جمعه, آذر 11, 1401
8.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادتأکید وزیر اقتصاد بر تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد

تأکید وزیر اقتصاد بر تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم معارفه دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد تاکید کرد: تکلیف این مناطق به لحاظ قانونی به ویژه در ارتباط با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده روشن شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم معارفه “حجت اله عبدالملکی” به عنوان دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در سخنانی اظهار داشت: تکلیف این مناطق به لحاظ قانونی به ویژه در ارتباط با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده تعیین شود.

طبق این گزارش ، دکتر سید احسان خاندوزی در این مراسم که با حضور معاونان و مدیران کل ستادی و تعدادی از رؤسای سازمان‌های زیرمجموعه برگزار گردید ، مطالبه اول خود از دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی کشور را تدوین لایحه اصلاح قانون مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: البته کار‌هایی پیشتر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که شاید بتوان از مواد آماده آن استفاده کرد. اما ترجیح من این است که خود دولت لایحه‌ای در این خصوص به مجلس تقدیم کند.

خاندوزی ادامه داد: خود ما هم در گذشته، ایراد‌هایی به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به لحاظ عدم شفافیت اطلاعات تجاری مربوط به ورودی و خروجی‌های آن‌ها داشتیم و اینکه، این “ظرفیت بزرگ” به جای کمک به تولید و صادرات، تبدیل به پایگاهی برای ورادات و قاچاق به داخل کشور شده است. این همان ایرادی بود که مقام معظم رهبری نیز به این موضوع داشتند و از آن ابراز نارضایتی می‌کردند.

خاندوزی اضافه کرد: البته این به آن معنا نیست که کلیت پدیده مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، پدیده‌ای دارای ایراد و مسئله است؛ بلکه ما باید بتوانیم به سمت طراحی مدل بهینه‌ای برویم که این مناطق، ضمن بهره‌مند سازی فعالان اقتصادی از مزیت‌های مالیاتی و گمرکی، به سمت سهولت کار اقتصادی، تولید و صادرات بروند.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما در وزارت اقتصاد داریم برای بهبود فضای کسب و کار تلاش می‌کنیم، بهترین جایگاهی که در یک محیط محدود برای پیاده سازی برنامه‌ها داریم، محلی مثل مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی است که دبیرخانه آن دارای اختیارات ویژه قانونی خیلی خوبی است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: حرکت ما باید به شکلی باشد که ظرف حداکثر شش ماه آینده بتوانیم با استفاده از تسهیل‌های انجام گرفته در زمینه سهولت کسب و کار، پیام و پالس مثبتی از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به فعالان اقتصادی بدهیم و آن را تبدیل به محیطی بسیار جذاب‌تر و دارای امتیازاتی ویژه‌تر کنیم.

خاندوزی گفت: البته باید گمرکات به منظور نظارت دقیق بر ورودی و خروجی‌ها، در این مناطق مستقر باشند تا به این متهم نشویم که مناطق آزاد تبدیل به مبدأ قاچاق کالا و و واردات بی رویه شده‌اند.

وی تأکید کرد: در عین حال نباید مناطق آزاد را از مزیت‌های ذاتی خود تهی کنیم و جامعه کاملا حق دارد از دولت بپرسد آیا شما می‌خواهید با این مناطق مشابه سرزمین اصلی رفتار کنید یا خیر؟

وزیر اقتصاد افزود: حتما باید تکلیف این موضوع در قالب لایحه‌ای از سوی دولت روشن و حتی اگر طرحی هم در این زمینه از سوی مجلس ارائه شود، باید نظر دولت در آن “پایه” محسوب شود.

وی ادامه داد: ما نیازمند یک سند قانونی محکم هستیم که چشم انداز آینده مناطق آزاد را برای تعیین تکلیف فعالان اقتصادی روشن سازد.

خاندوزی با اشاره به مفاد قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که بر مبنای آن باید به استثنای موارد امنیتی و نظامی، سایر اختیارات به مدیران مناطق آزاد تفویض شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه این تفویض اختیار تاکنون صورت نگرفته و مناطق، مسئولیت‌هایی دارند که ایفای آن در زمره اختیارات آن‌ها نیست و وقتی هم که ورود می‌کنند با ممانعت دستگاه‌های ذیربط مواجه می‌شوند.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: مصادیق مکرری از این “عدم تفویض اختیار” وجود دارد که باید رفع شود و فعالیت مدیران مناطق، البته با نظارت کامل قانونی، با قدرت پی گرفته شود.

وی تأکید کرد: یکی از موضوعات مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، مسئله اصلاح نظام درآمد‌های خود سازمان‌های مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی است که باید به جای “زمین فروشی” و “واردات گرایی” به سمت یک نظام درآمدی سالم و پاک حرکت کنند.

خاندوزی یادآور شد: همچنین خود دبیر خانه مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیز باید جایی کوچک، چابک و فرز بوده و به دنبال توسعه تشکیلاتی خود و مسایل مشابه نباشد.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده باعث بروز مشکلات جدی با فعالان مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و عملا در مواردی تبدیل آن به مالیات مضاعف شده است. این موضوع نارضایتی خیلی زیادی بین فعالان اقتصادی ایجاد کرده است که باید تعیین تکلیف شود.

وی اظهار داشت: من خیلی خوش بین هستم که با تلاش مجموعه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، بسیاری از گره‌ها در همین ماه‌های اول باز شود.

خاندوزی ادامه داد: یک نکته بسیار مهم در خصوص مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی این است که مدیران و فعالان آن، در ایفای نقشی که به عهده دارند، باید مطمئن باشند. در برنامه‌های توسعه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، حتما اقتضائات و الزامات این مناطق لحاظ می‌شود و این گونه نباشد که به یکباره فعالان مطلع شوند، قوانینی تصویب شده است که حساب و کتاب آن‌ها را به هم می‌زند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: تا قبل از تصویب ماده ۲۳ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، نقش ویژه‌ای در زمینه مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نداشت. هم اکنون، اما از ما سؤال خواهد شد که چه عملکردی در این خصوص داشته‌ایم.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد، دوره مسئولیت حجت اله عبدالملکی در شورایعالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، دورانی تحول آفرین و شیرین برای فعالان این مناطق باشد. خاندوزی عبدالملکی را آشنا با جهت گیری‌های کلان، به ویژه “سند تحول دولت مردمی” دانست و ابراز امیدواری کرد که شاهد کارنامه درخشان وی در این عرصه باشیم.

وزیر اقتصاد در پایان با قدردانی از تلاش بی شائبه مجموعه تیم مدیریتی مناطق هفتگانه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در یک سال گذشته، به ویژه، از زحمات “ابراهیمی” سرپرست این دبیر خانه تشکر کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر