شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتآخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران با قاره آفریقا

آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران با قاره آفریقا

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان با قاره آفریقا» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد مرکب از مدیران دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار گردید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، در نشست بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران با قاره آفریقا ، مهدی صفری بر اهمیت قاره آفریقا در توسعه تجارت ایران تأکید و توجه به آفریقا را از اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم عنوان کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، از برگزاری کمیسیون مشترک آفریقای جنوبی، تانزانیا و زیمبابوه در ماه‌های آِینده خبر داد. وی بر تجارت متوازن با قاره آفریقا تاکید کرد و گفت: «برای پایداری تجارت با قاره آفریقا لازم است، صادرات متوازن باشد؛ بدین معنا که رقم صادرات و واردات متوازن و برابر باشد. فلذا لازم است علاوه بر صادرات خدمات مهندسی و… به آفریقا، تلاش کنیم نیاز داخلی کشور به محصولات کشاورزی، دامی و مواد اولیه معدنی را از قاره غنی آفریقا تأمین کنیم.»

وی در نشست بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان با قاره آفریقا در خصوص تلاش‌ها برای ایجاد ارتباطات در زمینه قرنطینه گیاهی و ایجاد فضای لازم برای صادرات پایدار کشور، اظهار داشت: «زمینه فعالیت‌های صادراتی در بخش‌های خدماتی به قاره آفریقا بسیار مهیا است. برای مثال موریس به شیلات ما احتیاج دارد و لنج‌های ایرانی می‏‌توانند در موریس مستقر شوند و فعالیت‌های شیلاتی برای آن کشور انجام دهند و کسب سود کنند. همچنین در زمینه صدور خدمات مهندسی به آفریقای جنوبی ما نسبتاً موفق عمل کرده‌ایم؛ لکن کماکان می‌توانیم پروژه‌های عمرانی بیشتری در دست بگیریم.»

معاون دیپلماسی اقتصادی از آمادگی وزارت امور خارجه برای برگزاری ویدئوکنفرانس سفرای ایران در کشورهای آفریقایی با وزارتخانه‌های مختلف به‌منظور کسب آگاهی دقیق از پتانسیل‌های کشورهای مقصد خبر داد و تأکید کرد: «پتانسیل‌های فراوانی در بخش انرژی، بهداشت و درمان، آموزش‌های حرفه‌ای به پرسنل کشورهای آفریقایی و علی‌الخصوص فضای کار برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد که می‌تواند هدف‌گذاری صادراتی جمهوری اسلامی ایران را طی دو سال آینده افزایش دهد.»

سایر موضوعاتی که در نشست بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران با قاره آفریقا مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت عبارت است از:

– لزوم صدور خدمات مهندسی

– ساخت سد و نیروگاه و کشت فراسرزمینی

– راه‌اندازی خط کشتیرانی و خطوط مستقیم هوایی بین ایران و کشورهای آفریقایی

– موانع اجرایی شدن کشت فراسرزمینی

– تشکیل ستاد آفریقا

همچنین در این نشست، مصوبات پیشین پیگیری شد و حاضرین در جلسه در خصوص موضوعات مطرح‌شده، بحث و راهکارها و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر