جمعه, آذر 4, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتوضعیت صادرات غیر نفتی گیلان در سال جاری

وضعیت صادرات غیر نفتی گیلان در سال جاری

رئیس سازمان صمت استان گیلان هدف‌گذاری انجام شده برای صادرات غیر نفتی گیلان در سال جاری را ۶۸۶ میلیون دلار عنوان کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، تیمور پورحیدری در جمع خبرنگاران در خصوص صادرات غیر نفتی گیلان اظهار داشت: گیلان یک استان استراتژیک در حوزه صادرات به کشور‌های اوراسیا و اروپا است. در گیلان تولیدکنندگان و بازرگانانی مشغول فعالیت هستند که محصول خود را به بیش از ۷۰ کشور صادر می‌کنند. بنابراین باید شرایط تسهیل در صادرات را برای آنان فراهم کنیم.

وی با اشاره به اجرای کنسرسیوم‌های صادراتی در راستای هدایت تجار و رونق پتانسیل‌های صادراتی گفت: در ۲ ماه گذشته کشور‌هایی در گیلان حضور یافتند که تمایل دارند در حوزه اوراسیا با استان تبادلات تجاری داشته باشند. این مهم استان گیلان را به نقطه هاب صادراتی نزدیک خواهد کرد.

رئیس سازمان صمت استان گیلان با اشاره به رتبه ۱۲ گیلان در بخش صادرات در سطح کشور افزود: ارزش دلاری صادرات گیلان تا آبان ماه سال جاری ۴۱۹ میلیارد دلار و ۶۵۲ میلیون تن است.

پورحیدری هدف‌گذاری صورت گرفته برای صادرات غیر نفتی گیلان در سال جاری را ۶۸۶ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، ۶۱ درصد هدف‌گذاری مورد نظر یعنی معادل ۴۱۹ میلیارد دلار انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در حوزه تجارت مربوط به بخش زیرساختی و حمل و نقل ریلی، زمینی، هوایی و دریایی است. مشکلات مربوط به امور گمرکی و بندری و تورم و افزایش مستمر قیمت کالا و نوسانات قیمت ارز مشکلاتی را برای تجار به وجود آورده است که در حال تلاش برای رفع آن هستیم.

رئیس سازمان صمت استان گیلان مهم‌ترین مشکل تجار گیلانی را انتقال ارز حاصل از صادرات به داخل کشور دانست که به دلیل تحریم موجب افزایش هزینه‌ها شده است.

پورحیدری سهم گیلان در حوزه صادرات را ۱۹ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بر اساس آمار در حوزه صنعت ۸۱ میلیون دلار، معدن ۱۳۱ میلیون دلار، کشاورزی ۱۸۶ هزار دلار و پتروشیمی ۳۰ هزار دلار صادرات داشته‌ایم.

وی بر لزوم توجه به استفاده صحیح از معادن استان گیلان تأکید کرد و گفت: ۸۵ درصد ذخایر معدنی استان برای تأمین مصالح پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان استخراج واقعی از معادن استان ۶ میلیون تن در سال است؛ در حالی که نیاز استان بیش از ۲۰ میلیون تن برآورد می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر