شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهبازارگردیطلا و فلزات گرانبهاجزئیات معاملات طلا در بورس کالا

جزئیات معاملات طلا در بورس کالا

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: معاملات طلا در بستر بورس کالا، موضوع جدیدی نیست. اکثرا طلاهای استخراجی در قالب شمش طلای ۲۴ عیار در بورس عرضه و مشتری به صورت فیزیکی طلا را خریداری می‌کند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، اخیراً علیرضا شاه میرزایی- معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت – ضمن اشاره به معامله ۱۰۰ کیلوگرم طلا طی دو ماه‌ اخیر در بورس کالا و ضرورت اخذ رکن ضامن از بیمه یا بانک برای فروش اینترنتی طلا، یادآور شده است: با توجه به اینکه رکن ضامن در نظر گرفته شده بود، مردم نیز طلا را از این طریق خریداری کردند.

وی تأکید کرد: همچنین مانعی بر سر راه سامانه‌هایی که به صورت اینترنتی می‌خواهند خرید و فروش طلا انجام دهند، وجود ندارد. ضمن اینکه دولت هم به این حوزه ورود نخواهد کرد. از اتحادیه‌ طلا به عنوان بخش خصوصی درخواست کرده‌ایم خود به موضوع ورود کرده و سامانه‌هایی را ایجاد کنند. اما برای جلوگیری از بروز برخی از مشکلات، اعلام شده بایستی حتماً یک بیمه یا بانک به عنوان رکن ضامن وجود داشته باشد؛ اگر فروشندگان اینترنتی رکن ضامن داشته باشند می‌توانند در بستر اینترنت فعالیت کنند.

در رابطه با جزئیات این معاملات، محمد کشتی‌آرای- نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران- اظهار داشت: شرکت‌ها و معادنی که استخراج طلا دارند، حتی لجن‌هایی که از معادن به دست می‌آورند، در بورس کالا عرضه می‌کنند. بنابراین عرضه طلا در بورس کالا موضوع جدیدی نیست و جریان دارد و بیشتر هم توسط شرکت‌های معدنی صورت می‌گیرد و طبیعتا مشتریان خاص خود را هم دارد. اکثرا طلاهایی که استخراج می‌شوند، در بورس عرضه می‌شوند.

وی ادامه داد: مشتریان ممکن است افراد بازار نباشند، اما توسط بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌هایی که معاملات شفافی دارند، همچون سایر فلزات مانند نیکل، روی و مس که از معادن استخراج می‌شوند، در بورس عرضه می‌شوند. حتی شرکت‌هایی که صادرکننده هستند، این فلزات را از بورس کالا می‌خرند.

این کارشناس بازار سکه و طلا خاطرنشان کرد: البته منعی برای خرید عموم مردم نیز وجود ندارد و همه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند در بورس کالا دادوستد طلا انجام دهند. خرید و فروش طلا در بستر بورس کالا، فرآیند بورسی همچون سهام‌هاست که توسط افراد خرید و فروش می‌شود و محدودیتی وجود ندارد.

کشتی‌آرای در پایان گفت: خرید طلا از بورس کالا (برخلاف خرید و فروش اوراق سکه که به‌تازگی آغاز شده است)، به صورت فیزیکی خواهد بود؛ معامله انجام می‌گیرد و برگه حواله به خریدار تحویل داده می‌شود، سپس خریدار با این حواله به انبارهایی که طلاها نگهداری می‌شود مراجعه می‌کند و طلای خود را به صورت شمش طلای ۲۴ عیار دریافت می‌کند. اما اوراق قرضه سکه‌ها که طی روزهای اخیر وارد بورس کالا شده، صرفا گواهی سکه است و سکه به صورت فیزیکی مورد معامله قرار نمی‌گیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر