پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیایجاد کانون‌های استانی و ملی کارآفرینی و اشتغال آفرینی با همکاری دولت...

ایجاد کانون‌های استانی و ملی کارآفرینی و اشتغال آفرینی با همکاری دولت و بخش خصوصی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کانون های استانی و ملی کارآفرینی و اشتغال آفرینی با همراهی و همدلی دولت و بخش خصوصی به صورت ویژه ایجاد خواهد شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، «سید صولت مرتضوی» در نشست صمیمانه با ۴۰ کارآفرین برتر استانی و ملی ضمن اشاره به تقویت ویژه کانون های کارآفرینی، اظهار داشت: تقویت بخش خصوصی و مردمی سازی اقتصاد، راهبرد ویژه دولت براساس دیدگاه‌های رئیس جمهور و سیاست‌های دولت مردمی سیزدهم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: جغرافیای سیاسی جمهوری اسلامی ایران و موقعیت استراتژیک آن بستری مهم برای توسعه و افزایش بهره وری است. موفقیت‌ها و میزان بهره وری امروز ما متناسب با استعدادها و ظرفیت‌های موجود نیست. حل دغدغه‌های کارآفرینان در رفع موانع جهش تولید در کنار ارائه بسته‌های تشویقی با استفاده از مصوبه کارآفرینان پیشرو راهگشا و اثربخش خواهد بود.

مرتضوی اضافه کرد: تقویت اقتصاد معدن، توسعه اکتشافات، استخراج و فرآوری یکی از ظرفیت های مغفول کشور و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است که می تواند ارزآوری و اشتغال آفرینی قابل توجهی به ارمغان آورد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم جهاد سازندگی درعرصه کارآفرینی و تولید تاکید و اظهار کرد: دخالت دولت‌ها در تولید و اقتصاد، مانعی جدی در مسیر توسعه به شمار می‌رود. دولت باید مشوق، سیاستگذار و ناظر بر کارآفرینی  باشد و بخش خصوصی را برای راهبری خط مقدم اقتصاد مقاومتی و اشتغال آفرینی تقویت کند.

مرتضوی با تاکید دوباره بر اینکه دولت به دنبال بنگاه داری نیست، افزود: وظیفه اصلی ما حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است و در راستای تحقق آن کارآفرینان برتر کشور را مشاورین امین خود می‌دانیم.

وزیر کار خاطرنشان کرد: اشتغال و اقتصاد پویا مهمترین درخواست مردم از حاکمیت محسوب می‌شود. دشمن با سوءاستفاده از این مطالبه به حق مردم، زمینه آشوب و کاهش سرمایه اجتماعی را در کشور دنبال می‌کند.

وی توجه به آموزش و مشاوره به کسب و کارهای جوان را بسیار مهم دانست و گفت: نشست با کارآفرینان برتر به صورت مستمر و هدفمند و با هدف اطلاع از موانع تولید و اشتغال آفرینی در کشور ادامه خواهد داشت.

مرتضوی تصریح کرد: مهم ترین موارد مطرح شده در این نشست به عنوان نظام مسائل پیش روی تولید، کارآفرینی و اشتغال آفرینی کشور به صورت دسته بندی شده تقدیم رئیس جمهور نیز می‌شود.

 تسهیل فعالیت های اقتصادی کارآفرینان برتر کشور

«محمود کریمی بیرانوند» معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست به برنامه‌های این معاونت برای تسهیل فعالیت های اقتصادی کارآفرینان برتر کشور اشاره داشت و گفت: اشتغال آفرینی به معنای واقعی به پیگیری مسائل در همه سطوح حاکمیت نیاز دارد. کارآفرینان برتر کشور با وجود مشکلات و موانع موجود توانسته‌اند، در میزان اشتغال، نوآوری، صادرات، بهره وری و مسئولیت اجتماعی موفق و سرآمد باشند.

معاون وزیر کار از برنامه ریزی برای ایجاد کانون های کارآفرینی و اشتغال آفرینی در استان‌های کشور خبر داد و یادآور شد: رفع موانع تولید و حرکت در راستای تحقق شعار سال، نیازمند همراهی ویژه بخش خصوصی است.

همچنین علی زندوکیلی مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی با ارائه گزارشی از فرایند جشنواره شناسایی کارآفرینان برتر، کارآفرینی مبتنی بر نوآوری را موتور محرک اصلی اقتصاد کشور دانست.

استقبال کارآفرینان برتر از دیدار صمیمانه با وزیر کار

گفتنی است جمعی از کارآفرینان برتر کشور در این نشست به طور مشروح دغدغه‌ها، چالش‌ها و پیشنهادهای خود را برای تقویت تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین اعلام کردند که از مهمترین مباحث باید به موارد زیر اشاره کرد:

– مباحث حوزه جرایم مالیاتی و بیمه ای

– توجه ویژه به جایگاه کارآفرینان در اقتصاد کشور

– پیشنهاد تصویب و اجرای قانون پیوست فناوری

– استفاده از ظرفیت دفتر توسعه کارآفرینی وزارت کار به منظور پیگیری مشکلات و مسائل کارآفرینان در دستگاه های اجرایی

– پیشنهاد تشکیل مجمع خبرگان کارآفرینی با هدف تسهیل اجرای قوانین

– راه اندازی شبکه ملی کارآفرینی و اشتغال با رویکرد مردمی

– طراحی بسته های تشویقی ترویج فرهنگ کارآفرینی

– رتبه بندی فعالان اقتصادی

– استعدادیابی کارآفرینی درسطح کشور

– تسهیل صادرات

– رفع موانع بانکی، اعتباری و تامین منابع مالی

– تسریع واگذاری ها به بخش خصوصی و تعاونی ها

– تشکیل شتاب دهنده های کارآفرینی با هدف تسهیل صدورمجوزها

– پیشنهاد تدوین و تصویب قانون کارآفرینی

– ایجاد نظام صنفی کارآفرینی

– پیشنهاد تشکیل شورای مشترک وزارت کار

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر