دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتتجارت ایران با آذربایجان ۷ درصد کاهش یافت

تجارت ایران با آذربایجان ۷ درصد کاهش یافت

عضو اتاق بازرگانی ایران: روابط تجاری ما با آذربایجان ادامه دارد و در شرایط عادی است اما نسبت به سال گذشته حجم تجارت ایران با آذربایجان حدود 7 درصد کاهش یافته است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، بهروز پورسلیمان ضمن اعلام کاهش 7 درصدی تجارت ایران با آذربایجان، در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود حجم قابل توجهی از کالاهای وارداتی در مرزهای شمال غربی کشور خوابیده است آیا این موضوع را تایید می‌کنید؟ اظهار داشت: صادرات و واردات در ایران تابع قوانین و اصول مشخصی نیست و فعالان اقتصادی همواره از بخشنامه‌های خلق‌الساعه و شبانه رنج می‌برند.

وی افزود: در آخرین دوره ریاست جمهوری دولت روحانی 151 بخشنامه ضد صادرات به تصویب رسید. به عبارت دیگر به ازای هر 4 روز یک بخشنامه در این زمینه صادر شده است. این موضوع به عدم مدیریت توانمند و عقلانی در حوزه صادرات و واردات باز می‌گردد و لازمه آن جلوگیری از صدور بخشنامه‌هایی است که یکدیگر را نقض می‌کند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: باید سیاست‌های کلان واردات و صادرات مشخص شود. صادرکنندگان با مشکل تعهدات ارزی مواجه هستند و در شرایط تحریم امکان بازگشت ارز حاصل از صادرات برای آن‌ها دشوار است و این اجبارها تبعات ناخوشایندی در افزایش حجم کالای قاچاق برجای خواهد گذاشت.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اردبیل اضافه کرد: واردکنندگان با توجه به ضوابط مشخص و مجوزهای داده شده و بعد از طی مراحل مشخص اقدام به واردات می‌کنند. هیچ ارگان و سازمانی بدون داشتن مجوز واردات انجام نمی‌دهد. اما بعد از اینکه کالا به مرزها و گمرکات می‌رسد بخش‌نامه جدیدی صادر می‌گردد که بخشنامه قبلی را نقض می‌کند؛ از این‌رو حجم قابل توجهی از کالاها در مرزهای کشور باقی می‌ماند، خواب کالاها در مرزها ادامه دارد و درنهایت به سازمان امور تملیکی سپرده می‌شوند.

پورسلیمان در پاسخ به این پرسش که آیا آماری از میزان کالاهای خوابیده در گمرک دارید؟ اظهار داشت: این آمار را روسای گمرک نیز عنوان نمی‌کنند و ارائه این آمار برای من مسئولیت‌آور است؛ به صورت مقطعی روسای دادگستری وارد عمل می‌شوند و بخشی از این کالاهای خوابیده را ترخیص می‌کنند. در ابتدای دوره ریاست جمهوری رئیسی اجازه ورود حجمی از کالاهای خوابیده داده شد.

وی با اشاره به کاهش حجم تجارت ایران با آذربایجان، خاطرنشان کرد: رابطه سیاسی ایران با دولت آذربایجان رو به سردی رفته است؛ اما در گذشته طرفدار دولت آذربایجان بودیم و موافق این موضوع که اراضی قره‌باغ  به این دولت بازگردد. حتی از آن‌ها نیز حمایت می‌کردیم اما یکسری شیطنت‌های سیاسی کشورهای ثالث باعث شد روابط سیاسی ما با این کشور در سطح پایینی قرار بگیرد.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: خللی در روند تجارت ایران با آذربایجان به وجود نیامده است. روابط تجاری ما با آذربایجان ادامه دارد و در شرایط عادی است اما نسبت به سال گذشته حجم تجارت ایران با آذربایجان حدود 7 درصد کاهش پیدا کرده است.

پورسلیمان با اشاره به تاثیر نوسان‌های نرخ ارز بر روند تجارت، گفت: افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت به نفع صادرات و در درازمدت به ضرر آن خواهد بود. به‌عنوان مثال هرکالای ایرانی را تقسیم بر ارزش دلار روز کنیم هر چقدر ارزش دلار بالا برود در نهایت باعث رونق صادرات می‌شود. اما افزایش بی‌رویه نرخ ارز اثرات مخرب دارد؛ چراکه افزایش بیش از اندازه قیمت دلار باعث بالا رفتن قیمت مواد اولیه و در نتیجه بالا رفتن قیمت تمام شده کالای نهایی می‌شود که این موضوع به نفع صادرات نخواهد بود و ممکن است بخشی از بازار را از دست بدهیم؛ ثبیت نرخ ارز در نهایت به نفع تولید و صادرات است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر