یکشنبه, آذر 13, 1401
5.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیبهبود فضای کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در دولت سیزدهم

بهبود فضای کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم با برنامه نظام جامع پایش، زیست‌بوم ملی اشتغال کشور و راه‌اندازی سامانه‌های جستجوی شغل باعث بهبود فضای کسب و کار شده و به دنبال حل معضل بیکاری است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، طبق اطلاعات مرکز آمار از وضعیت اشتغال و بیکاری در تابستان سال جاری، نرخ بیکاری در این فصل به کمترین نرخ بیکاری در ۱۸ سال اخیر رسید.

مروری بر نرخ بیکاری تابستان از سال ۱۳۸۴ تا کنون حکایت از آن دارد که این نرخ در تابستان امسال در کمترین رقم قرار دارد. درحالی‌که در این سال‌ها مردم نرخ بیکاری ۱۲.۷ درصدی را نیز دیده بودند.

مرکز آمار نرخ بیکاری تابستان امسال را اعلام کرد که بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در تابستان امسال ۸.۹ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده‌اند این در حالی است که تابستان سال گذشته نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بود.

همچنین نرخ بیکاری جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد کاهش یافت و به‌تبع آن اشتغال جمیعت ۱۵ساله و بیشتر سال جاری ۰.۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی گویای آن است که در تابستان ١٤٠١، بخش خدمات با ٥٠,٤ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١٥.٨ درصد در رتبه بعدی قرار دارند.

همچنین بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیل آموزش عالی، در تابستان امسال نشان می‌دهد ۱۳.۲ در صد از جمعیت فعال فارغ‌التحصیل آموزش عالی بیکار بوده‌اند درحالی‌که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۱۴.۴ درصد بوده است.

کل تعداد بیکاران در تابستان سال گذشته برابر ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار نفر برآورد شده که امسال به ۲ میلیون و ۳۳۳ هزار نفر کاهش‌یافته است که این آمار مهر تأییدی بر کاهش تعداد بیکاران در کشور خواهد بود.

بررسی نرخ بیکاری در ۳۱ استان حکایت از آن دارد  که در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته در ۲۱ استان نرخ بیکاری روند کاهشی داشت. به‌طوری‌که نرخ بیکاری در ۷ استان که در تابستان سال گذشته دورقمی بود، در تابستان امسال تک‌رقمی شد.

آمارهای رسمی سازمان تأمین اجتماعی نیز روند نزولی نرخ بیکاری را تأیید می‌کند، به‌گونه‌ای که تعداد کل مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در شش‌ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ به میزان ۷/۳۴ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش سامانه جامع روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد کل مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در پایان شهریورماه سال جاری ۱۷۶ هزار و ۵۰۸ نفر بوده است. این آمار در مدت مشابه سال گذشته برابر ۲۴۹ هزار و ۹۷۹ نفر بوده  است.

نرخ بیکاری تابستان

روند افزایش اشتغال در دولت سیزدهم

گزارش‌های مرکز آمار ایران به‌عنوان یک مرکز رسمی حاکی از آن است که در تابستان ١٤٠١ به میزان ٤١ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٤٠٠) ٠.١ درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته ۰.۱ واحد درصد افزایش‌یافته است.

گزارش سازمان تأمین اجتماعی نیز نشان می‌دهد که از ابتدای فروردین‌ماه تا پایان مردادماه ۱۴۰۱ تعداد کل بیمه‌شدگان با افزایش سه‌درصدی نسبت به آمار مشابه سال گذشته به بیش از ۱۵ میلیون و ۸۰  هزار نفر در مردادماه رسیده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی بسترسازی و بهبود در فضای کسب و کار است که با تأکید رییس جمهور در رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال، برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل توسط استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در قالب زیست‌بوم ملی اشتغال برنامه‌ریزی شد.

بر اساس اطلاعات و کد ملی افراد در آمارهای ثبتی اشتغال در قالب نظام اطلاعات بازار کار و سامانه نوین جستجوی شغل و سامانه رصد اشتغال، تا اواخر مهرماه امسال بیش از ۶۵۰ هزار نفر اشتغال به تفکیک استان‌های کشور در سامانه ملی رصد اشتغال کشور ثبت شد که در مجموع بیش از ۵۰ درصد نسبت به برنامه ۱ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۹۴۵ نفر تعهد اشتغال سال جاری پیشرفت رخ‌داده است. تأکید می­شود که جهت‌گیری به سمت امکان پایش یکایک افراد بر مبنای کدملی را نیز فراهم می­سازد.

رویکرد تحولی دولت سیزدهم با نظام جامع پایش اشتغال کشور

یکی دیگر از برنامه‌های وزارت کار اجرای «نظام جامع پایش اشتغال» برای اولین‌بار در کشور بود که این برنامه در راستای مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر جلوگیری از پول‌پاشی و عدم انحراف منابع حوزه اشتغال‌آفرینی، به اجرا درآمد.

بر اساس نظام جامع پایش کار بازرسان وزارت کار موظف هستند در سه مرحله نظارت پیامکی، نظارت تلفنی و نظارت حضوری را انجام دهند که تاکنون در راستای نظارت تلفنی حدود ۱۲۰ هزار مورد تماس برقرار شده است.

راه‌اندازی سامانه جستجوی شغل با فعالیت یک هزار دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی در کشور این فرصت را به کارجویان داده است تا ثبت‌نام کنند و پس از تکمیل رزومه خود فرصت‌های شغلی موردعلاقه و مرتبط با خود را جستجو کنند. در این راستا سامانه جستجوی شغل به نشانی http://shoghl.mcls.gov.ir طراحی و در دی‌ماه ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد.

دولت سیزدهم و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رویکرد تحولی در تأمین زیرساخت‌های اشتغال، رفع موانع تولید، حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی، راه‌اندازی پایگاه‌های مردمی اشتغال‌آفرین، تقویت تعاونی‌ها، راه‌اندازی سامانه جستجوی شغل، تسهیل در صدور مجوزهای کسب‌وکار، صدور مجوزهای تأسیس آموزشگاه‌های آزاد، آموزش نیروی کار، ارتباط بین کارفرمایان و کارجویان،  فعال‌سازی مراکز کاریابی‌ها و سایر موارد به دنبال رونق مشاغل خانگی و تسهیل در فضای کسب‌وکار است.

دولت با افزایش حقوق کارگران و همچنین بسته های حمایتی برای کارفرمایان شرایطی را ایجاد کرده است تا ضمن کاهش نرخ بیکاری شاهد افزایش اشتغال و بهبود فضای کسب ‌و کار و رونق اقتصادی باشیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر