سه شنبه, آذر 1, 1401
14.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتفعالان اقتصادی بدون ثبات نرخ ارز توان تصمیم گیری جدید ندارند

فعالان اقتصادی بدون ثبات نرخ ارز توان تصمیم گیری جدید ندارند

به اعتقاد عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، تا زمانی که نرخ ارز به یک ثبات نرسد، فعالان اقتصادی قادر به تصمیم‌گیری جدید نخواهند بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مهرداد عباد در خصوص نرخ ارز اظهار داشت: اگر بنا باشد فعالان اقتصادی یک عامل را به عنوان پیش نیاز اصلی فعالیت‌های خود معرفی کنند، آن خواسته ثبات است. تا زمانی که شرایط به ثبات نرسیده و اوضاع به شکلی نباشد که بتوان درباره آینده تحلیل و پیش‌بینی داشت، عملا صحبت از فعالیت اقتصادی و توسعه تجارت ممکن نیست.

وی ضمن اشاره به برخی مشکلات طولانی مدت اقتصاد ایران در سال‌های گذشته، گفت: این شرایط به طور خاص تحت تاثیر دو عامل به وجود آمده است. نخست تحریم‌هایی که تحت عناوین مختلف علیه اقتصاد ایران اعمال شده و این موضوع باعث شده شرایط دشوار و البته غیرقابل پیش‌بینی شود. از سوی دیگر برخی تصمیمات داخلی که به جای بهبود شرایط فعالان اقتصادی، کار آن‌ها را دشوار کرده نیز در رسیدن به این شرایط سهیم بوده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: اقتصاد ایران به یک تغییر نگرش کلان احتیاج دارد. نگاهی به وضعیت بسیاری از صنایع و فعالیت‌های اقتصادی به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. برای مثال ما در صنایع نفت و گاز یک مزیت نسبی جدی داریم اما می‌بینیم که در تمام این سال‌ها، جز خام سوزی و خام فروشی، کمتر به دیگر بخش‌ها توجه کرده‌ایم. در حوزه تجارت نیز شاهد همین شرایط هستیم. بخش خصوصی بارها از این گفته که باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم، با وجود آنکه گام مثبت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت نهایی شد، اما همچنان ارز چند نرخی باقی مانده است.

عباد افزود: در روزهای گذشته، فاصله میان نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ ارز نیمایی دوباره به حدود ۱۰ هزار تومان رسیده که اصلا نشانه خوبی برای آینده تجارت نخواهد بود. این احتمال وجود دارد که همان مشکلاتی که برای واردات با ارز ترجیحی به وجود آمده بود، در این بخش نیز رخ دهد. از سوی دیگر وقتی ما به یک بی ثباتی می‌رسیم، شرایط برای تصمیم گیری دشوار می‌شود. صادرکنندگان ما حتی برای اعلام نرخ روزانه و بستن قرارداد با شرکت‌های خارجی نیز با مشکل مواجه هستند؛ زیرا نمی‌دانند که نرخ در چه نقطه‌ای خواهد ایستاد و طولانی شدن این شرایط قطعا به سود اقتصاد ما نیست.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام دولت و مجلس، کشور در آستانه نهایی شدن قانون برنامه هفتم توسعه قرار دارد. ما باید این سوال را بپرسیم که قوانین توسعه قبلی به چه شکل و تا چه حدی اجرایی شده‌اند و دلایل عدم موفقیت آن‌ها در برخی بخش‌ها چه بوده است. با استفاده از این تجربه و تلاش برای یک تغییر نگرش کلان، می‌توان انتظار داشت که اقتصاد ایران از مشکلاتی که امروز با آن‌ها مواجه شده رهایی یابد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر