یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهمناطق آزادمناطق آزاد را به مقاصد سرمایه گذاری در سطح ملی و بین...

مناطق آزاد را به مقاصد سرمایه گذاری در سطح ملی و بین المللی تبدیل می‌کنیم

«حجت‌الله عبدالملکی» که با موافقت رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد و دارایی، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی شد، طی گفت‌وگویی به بیان اولویت‌ها و برنامه‌های خود پرداخت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری ایرنا، عبدالملکی اظهار داشت: یکی از برنامه‌ها اطلاع‌رسانی درست از طرق مختلف و تقویت شبکه‌های ارتباطی با سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد است. گروه‌های زیادی از مسلمانان یا غیرمسلمانان با سرمایه‌های بزرگ در غرب و اروپا هستند که تمایل دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. ولی این فرصت‌ها و مزیت‌های قانونی و سرمایه‌گذاری به‌خوبی برای آن‌ها مطرح نشده است.

وی ادامه داد: بخشی  از سرمایه‌گذاران کشورمان، سرمایه‌ها و دارایی‌هایشان را در کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری می‌کنند. با بهبود فضای کسب‌وکار تلاش می‌کنیم تا فرصت بهتری را برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران فراهم کنیم تا سرمایه‌هایشان را از کشور خارج نکنند و از مزیت‌های این مناطق بهره مند شوند.

ایجاد بیمه و بانک‌های فراساحلی در مناطق آزاد

عبدالملکی تأکید کرد: یکی از راهبردهای اساسی ما در دوره جدید، بین‌المللی کردن مناطق است. یکی از قواعد اقتصاد مقاومتی برون‌گرایی است؛ بنابراین  باید تعاملاتمان با شرکای اقتصادی خارجی بهبود یابد تا اقتصاد کشور تقویت شود. در همین راستا، در چند روز گذشته رایزنی‌هایی را با متولیان مناطق آزاد در کشورهای روسیه و ارمنستان شروع کرده‌ایم تا فرصت‌های ویژه اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک به وجود آوریم.

وی از پیگیری ایجاد بیمه و بانک آفشور (فراساحلی)  و تالارهای بورس بین‌الملل در مناطق آزاد خبر داد و افزود: این سه برنامه که از قبل شروع شده است را با جدیت بیشتری پیگیری خواهیم کرد.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: در بحث ایجاد بیمه و بانک‌های آفشور توافق‌هایی با بیمه مرکزی و بانک مرکزی انجام شده است و ما اکنون با تکمیل اساسنامه و طرح‌های توجیهی در مرحله عملیاتی کردن آن‌ها هستیم. همچنین توافق‌های اصلی با شورای‌عالی بورس انجام شده است تا تالارهای بورس بین‌الملل را در مناطق آزاد مستقر کرده و شاهد گردش مالی قابل‌ملاحظه‌ای باشیم. این عوامل  باعث کاهش ریسک برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد در تعاملات، تجارت خارجی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: برای اینکه مناطق آزاد را بین‌المللی کنیم باید با تأمین زیرساخت‌ها، جنس اقتصاد بین‌المللی این مناطق را به‌اصطلاح جور کنیم. ضمن اینکه موضوع ایجاد مراکز مالی بین‌المللی را در دست مطالعه داریم تا همکاران سریع کار را انجام دهند.

توافق‌های اولیه با روسیه و ارمنستان برای ایجاد مناطق آزاد مشترک

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی با تأکید بر ایجاد مناطق آزاد مشترک بین ایران، روسیه و ارمنستان اظهار داشت: در سفری که با معاون اول رئیس‌جمهور به روسیه داشتیم توافق‌های اولیه صورت پذیرفت و مقرر شد تا ما در دبیرخانه طرح اولیه را انجام داده و با دیگر کشورها به اشتراک بگذاریم.

وی یادآور شد: همچنین در چند روز گذشته جلسه‌هایی با مدیران مناطق آزاد روسیه برگزار گردید. براین‌اساس قرار است تا یک خط ترانزیتی ویژه از مسکو تا چابهار در حاشیه دریای عمان برقرار کنیم و با امکانات گمرکی ویژه، صادرات و تجارت بین ایران و روسیه را به‌صورت جهشی افزایش دهیم. همچنین از طرف دیگر بحث ترانزیت کالا از خاک ایران به روسیه و کشورهای خلیج‌فارس مطرح است که این امر می‌تواند به تقویت روابط تجاری و اقتصادی بیانجامد.

عبدالملکی اضافه کرد: ایران به امن‌ترین، باصرفه‌ترین و سریع‌ترین مسیر ترانزیتی کالاهای منطقه تبدیل خواهد شد. از طریق آب‌های آزاد با کشورهای منطقه‌ای ترانزیت را تقویت خواهیم کرد تا سود بالا و ارزش‌افزوده برای کشورمان در مناطق شمالی و جنوبی و همسایگانمان به وجود آید.

وی خاطرنشان کرد: مناطق آزاد را به قطب‌های تولید، انتقال فناوری، و جذب سرمایه‌گذاری تبدیل خواهیم کرد؛ زیرا این یک بستر مناسب و الگوی واقعی و عینی از اقتصاد مقاومتی در این مناطق است.

اصلاح قوانین مناطق آزاد  تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی

قوانین مناطق آزاد

حجت عبدالملکی با تأکید بر اصلاح قوانین مناطق آزاد، گفت: یکی از اتفاقاتی که در این دوره باید رقم بخورد و جزء برنامه‌ها خواهد بود اصلاح بعضی از قوانین در مناطق است. گاهی قوانینی تصویب شده است که مزیت‌هایی که قانون چگونگی اداره مناطق مصوب ۱۳۷۲ داشته را کم‌رنگ کرده یا از بین برده است.

وی تصریح کرد: ممکن است قانونی یک‌زمان تصویب شده و مزیتی را برای مناطق آزاد در نظر گرفته و بر اساس آن فعال اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده است؛ اما بعداً قانون دیگری مصوب و آن مزیت قبلی را کاهش داده یا کم‌رنگ کرده است که این باید اصلاح و بازنگری شود؛ چراکه نقض حق‌الناس است.

عبدالملکی تأکید کرد: در همین راستا جلسه‌ای با فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی داشتیم تا لایحه‌ای را در این رابطه بعد از تصویب دولت به مجلس ارسال کنیم. اصلاح قوانین را یکی از برنامه‌های خود می‌دانیم و معتقدیم فعالان اقتصادی مناطق به‌نوعی همکاران ما در دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد هستند. ازاین‌رو باید از مزیت‌های این مناطق بهره ببرند تا شاهد جذب سرمایه‌گذاری‌هایی بیشتر در این مناطق باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شفاف‌سازی و مبارزه با فساد در مناطق آزاد اشاره کرد و یادآور شد: در راستای مبارزه با فساد، ۲ کار بسیار ضروری است؛ یکی بستن منافذ فساد با اجرای سامانه‌های شفافیت و اصلاح قواعد و دومی برخورد جدی با موارد شناسایی شده فساد .
عبدالملکی با تأکید بر اینکه در برخورد با فساد مماشات نخواهیم کرد گفت: با متخلفان برخورد جدی می‌کنیم و قواعد و الزام‌هایی را برای مدیران عامل مناطق ابلاغ خواهیم کرد تا با ایجاد سامانه شفافیت، منافذ فساد را مسدود کنند.

تأکید بر بهبود معیشت ساکنان بومی مناطق آزاد

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی  با اشاره به اولویت دولت سیزدهم برای عدالت‌محوری و بهبود معیشت مردم خاطرنشان کرد: یکی از سخت‌افزارهای ایجاد مناطق آزاد بر اساس قوانین ناظر، عمران و آبادی مناطق بوده است که در سال‌های قبل نیز شاهد پیشرفت زیرساخت‌ها در این مناطق بوده‌ایم؛ ولی در بعضی از مناطق مشکلاتی در حوزه آب و برق و سایر مسائل به چشم می‌خورد.

وی افزود: اولین گروهی که از مناطق آزاد نفع می‌برد باید مردم بومی این مناطق باشند. با افزایش سرمایه‌گذاری، رونق بخش تولید و تقویت تجارت خارجی، بنگاه‌های اقتصادی فعال می‌شوند و با جذب نیروی کار، افزایش آمار اشتغال، بیکاری در این مناطق کاهش می‌یابد و شاهد بهبود کیفیت زندگی و معیشت مردم این مناطق خواهیم بود.

عبدالملکی با اشاره به اینکه وزیر امور اقتصادی و دارایی به بنده تأکید کرده تا منابع درآمدی در مناطق آزاد را تقویت کنم، ادامه داد: با تقویت زیرساخت‌ها و بهبود منابع درآمدی در مناطق برنامه‌ریزی‌شده، وضع رفاه و معیشت مردم بهتر خواهد شد؛ چرا که اعتقاد داریم مناطق موتورهایی برای ارتقای اقتصادی کشور و افزایش رفاه همه مردم هستند که اولین منفعت آن باید به ساکنان بومی مناطق برسد.

مناطق آزاد باید به ریل اصلی بازگردانده شود

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص انتقادهایی که به برخی کارکردهای مناطق آزاد کشور می‌شود اظهار داشت: مناطق آزاد باید به ریل اصلی بازگردانده شود. بر اساس قوانین، این مناطق با اهداف خاصی شکل‌گرفته است که مهم‌ترین آن تأمین مالی خارجی، افزایش تولید و اشتغال، جهش در صادرات، انتقال فناوری و آبادانی مناطق است که متأسفانه در طول این سال‌ها این اهداف آن‌گونه که موردنظر قانون‌گذار و مسئولان اجرایی  بوده تحقق نیافته است.

وی اضافه کرد: در بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مجدداً بر اصلاح کارکرد مناطق آزاد تأکید شده است. کارهای خوبی نیز در این سال‌ها صورت‌گرفته به‌طوری که نمی‌توان نقش مناطق آزاد در پیشرفت اقتصادی کشور را انکار کرد.

او با تأکید بر اصلاح زیرساخت‌ها در این مناطق افزود: مباحثی که از سوی بنده در مقام کارشناسی در سال‌های گذشته مطرح شده این است که مناطق آزاد به ریل اصلی بازگردانده شود و آن کارکردی که مدنظر مسئولان بوده به‌طورجدی پیگیری شود.

عبدالملکی یادآور شد: بنده چند سال پیش زمانی که قرار بود مناطق جدید ایجاد شود در مقام کارشناس عنوان کردم که باید پیش از اضافه‌شدن مناطق جدید، کارکرد مناطق آزاد فعلی را اصلاح و تکمیل کنیم و اگر اشکالی در برنامه‌ریزی وجود دارد نظام مدیریتی و احیاناً نظام قانونی آن اصلاح و بعد مناطق جدید ایجاد شود.

وی ادامه داد: بین ۳ تا ۳.۵ درصد از مساحت کشورمان را مناطق آزاد تشکیل می‌دهد. طبیعتاً ما انتظار داریم این مناطق برای فعالان اقتصادی امتیازاتی داشته باشد تا شاهد جهش‌هایی در این مناطق و سرمایه‌گذاری خارجی باشیم؛ ولی در آن حد که مورد انتظار بوده، اهداف محقق نشده است.

فصل‌الخطاب در مناطق آزاد «قانون» است

عبدالملکی با تأکید بر اینکه فصل‌الخطاب ما در مناطق آزاد قانون است تصریح کرد: هنوز هم کسانی هستند که ممکن است به ایجاد مناطق جدید نقد داشته باشند؛ اما چون قانون‌گذار هفت منطقه جدید را تصویب کرده است ما وظیفه خود می‌دانیم که بر اساس قانون این مناطق را ایجاد کنیم.

وی یکی از کارهای اصلی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد را تسریع در کارهای مطالعاتی بر روی مناطق جدید عنوان کرد و گفت: با رساندن این طرح‌ها به مرحله عملیاتی، هم اقتصاد کشور و هم مردم محلی از این فرصت و ظرفیت بهره‌مند خواهند شد؛ چراکه معتقدم این مناطق دارای ظرفیت بالایی در جهش تولید، تقویت صادرات و بهبود اقتصادی کشور هستند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر