دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتواقعیت هایی در خصوص تجارت ایران و ترکیه

واقعیت هایی در خصوص تجارت ایران و ترکیه

به گفته رییس اتاق مشترک ایران و ترکیه، ترک‌ها 6.5 درصد مالیات از کالاهای ایرانی که به ترکیه وارد می‌شود اخذ می‌کنند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، مهرداد سعادت دهقان رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه در نشست «آسیب شناسی تجارت ایران و ترکیه» اظهار داشت: بسیاری از مسائل تجاری ایران و ترکیه روی کاغذ مانده است، از این رو می‌خواهم امروز به یک سری واقعیت‌ها اشاره کنم.

وی اضافه کرد: سازمان توسعه تجارت در زمینه ترکیه اقدامی انجام نداده است. تکلیف تجارت ترجیحی مشخص نیست و همچنین در 3 سال اخیر رایزن ایران به ترکیه اعزام نشده است.

این فعال اقتصادی روند گمرکات در ایران را پیچیده توصیف کرد و افزود: ترکیه در سال 2022، 250 میلیارد دلار صادرات و 300 میلیارد دلار واردات داشته که سهم ما از مجموع آن، 5 میلیارد دلار بوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ادامه داد: راه مواصلاتی ایجاد نشده و گمرکات ترکیه در بدو ورود نشان می‌دهد که چه میزان به تجارت اهمیت می‌دهند.

وی تصریح کرد: برای تشکیل مرکز تجارت ایران و ترکیه از بخش خصوصی مشورت گرفته نشد. مرکز تجاری کاری نمی‌تواند انجام بدهد، چرا ترک‌ها علاقه ندارند با بخش دولتی ایران تعامل داشته باشند؟ چون آن‌ها استاندارد ایران را قبول ندارند و من به عنوان یک صادرکننده می‌گویم اگر مشکلات ما حل نشود ما در برابر کشوری که 8 رایزن بازرگانی در تهران دارد نمی‌توانیم عرض اندام کنیم.

وی دیپلماسی ایران در ترکیه را اقتصادی ندانست و خاطرنشان کرد: در سفارت خارجه یک نفر که بتواند تعامل اقتصادی و تجاری با طرف مقابل برقرار کند را نداریم، در صورتی که کشور ترکیه دارای 144 مرکز تجاری در دنیا است.

این فعال اقتصادی با انتقاد از ضعف ایران در حوزه حمل و نقل و لجستیک، اظهار داشت: 20 هزار کامیون وارد کردیم اما آن‌ها را پلاک‌گذاری نمی‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم اول راه بسازیم چراکه لازمه تجارت ایجاد راه است، بعدا بحث لجستیک خود را تقویت کنیم.

وی با اشاره به لزوم ایجاد گمرک واحد، افزود: کالا یک بار در دنیا ارزیابی می‌شود. این در حالیست که در ایران نیروی انتظامی، گمرک و سازمان ملی استاندارد کالاها را جداگانه رصد می‌کنند.

به گفته سعادت دهقان حجم قابل توجهی از کالا در مرز آذربایجان کالا خوابیده است. وی رشد اقتصادی ترکیه را پروازگونه تشبیه کرد و ادامه داد: ترک‌ها با وجود 490 میلیارد بدهی می‌توانند با قدرت ادامه بدهند و 550 میلیارد دلار تجارت جهانی داشته باشند.

این فعال اقتصادی در پایان تأکید کرد: ترک‌ها، 6.5 درصد مالیات از کالاهای ایرانی که به ترکیه وارد می‌شود اخذ می‌کنند چراکه استدلال آن‌ها این است که ایرانی‌ها نمی‌توانند با بانک‌های خارجی ارتباط داشته باشند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر