جمعه, آذر 4, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتدیوان عدالت اداری ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی را مغایر قانون دانست

دیوان عدالت اداری ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی را مغایر قانون دانست

دیوان عدالت اداری در حکمی نامه معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی را مغایر قانون دانست و ابطال کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، در روزهای گذشته دیوان عدالت اداری در حکمی دستور معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی نظیر سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و بادمجان را مغایر با ماده ۲۳ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اعلام و آن را ابطال کرد.

گفتنی است در فروردین ماه امسال عباس عسگرزاده معاون سابق وزیر کشاورزی نامه‌ای به مقدسی رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران نوشت. وی در این نامه با اشاره به تحولات بازارهای جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش تقاضای جهانی برای مصرف برخی کالاهای کشاورزی، کاهش تعرفه وارداتی در کشورهای همسایه و ضرورت تنظیم قیمت و بازار داخلی کشور، درخواست ممنوعیت صادرات محصولات جالیزی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و بادمجان را داده بود.

در همان زمان سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: به دلیل مباحث کارشناسی و فنی و تغییر نظر وزارت جهاد کشاورزی، این ممنوعیت به گمرک‌های اجرایی ابلاغ نگردید.

وی ادامه داد: ممکن است وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات را به افزایش تعرفه عوارض صادراتی تبدیل کند و بر اساس مباحث مطرح شده، محصولات گلخانه‌ای گوجه یا بادمجان نیز شامل محدودیت یا افزایش عوارض صادراتی نشود.

در همین رابطه علیرضا قربانی، معاون برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی در مهر ماه سال جاری گفت: «برای محصولاتی مانند پیاز، سیب زمینی، خیار، خربزه، بادمجان و هندوانه تعرفه‌ها را حداقل صد درصد افزایش می‌دهیم تا صادرات محصولات جالیزی از بین برود».

با توجه به اینکه ماده ۲۳ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور می‌گوید وضع هرگونه عوارض یا مالیات بر کالاهای مجاز و غیر یارانه‌ای و جلوگیری از صادرات هرگونه کالا برای تنظیم بازار داخل، ممنوع است و دولت تنها در صورت اعطای یارانه مستقیم به کالا می‌تواند صادرات را محدود کند، باید دید آیا دیوان عدالت اداری این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی را نیز مغایر با قانون می‌داند یا خیر.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر