یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتظرفیت تولید فولاد به ۷۱ میلیون تن خواهد رسید

ظرفیت تولید فولاد به ۷۱ میلیون تن خواهد رسید

بر اساس اعلام رئیس انجمن سنگ آهن ایران، ظرفیت تولید فولاد در کشور ۴۵ میلیون تن است که با برنامه ریزی‌های انجام گرفته، این ظرفیت به ۷۱ میلیون تن می‌رسد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهرداد اکبریان اظهار داشت: امسال افزایش قابل توجهی در حوزه تولید فولاد داشته‌ایم. زمانی می‌گفتیم با تولید 10 میلیون تن فولاد سقف جدیدی در تولید به ثبت خواهد رسید، اما اکنون به تولید 34 میلیون تن دست یافته‌ایم.

وی افزود: افزایش چنین ظرفیتی به ایجاد زیرساخت، افزایش تولید مواد اولیه و انرژی نیاز دارد که این موارد همیشه با چالش‌هایی همراه خواهد بود. اصولاً در زنجیره تأمین، بخشی از حلقه بیش از توان ظرفیت تولید دارد و بخشی دیگر کم توان است. بنابراین میزان تولید در همه زنجیره‌ها یکسان نیست و این به مشکلی اساسی تبدیل شده است.

اکبریان اضافه کرد: مشکل دیگر، به کوچک شدن بازار مصرف به خصوص در فولاد برمی‌گردد که در چند ماه گذشته صنعت فولاد علاوه بر تحریم با نبود زیرساخت گاز و برق مواجه بوده که همین موضوع نیز باعث صادرات را کاهش داده است.

وی ادامه داد: قیمت گذاری دستوری نیز یکی از مشکلات صنعت فولاد به حساب می‌آید؛ به طوری که آن را زیان ده کرده است. برای جبران این زیان لازم است که ساز و کار عرضه و تقاضا درست تعیین شود. البته که در این شیوه هم باید شرایط بازار، هزینه تمام شده معادن و مسائل اقتصادی و تورمی را در نظر گرفت تا معدنی‌ها هم بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

رئیس انجمن سنگ آهن خاطرنشان کرد: در سال 100 میلیون تن سنگ آهن تولید می‌کنیم. اکنون نیاز بازار به سنگ آهن را تأمین می‌کنیم ضمن اینکه رهاسازی بازار و سپردن بازار به ساز و کار عرضه و تقاضا تنها شیوه بازنگری در تعیین قیمت محصولات محسوب می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر