شنبه, آذر 5, 1401
10.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتمعافیت مالیاتی برای کسب و کارهای اینترنتی

معافیت مالیاتی برای کسب و کارهای اینترنتی

طبق آیین نامه حمایت از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال، کاربرانی که برای کسب و کارهای اینترنتی در پلت‌فرم‌های داخلی احزار هویت کنند و سابقه مالیاتی نداشته باشند تا سقف دو میلیارد تومان از مالیات معاف خواهند شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، کسب و کارهای اینترنتی پس از محدود شدن دو پلت‌فرم خارجی طی ماه گذشته، دچار مشکلات زیادی شدند. همین امر سبب شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت از این نوع کسب و کارها را در دستور کار خود قرار دهد و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. به گونه‌ای که روند تدوین و تصویب طرحی حمایتی با شرایط پیش آمده برای دو پلت‌فرم خارجی با سرعت بیشتر انجام پذیرفت.

آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجیتال اخیرا رونمایی گردید که ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت دولتی دارد. بسته حمایتی کسب و کارهای اینترنتی مواردی مانند حمایت‌های تبلیغاتی از سکوها و کسب و کارهای مشمول، خدمات پستی و حمایت های مالیاتی را شامل می‌شود.

در بخش حمایت های تبلیغاتی از سکوها و کسب و کارهای مشمول اعلام شده کاربرانی که در پلت‌فرم های داخلی به فعالیت بپردازند، از مزایای زیر بهره مند می‌شوند:

– تخفیف حداکثری در هزینه تبلیغات در دستگاه‌های دولتی

– فراهم کردن زمینه تبلیغ و معرفی سکوها توسط دستگاه‌های دولتی

– تخفیف حداکثری تبلیغات در صدا و سیما

– برنامه سازی برای معرفی کسب و کارها جهت جذب دنبال کننده

– اختصاص بسته ویژه تبلیغات پیامکی به کسب و کارهای مشمول

– ارائه بسته های تبلیغاتی رایگان توسط پلت‌فرم‌های تأیید شده جهت جذب دنبال کننده برای کسب و کارها

– ممنوعیت تبلیغ سکوهای خارجی در برنامه‌های صدا و سیما

در بخش دیگری از این آیین نامه به سکوهای مشمول و تأیید شده تخفیفی هم در حوزه خدمات پستی ارائه می‌شود که کاربران کسب و کارهای اینترنتی می‌توانند از آن استفاده کنند.

اما برای کاربرانی که برای کسب و کارهای اینترنتی خود از پلت‌فرم‌های داخلی استفاده می‌کنند، حمایت‌های ویژه ای در زمینه مالیاتی درنظر گرفته شده است. از جمله این حمایت‌ها می‌توان به مواردی مانند معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه‌های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، اشاره داشت.

بر این اساس، امتیاز ویژه برای کسب و کارهای اینترنتی و افرادی که در پلت‌فرم داخلی فعالیت می‌کنند این است که آن‌ها تا دو سال از پرداخت مالیات، معاف شده‌اند. در این آیین نامه سه بند به بخش معافیت و حمایت‌های مالیاتی اختصاص دارد؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره گفته بود برای کسب و کارهای مشمول فاقد سابقه مالیاتی، معافیت مالیاتی تا سقف حدوداً دو میلیارد تومان درآمد در سال در نظر گرفته‌اند.

طبق این آیین نامه، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای مشمولی که دارای پرونده مالیاتی هستند، در نظر گرفته شده و بر این اساس، اگر کسب‌وکاری دارای پرونده مالیاتی باشد در صورت فعالیت در پلت‌فرم‌های داخلی از تخفیف‌های مالیاتی برخوردار خواهند شد.

در یکی دیگر از بندهای بخش مالیات به قبول هزینه‌های راه‌اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول به عنوان «هزینه قابل قبول مالیاتی» اشاره شده است. طبق اعلام وزیر ارتباطات، وقتی هزینه‌های مربوط به توسعه و راه‌اندازی پلت‌فرم‌های مشمول حمایت، به‌عنوان هزینه قابل‌قبول مالیاتی پذیرفته شده است یعنی می‌توان آن را از بدهی‌های مالیاتی پلت‌فرم‌ کسر کرد.

جزییات این حمایت از کسب و کارهای اینترنتی هنوز اعلام نشده و قرار است ضوابطی تعیین شود که براساس آن‌ها مشخص شود کدام پلت‌فرم‌ها مشمول خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر