چهارشنبه, آذر 2, 1401
17.6 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتتوافق با اوراسیا موجب افزایش صادرات لوازم خانگی می‌شود

توافق با اوراسیا موجب افزایش صادرات لوازم خانگی می‌شود

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: توافق با اوراسیا به شرط برنامه‌ریزی درست منجر به افزایش صادرات خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، اخیرا رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرده بود که با دریافت مصوبه سران قوا، ممنوعیت‌های واردات ایران در رابطه با کشورهای اوراسیا، لغو خواهد شد. در رابطه با تاثیر این موضوع بر واردات و صادرات لوازم خانگی، عباس هاشمی اظهار داشت: این مسئله در حوزه لوازم خانگی هم مطرح شده، اما قرار است به شکل تهاتر و تعرفه‌های ترجیحی بین کشورها صورت پذیرد. برای تجارت با اوراسیا قرار است تعرفه‌ها در برخی موارد صفر شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشورهای اوراسیا در حوزه لوازم خانگی و به خصوص اجزا و قطعات خیلی شناخته شده نیستند، این توافق نامه به نفع کشوراست. به عبارت دقیق‌تر صفر شدن تعرفه‌های ترجیحی با کشورهای اوراسیا در قطعات لوازم خانگی می‌تواند افزایش صادرات را به همراه داشته باشد.

همچنین به گفته دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به دلیل تحریم‌های غرب، خیلی از برندهای معتبر لوازم خانگی از این کشورها خارج شده‌اند. بنابراین با توجه به این جای خالی، می‌توان در کشورهای اوراسیا نفوذ و طی دو تا سه سال برنامه ریزی جا خوش کرد. به این ترتیب در حوزه لوازم خانگی امکان کاهش یا صفر شدن تعرفه‌ها وجود خواهد داشت.

باید بر اصالت کالا نظارت شود

هاشمی در پاسخ به اینکه آیا با توافق مذکور، احتمال واردات لوازم خانگی برندهای معروف از کشورهای اوراسیا به ایران وجود دارد؟ بیان داشت: یکی از اصول مورد توافق در حوزه تعرفه ترجیحی این است که اصالت کالا باید برای کشور طرف قرارداد باشد. باید هوشمندانه بر این موضوع نظارت انجام گیرد و اجازه نداد حتی کالایی که اصالت آن در کشور طرف قرارداد است، از کشور دیگری وارد شده باشد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه، این توافقنامه چقدر ظرفیت افزایش صادرات برای کشور ایجاد خواهد کرد؟ تصریح کرد: بازار اوراسیا بازار بزرگی به شمار می‌رود. با توجه به جمعیت، بازار منطقه میلیاردها دلار امکان صادرات دارد. حاکمیت و سازمان توسعه تجارت باید برنامه‌ریزی درستی انجام دهند و کمک کنند تا هوشمندانه بهره‌برداری کنیم. در این شرایط ایران می‌تواند حضور موثری در حوزه لوازم خانگی داشته باشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر