یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیافزایش 100 درصدی صادرات گاز ایران به ارمنستان تا سال 2030

افزایش 100 درصدی صادرات گاز ایران به ارمنستان تا سال 2030

بر اساس توافق صورت گرفته، صادرات گاز ایران به ارمنستان تا سال ۲۰۳۰ افزایش 100 درصدی خواهد داشت و 2 برابر می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، تا سال 2030 شاهد افزایش 2 برابری صادرات گاز ایران به ارمنستان خواهیم بود. ارمنستان که بخش عمده گاز خود را از روسیه وارد می‌کند، با تیره شدن روابطش با مسکو، به زودی جایگزین‌های بیشتری برای آن پیدا خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، ارمنستان با ایران توافق کرده است که با دو برابر کردن حجم گاز وارداتی از ایران، مدت توافق تجاری گازی خود با ایران را تا سال ۲۰۳۰ تمدید کند.

توافق افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان، در جریان سفر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان به تهران انجام پذیرفت. این یادداشت تفاهم در اول نوامبر توسط مجید چگینی، معاون وزیر نفت در امور گازی و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و گنل سانوسیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های انرژی ارمنستان به امضا رسید.

ارمنستان، در حال حاضر، سالانه حدود ۳۶۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از ایران خریداری می‌کند. چگینی در این رابطه اظهار داشت: «ما در حال حاضر روزانه یک میلیون مترمکعب گاز به ارمنستان صادر می‌کنیم که با این یادداشت تفاهم ۲ برابر خواهد شد.»

دو کشور بر اساس توافق تهاتر گاز با برق در سال ۲۰۰۶، تجارت انرژی انجام می‌دهند؛ بر اساس این توافق، ایران در ازای دریافت ۳ کیلووات ساعت برق تولیدی در نیروگاه‌های حرارتی ارمنستان، یک مترمکعب گاز به این کشور ارسال می‌کند.

با وجود افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان، روسیه همچنان بزرگ‌ترین تامین کننده گاز ارمنستان خواهد بود. ارمنستان سالانه ۲ میلیارد مترمکعب گاز از روسیه وارد می‌کند و به ازای هر هزار مترمکعب ۱۶۵ دلار می‌پردازد. قیمت گاز روسیه در سال ۲۰۱۹ به ازای هر هزار مترمکعب ۱۵ دلار افزایش یافت و تا این زمان تغییر نکرده است.

به گفته مقامات ارمنستان: «گاز روسیه از گاز ایران ارزان‌تر است. موضوع این است که روسیه برای گاز پول می‌خواهد، اما ایران توافق کرده که در ازای گاز برق دریافت کند.»
برق ارسالی از ارمنستان از طریق دو خط به ایران می‌رسد و احداث سومین خط با ولتاژ بالا نیز قرار است تا پایان سال ۲۰۲۳ تکمیل گردد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر