یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبا وجود سیاه‌نمایی دشمن چشم‌انداز اقتصاد ایران روشن است

با وجود سیاه‌نمایی دشمن چشم‌انداز اقتصاد ایران روشن است

به اعتقاد یک عضو هیات علمی دانشگاه، در حال حاضر منابع ارزی کشور مناسب بوده و چشم‌انداز اقتصاد ایران روشن است، بخش زیادی از ناامیدی‌ها در اقتصاد، ریشه واقعی ندارد و حاصل کار رسانه‌ای دشمن است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، کامران ندری در خصوص نوسانات بازار ارز و وضعیت اقتصاد ایران گفت: بازار ارز این روزها به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن از اخبار مثبت و منفی موجود در کشور، نوساناتی دارد. این تاثیرپذیری قیمت ارز به جای اینکه از مسائل بنیادی و اقتصادی باشد، از انتظارات افراد نشات می‌گیرد.

وی افزود: بانک مرکزی می‌تواند در کوتاه مدت برای کنترل قیمت‌ها منابع به بازار تزریق کند، اما این راهکار برای مدت طولانی پاسخگو نخواهد بود. در حال حاضر انتظارات اشتباهی که در جامعه به وجود آمده، ممکن است تاثیر این اقدامات بازارسازی بانک مرکزی را به شدت کاهش دهد. پس این راهکار نمی‌تواند از نظر اقتصادی در شرایط فعلی کشور ما درست باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: سیاست‌گذار باید بتواند دامنه اخبار مثبت و امیدبخش را گسترش دهد تا اثر روانی ایجاد شده را خنثی کند. اخباری مانند سرمایه‌گذاری های خارجی، ورود منابع جدید و اخباری از این دست می‌تواند بخش زیادی از نوسانات فعلی را کنترل کند.

ندری به سیاست‌های اقتصادی انجام شده در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: عملکرد تیم‌های اقتصادی در دولت‌های گذشته به نحوی بوده است که مردم با نگاه تردیدآمیز به اقدامات سیاست گذاری اقتصادی نگاه می‌کنند و سرمایه اجتماعی در این مساله تا حدودی با چالش مواجه است.

وی اظهار داشت: در گذشته عده‌ای با ارزپاشی و عرضه منابع ارزی به دنبال کنترل بازار ارز بوده‌اند. دولت و تیم اقتصادی دولت و مسوولان بانک مرکزی باید به فعالان اقتصادی اطمینان بدهند در حوزه تامین منابع ارزی آن‌ها با چالش روبرو نخواهند شد و همین موضوع می‌تواند تا حدود زیادی در کنترل این نوسانات مؤثر باشد.

این اقتصاددان ادامه داد: تغییر یا ثبات در سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی کشور می‌‌تواند بازار ارز را دچار نوسان کند. به همین منظور تیم اقتصادی دولت و بانک مرکزی باید چشم انداز اقتصاد ایران را به روشنی بیان کنند تا ناامیدی که در اقتصاد ایران وجود دارد را برطرف کند؛ بخش زیادی از این ناامیدی‌ها ریشه واقعی نداشته و حاصل کار رسانه‌ای دشمن است و همین مساله هم می‌تواند با انتشار اخبار مثبت و امیدآفرین تا حدود زیادی مدیریت شود.

ندری با اشاره با شکل گیری جو روانی منفی که در اقتصاد ایران وجود دارد، تصریح کرد: منابع ارزی کشور در حال حاضر در وضعیت مناسبی است و بانک مرکزی باید بتواند این جو روانی را از بین ببرد تا بتواند به اهداف خود در بازار ارز دست یابد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر