جمعه, آذر 4, 1401
15.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیلطمه مشکلات فنی به صدور مجوز کسب و کارهای خانگی

لطمه مشکلات فنی به صدور مجوز کسب و کارهای خانگی

رئیس دبیرخانه ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی آمار و اطلاعات مربوط به گزارش هیات مقررات زدایی در حوزه مجوزهای مشاغل و کسب و کارهای خانگی را تشریح کرد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، آزیتا همتیان ضمن اشاره به وجود مشکلات فنی و لطمه به صدور مجوز کسب و کارهای خانگی، گفت: از ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ مجوزهای رشته‌های ثبت محور (آنی) از درگاه ملی مجوزهای کسب وکار (G۴B) صادر شده‌اند. بیشترین حجم مجوز  با اختلاف حداکثری از بقیه دستگاه‌های صادر کننده مجوز مشاغل خانگی صادر شده و در این زمینه رتبه اول را کسب کرده‌ایم؛ می‌توان گفت برای اولین بار در خصوص صدور مجوزهای کسب و کار، مجوز آنی در حوزه مشاغل خانگی صادر شده است.

وی افزود: از شروع فرآیند تسهیل‌گری صدور مجوزها، در حوزه مشاغل خانگی ۱۲۸ هزار و ۵۱۵ فقره مجوز صادر شده است. بر اساس گزارش هیات مقررات زدایی در بازه زمانی ششم فروردین ۱۴۰۱ تا ۵ آبان ۱۴۰۱، بیش از ۷۰ هزار  فقره مجوز کسب و کارهای خانگی صادر کرده‌ایم. از این رو می‌توانیم ادعا کنیم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشتاز در صدور مجوز مشاغل خانگی از نظر تعداد و سرعت صدور در بین سایر وزارتخانه‌ها است.

همتیان در خصوص مشکلات پیش آمده اخیر اظهار داشت: متاسفانه در چندماهه اخیر به دلیل نوع ساختار فنی درگاه ملی مجوزهای کسب و کار و فقدان قسمت ویرایش اطلاعات برای متقاضیان، تعدادی از مجوزهای کسب و کارهای خانگی در مرحله تکمیل مدارک، ناقص می ماندند و اطلاعات آن‌ها از سمت درگاه تخصصی به ثبت نمی‌رسید و به این دلیل در گزارش یاد شده به تعداد  ۶۶ هزار فقره مجوز عدم صدور اشاره شده است. با بررسی‌های فنی مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی این مشکل مشخصا از سمت ما نبوده و لازم است درگاه ملی مجوزهای کسب و کار اقدامات فوری در زمینه زیرساختی و فنی فراهم کند.

رئیس دبیرخانه مشاغل خانگی اضافه کرد: برای رفع این مشکل و از طرفی ارتقاء کیفیت صدور مجوزها و خدمت رسانی بهتر به مردم و عدم سردرگمی متقاضیان علیرغم سرعت و کیفیت پایین اینترنت کشور در یکماه اخیر ما اقدام به بروزرسانی و ارتقاء مجدد سامانه مشاغل خانگی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل وقفه ایجاد شده در ثبت نام‌ها، پیام‌هایی به متقاضیان کسب و کارهای خانگی مبنی بر به روز رسانی سامانه فرستاده‌ایم و به دلیل عدم پشتیبانی فنی به موقع از سمت درگاه ملی مجوزها، با وجود آماده بودن سامانه مشاغل خانگی در یک ماهه اخیر موفق به اتصال به درگاه نشدیم.

همتیان تصریح کرد: از هفته اول آبان ماه سامانه جدید مشاغل خانگی به صورت نسخه آزمایشی در حال طی کردن فرآیند تست نهایی است. هم اکنون صدور مجوز آنی متقاضیان مستقل، از سایت درگاه ملی مجوزها امکان پذیر خواهد بود.

وی در پایان اظهار داشت: سامانه جدید کسب و کارهای خانگی در اسرع وقت با تکمیل مراحل صدور مجوز پشتیبان نیز به طور کامل فعال می‌گردد. لذا انتظار می‌رود در کنار تلاش همکاران ما برای رفع مشکلات صدور مجوز و تسهیل آن برای مردم که روز به روز آمار مجوزهای ما در حال افزایش است، تمهیدات فنی و زیرساختی لازم نیز از سمت درگاه ملی مجوزها جهت پشتیبانی بهتر از درگاه های تخصصی همه دستگاه‌ها صورت گیرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر