه آخرین فهرست اطلاعات خانه های خالی

رئیس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: ما تا اطلاعات را دقیق و کامل نکنیم، نمی‌توانیم به مردم بابت دریافت مالیاتی که بدهکار نیستند، فشار بیاوریم. در حال حاضر ما موضوع را با وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کنیم؛ آخرین فهرست اطلاعات پردازش شده در مورد خانه های خالی را باید به ما ارائه دهند تا ما بتوانیم برگه‌های مطالبه صادر کنیم و مالیات خانه های خالی سال ۱۴۰۰ را وصول کنیم.

وی در پایان درباره میزان دریافت مالیات از خانه های لوکس در سال ۱۴۰۰، گفت: ما سال گذشته بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار نداشتیم که امسال خوشبختانه با همکاری شهرداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت املاک توانستیم اطلاعات بسیار ارزشمند و به روزی را دریافت کنیم. اکنون در حال محاسبه مالیات خانه های لوکس برای سال ۱۴۰۱ هستیم و تا یک تا ۲ ماه آینده این مالیات‌ها مشخص و برگه تشخیص صادر می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر