پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتترکیه یکی از مهمترین همسایگان ایران برای توسعه روابط تجاری

ترکیه یکی از مهمترین همسایگان ایران برای توسعه روابط تجاری

مدیرکل مدیترانه و شرق اروپای وزارت خارجه، از کشور ترکیه به عنوان یکی از مهم‌ترین همسایگان ایران برای توسعه روابط تجاری یاد کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، محمدحسن حبیب‌الله زاده در همایش بررسی و آسیب‌شناسی روابط تجاری ایران با ترکیه اظهار داشت: از حدود 15 همسایه کشور ایران شرایط ترکیه خاص و منحصر به فرد است. یکی از آن‌ها بحث اشتراکات فرهنگی و دینی ایران با ترکیه در کنار پیوستگی‌های تمدنی دو کشور است.

وی افزود: از سوی دیگر ما حدود 560 کیلومتر مرز مشترک و سه گذرگاه مرزی میان دو کشور داریم که از نظر توسعه روابط و همکاری‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. از این‌رو در سال‌های گذشته ملاقات‌های فراوانی میان سران دو کشور انجام گرفت و در دولت سیزدهم نیز این موضوع به طور جدی دنبال شده است.

مدیرکل مدیترانه و شرق اروپای وزارت خارجه ادامه داد: توسعه روابط تجاری میان دو کشور برای دولت ایران اهمیت فراوانی دارد. ما در حال حاضر در کنار سفارتخانه سه کنسولگری فعال در ترکیه داریم که حتی به دنبال آن هستیم که یک کنسولگری دیگر به آن اضافه کنیم. در کنار آن تعداد زیادی از ایرانیان و دانشجویان ایرانی در ترکیه حاضر هستند و از این‌رو طراحی دیپلماسی با زیرساخت‌های حقوقی مشترک می‌تواند برای ما به توسعه روابط جاری منجر شود.

حبیب‌الله زاده در ادامه گفت: در سال‌های گذشته اسناد مختلفی در حوزه‌هایی مانند گمرک، حمل و نقل و حتی یک سند همکاری جامع میان ایران و ترکیه به امضاء رسیده و در چارچوب آن هدف گذاری‌های متعددی در زمینه‌هایی مانند بازرگانی، انرژی، محیط زیست و آب نهایی شده که البته برای اجرا باید مقدمات لازم فراهم گردد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حجم تجارت میان ایران و ترکیه بیش از 70 درصد رشد کرده است. در هدف‌گذاری‌های کلان دو کشور اعلام کردند که می‌توانند سهم تجارت مشترک خود را به 30 میلیارد دلار در سال برسانند. در صورتی که نرم‌افزار و سخت‌افزارهای لازم این موضوع ایجاد گردد، می‌توان انتظار داشت که در مدتی کوتاه به این هدف دست یافت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر