یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادراه اندازی مناطق آزاد مشترک ایران و روسیه از مأموریت های دولت...

راه اندازی مناطق آزاد مشترک ایران و روسیه از مأموریت های دولت است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی یکی از ماموریت‌های دولت را انجام اقدام ویژه و عملیاتی برای راه اندازی مناطق آزاد مشترک با روسیه و کشورهای اوراسیا عنوان کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الله عبدالملکی اقدام عملیاتی برای راه‌اندازی مناطق آزاد مشترک ایران و روسیه را ضروری دانست. دبیر شورای عالی مناطق آزاد در دیدار با «سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و «الک ساو چنک‌و» نایب رئیس دومای روسیه بر تشکیل اتحادیه مشترک مناطق آزاد با کشورهای حاشیه دریای خزر تاکید کردند.

عبدالملکی در خصوص ایجاد منطقه آزاد مشترک با کشور روسیه اظهار داشت: در نظر داریم منطقه آزاد مشترکی بین همه کشورهای حاشیه دریای خزر ایجاد کنیم تا این منطقه مشترک محلی برای حضور فعالین اقتصادی برای همه کشورها شود.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی بر تسهیل روند تشریفات گمرکی در مناطق آزاد دو کشور تاکید کرد و افزود: آمادگی خود را برای توافقات اولیه جهت تسهیل فرآیند گمرکی در مناطق آزاد دو کشور اعلام می‌کنیم. همچنین از سرمایه گذاران روسی که علاقه‌مند به سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی در مناطق آزاد ایران هستند استقبال خواهیم کرد.

وی تشکیل کارگروه‌های تخصصی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: دولت ایران اراده قطعی دارد تا در حوزه ترانزیت امن‌ترین، سریع‌ترین و به‌صرفه‌ترین مسیر را برای روسیه و سایر کشورها فراهم آورد. مأموریت ما در دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد این است که زمینه‌های لازم را ایجاد کنیم.

فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب، اولویت همکاری ایران و روسیه

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه نیز در این دیدار گفت: هدف ما توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورهاست.

سرگئی میلوشکین، نقاط اصلی تعاملات دو کشور را مناطق آزاد؛ به ویژه انزلی و چابهار عنوان کرد و با اشاره به فرصت‌های همکاری در بسترهای لجستیکی و ترانزیتی، اظهار داشت: باید فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب در اولویت کاری دو طرف قرار گیرد و بهترین سازوکار برای عملیاتی سازی آن ایجاد اپراتور واحد جهت مدیریت حمل و نقل در مسیر کریدور با مشارکت ایران و روسیه است.

وی اضافه کرد: ما تضمین می‌کنیم سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایران و روسیه به تعامل هر چه بهتر این دو کشور کمک می‌کند. این مسئله مهمی به حساب می‌آید. از این تعامل برای ارائه خدمات به تمام شرکت‌های ایرانی و روسی استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه، به امضای موافقت سه جانبه بین مناطق آزاد انزلی، چابهار و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه اشاره کرد و افزود: یکی از بندهای این موافقت‌نامه برای توسعه کریدور شمال – جنوب و حمل و نقل بار از این کریدور است.

سرگئی میلوشکین، بر لزوم ایجاد پایگاه باری در ایران و روسیه برای ساماندهی تجارت باری تاکید کرد و ادامه داد: مهم است برای ارائه خدمات به فرستندگان حمل و نقل بارها، سیستم واحدی بین بنادر شمال و جنوب داشته باشیم که به آنها خدماتی همچون بیمه بار و ماشین‌های باربری ارائه گردد.

نایب رئیس دومای روسیه نیز در این نشست گفت: ما در چارچوب دستورات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و همچنین توافقات صورت گرفته با رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران فعالیت خواهیم کرد.

الک ساو چنک‌و، تصریح کرد: تجارت روسیه نیازمند دسترسی به اقیانوس هند است و باید شناخت کامل نسبت به مناطق آزاد ایران و شرکت‌های مشترکی که با دو کشور همکاری دارند وجود داشته باشد. در سفر اخیر ما به هندوستان و در مذاکره‌ای که با بزرگ‌ترین شرکت سرمایه گذاری هندی داشتیم از همکاری با ایران و روسیه استقبال کردند.

نایب رئیس دومای روسیه اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود مرکز هماهنگی با حضور منطقه آزاد لوتوس روسیه و مناطق آزاد انزلی و چابهار تشکیل شود تا بتوانیم با تعامل دو کشور کریدور شمال – جنوب را هر چه سریع‌تر راه‌اندازی کنیم و به بهره‌برداری برسانیم.

گفتنی است در این نشست هر یک از مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد انزلی و چابهار، پیشنهاداتی برای همکاری‌های گسترده‌تر با مناطق آزاد کشور روسیه ارائه دادند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر