یکشنبه, آذر 13, 1401
5.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبودجه شرکت های دولتی تقدیم مجلس شد

بودجه شرکت های دولتی تقدیم مجلس شد

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه از تقدیم گزارش عملکرد سال گذشته، عملکرد شش ماه ابتدای امسال و بودجه پیشنهادی سال آینده شرکت های دولتی به مجلس خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، بابک افقهی ضمن اشاره به بهبود عملکرد شرکت های دولتی، گفت: طبق این گزارش ۳۹۰ شرکت دولتی در سال ۱۴۰۰ بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده و تأییدشده مجامع عمومی، با ۱۴۳ درصد تحقق، بالغ بر یک هزار و ۵۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند و از سوی دیگر هزینه این شرکت‌ها نیز با ۳۵ درصد رشد همراه بوده است.

وی ادامه داد: مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری انجام‌شده در بخش‌های مختلف اعم از زیربنایی و تولیدی، بالغ بر ۲۵۵ هزار میلیارد تومان بوده است که ۲۵ هزار میلیارد تومان آن از محل منابع عمومی بابت انجام طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت بوده است و مابقی در قالب طرح‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و از محل منابع داخلی و تسهیلات مالی تأمین مالی شده است.

معاون امور مجلس سازمان برنامه و بودجه به رشد حدود ۷۰ درصدی سرمایه گذاری شرکت های دولتی در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و اظهار داشت: این رقم با توجه به نقش و اهمیت و ضرورت انجام سرمایه‌گذاری به جهت تحقق اهداف پیش‌بینی شده و رشد اقتصادی موردنظر، فراهم شدن امکانات مالی مناسب و تسهیل در زمینه سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی بسیار حائز اهمیت است.

افزایش ۴۹ درصدی درآمدهای قابل وصول شرکت های دولتی

به گفته افقهی، عملکرد شش‌ماهه ۱۴۰۱ شرکت های دولتی بر اساس اطلاعات ثبت شده این شرکت‌ها نیز گویای تحقق ۶۰ درصدی منابع و مصارف پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه سال جاری است.

معاون سازمان برنامه و بودجه از افزایش ۴۹ درصدی درآمدهای قابل وصول شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری قابل انجام در بخش‌های مختلف اعم از نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، حمل‌ونقل، آب و کشاورزی، بالغ بر ۵۶۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که بخشی از سرمایه‌گذاری یادشده بابت تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت است و مابقی در قالب طرح‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و از محل منابع داخلی و تسهیلات مالی تأمین مالی خواهد شد.

کاهش شرکت‌های زیان‌ده دولتی در بودجه سال آینده

وی ادامه داد: در صورت تحقق این میزان سرمایه‌گذاری که حدوداً بیش از دو برابر اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه عمومی کل کشور در سال ۱۴۰۲ خواهد بود، نقش قابل‌توجهی در تحقق رشد اقتصادی کشور خواهد داشت.

به گفته افقهی با توجه به درآمدها و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده، مجموع مالیات قابل وصول دولت از شرکت‌های سودده، حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان و مجموع سود ویژه و سود سهام قابل پرداخت به دولت حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های سازمان برنامه و بودجه در پایان از کاهش شرکت های دولتی زیان‌ده در بودجه سال آینده خبر داد و افزود: افزایش شفافیت و بهبود عملکرد شرکت های دولتی یکی از مهم‌ترین تغییراتی است که در دولت سیزدهم به وقوع پیوسته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر