شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهسر پیچ بین المللسند یادداشت تفاهم همکاری های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند امضا...

سند یادداشت تفاهم همکاری های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند امضا شد

سند یادداشت تفاهم همکاری و کمک متقابل در مسائل گمرکی بین علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران و پانچارا آنونتاسیلپا رئیس گمرک تایلند در تهران به امضا رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، مراسم امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند برگزار شد. در این مراسم دو طرف ابراز امیدواری کردند با امضای این تفاهم نامه و با استفاده از تمام ظرفیت‌ها حجم مبادلات تجاری ایران و تایلند بیش از پیش افزایش پیدا کند.

علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک ایران در این مراسم با اشاره به سابقه طولانی‌مدت همکاری‌های تجاری دو کشور، اظهار داشت: با اجرای کامل مفاد این یادداشت تفاهم نامه که پس از یک ماه قابلیت اجرایی خواهد داشت، می‌توانیم گام عملی در گسترش روابط تجاری و گمرکی و مبارزه با قاچاق برداریم.

رئیس کل گمرک ایران در این دیدار تأکید کرد: همکاری‌های متقابل ایران و تایلند در زمینه‌های مختلف گمرکی سبب تسهیل و تسریع در امور تجاری خواهد شد. در این راستا پیشنهاد می‌شود با امضای تبادل و امضای سند به رسمیت شناسی متقابل فعالان اقتصادی دو طرف، زمینه تسهیل بیشتر برای تجار ایران و تایلند را فراهم کنیم.

علیرضا مقدسی ادامه داد: با توجه به اهمیت انتقال تجربه و دانش بین کارشناسان دو کشور، گمرک ایران آمادگی دارد تا برای تبادل تجربیات و دانش، بازدیدهای مطالعاتی بین هیات‌های اعزامی ایران و تایلند انجام شود.

وی افزود: تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی و امضا و تبادل یادداشت تفاهم توسعه همکاری‌های آموزشی در موضوعات گمرکی بین گمرکات ایران و تایلند می‌تواند نقش بسزایی در افزایش همکاری‌های گمرکی و توسعه تجارت داشته باشد.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و چندین مسیر ترانزیتی، گمرک ایران توجه ویژه‌ای به رویه ترانزیت و تیرالکترونیکی در در رویه ترکیبی دریایی و زمینی دارد  که در این زمینه به عنوان گمرک منتخب سازمان ایرو برای اولین بار در دنیا با گمرک ترکیه و ایرو در حال عملیاتی کردن تیر الکترونیکی است و این موضوع موقعیت مهم گمرک جمهوری اسلامی ایران را در منطقه نشان می‌دهد .

بر اساس این ‌گزارش، پانچارا آنونتاسیلپا رئیس گمرک تایلند نیز اظهار داشت: امضای سند یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی بین ایران و تایلند، بیانگر این است که گمرکات دو کشور نگاه مثبت و رویکرد عملی برای افزایش همکاری های گمرکی دارند.

وی امضای تفاهم نامه همکاری گمرکی بین دو کشور را یک روز تاریخی و نقطه عطفی در روابط گمرکی ایران و تایلند خواند و اظهار داشت: این یادداشت تفاهم یک سند کلیدی است برای گمرکات ۲ کشور تا به اهداف مورد نظر در راستای تسهیل تجارت دست پیدا کنیم که این موضوع با اجرای کامل مفاد یادداشت تفاهم عملی می‌شود.

وی با ابراز خرسندی از امضای این یادداشت تفاهم که سبب افزایش همکاری تنگاتنگ بین دو کشور خواهد شد، گفت: جلوگیری از تخلفات گمرکی، حفاظت از منافع مادی و اجتماعی و صیانت از اقتصاد ایران و تایلند از جمله عمده نتایجی خواهد بود که در این یادداشت تفاهم مدنظر قرار دارد.

رئیس کل گمرک تایلند با استقبال از پیشنهادهای رئیس کل گمرک ایران خاطرنشان کرد: گمرک تایلند آماده همکاری با گمرک ایران در حوزه آموزش و تحقیقات در مسائل گمرکی و امضای تفاهم نامه در خصوص شناسایی فعالان اقتصادی مجاز در راستای تسهیل بیشتر تجارت و افزایش همکاری‌ها است و از گسترش همکاری‌های گمرکی با گمرک جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند .

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر