دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهجزییات روند پرداخت وام مسکن روستایی و شرایط دریافت آن

جزییات روند پرداخت وام مسکن روستایی و شرایط دریافت آن

به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، برای دریافت تسهیلات ٢٠٠ میلیون تومانی روستایی ضمانت سفته زنجیره‌ای کافی است و نیازی به سپرده‌گذاری و ضامن رسمی نیست.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، اکبر نیکزاد در خصوص روند پرداخت وام مسکن روستایی و شرایط دریافت آن اظهار داشت: علاوه بر متقاضیان برای ساخت مسکن روستایی، این تسهیلات به متقاضیان شهرهای کوچک کمتر از ٢۵ هزار نفر هم اختصاص می‌یابد و روند پرداخت این تسهیلات آغاز شده‌است.

وی درباره گلایه‌ها از عدم همکاری بانک‌ها برای پرداخت وام ٢٠٠ میلیون تومانی روستایی گفت: تمام بانک‌های عامل دولتی باید نسبت به پرداخت وام مسکن روستایی اقدام کنند. در غیر این صورت متقاضیان به بنیاد مسکن شهرستان خود مراجعه کرده و مشکل را با مدیران بنیاد مسکن آن منطقه در میان بگذارند. اما از زمان آغاز پرداخت تاکنون در این زمینه طرح مشکلی نشده‌است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره شرایط دریافت تسهیلات ٢٠٠ میلیون تومانی مسکن روستایی و بحث ضامن یادآور شد: تا پیش از تصویب ضمانت سفته زنجیره‌ای بانک‌ها از متقاضیان ضامن با شرایط سختگیرانه مطالبه می‌کردند. اما با تصویب ضمانت سفته زنجیره‌ای شرایط تغییر کرده و سه نفر روستایی بدون داشتن شرط استخدام رسمی می‌توانند برای دریافت وام به صورت زنجیره‌ای با سفته ضامن یکدیگر شوند و شرایط را برای ضمانت بسیار تسهیل کرده‌ایم.

نیکزاد افزود: ارزش این سفته‌ها معادل میزان وام است و برای دریافت وام مسکن روستایی نیازی به سپرده‌گذاری هم نیست. سود اقساط این تسهیلات برای وام گیرنده همان ۵ درصد خواهد بود و ١٣ درصد باقیمانده را دولت پرداخت می‌کند و یارانه‌ای است که برای این وام در نظر گرفته‌ شده‌ است.

وی ادامه داد: درحال حاضر دو موضوع مهم را محور کارها قرار داده‌ایم که یکی همین روند پرداخت تسهیلات ٢٠٠ میلیون تومانی و تسریع ساخت مسکن روستایی و مقاوم کردن واحد‌های مسکونی روستایی است. دیگری بحث ساخت مسکن شهری در قالب پروژه نهضت ملی مسکن. در حال حاضر ساخت ١٩٠ مسکن روستایی و ١٠٣ مسکن شهری را در دست اجرا داریم. با طولانی شدن روند پرداخت وام مسکن روستایی، سرعت ساخت مسکن روستایی کُند شده‌ بود که با آغاز روند پرداخت تسهیلات، سرعت پیشرفت فیزیکی این واحدها افزایش می‌یابد.

رییس بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: به زودی افتتاح‌هایی در بحث مسکن شهری خواهیم داشت. در هفته دولت تعدادی مسکن نهضت ملی را افتتاح کردیم و تلاش ما بر این است که در دهه فجر هم افتتاح‌های نهضت ملی مسکن ادامه پیدا کند.

نیکزاد در پایان درباره تقاضای انباشت در بانک‌ها برای دریافت وام مسکن روستایی تصریح کرد: در حال حاضر ١٩٠ هزار درخواست برای دریافت وام ٢٠٠ میلیون تومانی وجود دارد چراکه ١٩٠ هزار مسکن روستایی که در حال ساخت هستند تسهیلات ١٠٠ میلیون تومانی اول را گرفته‌اند و تقاضای ١٠٠ میلیون تومانی باقیمانده را دارند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر