پنجشنبه, آذر 3, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتجزئیات صدور مجوز واردات کالاهای ممنوعه از اتحادیه اوراسیا

جزئیات صدور مجوز واردات کالاهای ممنوعه از اتحادیه اوراسیا

در یک سال اخیر با توجه به اقدامات انجام شده، شاهد رشد قابل توجه تجارت با کشورهای همسایه بوده‌ایم که در راستای این اقدامات، مجوز ثبت سفارش واردات کالاهای مصرفی از اتحادیه اوراسیا نیز صادر شده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، اتحادیه اوراسیا یک اتحادیه گمرکی متشکل از کشورهای بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان است. از کالاهایی که میان کشورهای این اتحادیه جابه‌جا می‌شوند هیچ حق گمرکی دریافت نمی‌گردد (به‌خلاف مناطق تجارت آزاد) و اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک تعرفه خارجی مشترک برای همهٔ کالاهایی که به اتحادیه وارد می‌شوند، در نظر می‌گیرند.

از جمله مزیت‌های اتحادیه اوراسیا این است که به‌عنوان یک نهاد واحد در مذاکرات بین‌المللی نظیر مذاکره با سازمان تجارت جهانی وارد می‌شود و دیگر لازم نیست هر کشور به‌صورت جداگانه مذاکره انجام دهد.

کشورهای عضو، اتحادیه اقتصادی اوراسیا تعرفه گمرکی تمامی کالاها را در سال 2011 در تجارت با یکدیگر حذف کردند. در سال 2011 کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا یک کمیسیون مشترک برای رشد تبادلات اقتصادی تأسیس کردند. کمیسیون اقتصادی اوراسیا نقش یک سازمان تنظیم‌کننده را برای اتحادیهٔ گمرکی اوراسیا ایفا می‌کند. گفتنی است که در سال 2021 نیز ایران به جمع اتحادیه اوراسیا پیوست.

از سال 1397 و هم‌زمان با تشدید تحریم‌ها واردات برخی کالاها که مشابه تولید داخل داشتند ممنوع گردید. با این سیاست‌گذاری که توسط دولت انجام گرفت، صرفه‌جویی 3 تا 5 میلیارد دلاری در شرایط دشوار ارزی کشور رقم خورد.

لازم به ذکر است که با توجه به سیاست‌های دولت طی سه سال اخیر شاهد ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی به کشور بودیم. در دولت سیزدهم اما استراتژی افزایش تجارت با همسایگان در دستور کار قرار گرفت و به پیمان‌های منطقه توجه ویژه‌ای شد. یکی از اقدامات قابل توجه در این حوزه صدور اجازه ثبت سفارش کالاهای ممنوعه از اتحادیه اوراسیا بود.

فراهم‌شدن امکان ثبت سفارش کالاهای ممنوعه تولید اتحادیه اوراسیا

رحمت‌الله خُرمالی، مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص فراهم شدن امکان ثبت سفارش واردات کالاهای ممنوعه از مبدأ کشورهای اوراسیا اظهار داشت: واردات برخی از اقلام که به‌سبب حمایت از تولید داخلی به کشور ممنوع بوده است، پیرو مصوباتی که از نهادهای بالادستی اخذ شد، امکان ثبت سفارش کالا واردات این دست از کالاها از کشورهای اوراسیا فراهم شده است.

وی تأکید کرد: کالاهایی امکان واردات به کشور را دارند که حتماً در همان پنج کشور اتحادیه اوراسیا تولید شده باشند. به‌عبارت دیگر در گواهی مبدأ این کالاها باید حتماً ساخت یکی از پنج کشور اتحادیه اوراسیا ذکر شده باشد.

پیش‌بینی صادرات 1.3میلیارددلاری به اتحادیه اوراسیا تا پایان سال 1401

مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران درباره شرایط تجارت با اتحادیه اوراسیا پس از امضای قرارداد تجارت ترجیحی با این اتحادیه گفت: بر اساس امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی که از سال 1398 با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به امضا رسید، در حوزه روسیه صادرات قطعی 340 میلیون دلاری در شش‌ماهه ابتدایی سال 1401 رقم خورد که رشد 25درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: صادرات به ارمنستان نیز حدود 180 میلیون دلار (رشد 15درصدی)، صادرات به قزاقستان و قرقیزستان به‌ترتیب 75 میلیون دلار و 25 میلیون دلار و بلاروس نیز حدود 10 میلیون دلار بوده است. مجموع صادرات ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیش از 620 میلیون دلار در 6ماهه ابتدایی سال بوده است.

خرمالی افزود: در این مدت شاهد رشد 15درصدی میانگین صادرات به کشورهای این حوزه بودیم. واردات ایران از این کشورها حدود یک میلیارد و 965 میلیون دلار با رشد بیش از 40 درصد در مدت مشابه بوده است. با کمیسیون مشترکی که با کشورهای روسیه، بلاروس و ارمنستان برگزار گردید، روند تجارت با اتحادیه اوراسیا رو به رشد است. پیش‌بینی می‌کنیم که بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات کالاهای ایرانی به محدوده اوراسیا تا پایان سال رخ دهد.

احتمال صفرشدن تعرفه گمرکی میان ایران و پنج کشور اوراسیا تا انتهای سال

مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه پنجمین دور مذاکرات حضوری با اتحادیه اوراسیا در مهر ماه برگزار خواهد شد، گفت: قرار است که تا پایان سال 2022 مذاکرات مربوط به انعقاد قرارداد تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا انجام پذیرد. طی این موافقت‌نامه و پس از تصویب آن در مراجع قانونی ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا، به‌مرور زمان حدود 90 درصد تعرفه‌ها صفر خواهد شد. با این اتفاق امیدواریم اولین پیوند ایران با یک اتحادیه منطقه‌ای صورت بگیرد و حجم مبادلات با رشد همراه شود.

رشد 50درصدی تجارت ایران با اوراسیا طی سه سال

وی در مورد اثرات اجرای توافق موقت با اتحادیه اوراسیا که از مهر ماه سال 1398 اجرایی شد، اظهار داشت: در آن سال صادرات ما به این پنج کشور حدود 840 میلیون دلار بوده است، اما در مدت مشابه سال جاری، بیش از 50 درصد رشد صادرات را شاهد هستیم. اثر این موافقت‌نامه را می‌توان در حجم تجارت خارجی مشاهده کرد.

بر اساس این گزارش، کشورهای همسایه بازارهای پرظرفیتی هستند که طی سال‌های اخیر توجه چندانی به آن‌ها نشده است. درعین‌حال حجم واردات این همسایگان از ایران بسیار قابل توجه است. طی یک سال گذشته تمرکز ویژه‌ای روی این بازارها شکل گرفته و شاهد حضور هیئت‌های تجاری متعددی از ایران در کشورهای همسایه بودیم. ضمن اینکه نشست‌های مشترک تجاری متعددی نیز با هیئت‌های خارجی در ایران برگزار گردید که این موارد می‌تواند به رشد تجارت ایران و رشد سهم کشور در بازارهای کشورهای همسایه کمک کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر