چهارشنبه, آذر 2, 1401
22.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبازار خودرو تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز

بازار خودرو تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران، ضمن اشاره به افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار خودرو تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، از وجود رکود در بازار و البته عقب‌نشینی فروشندگان خودرو خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سعید موتمنی- رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران- اظهار داشت: خودرو یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. به همین دلیل کوچکترین نوسانات نرخ ارز، تاثیر خود را بر بازار خودرو می‌گذارد که علت اصلی آن نیز محدودیت‌های ارز مضاف بر اختلاف قیمت کارخانه و بازار است. طبق روالی که در گذشته نیز شاهد بودیم، فاصله قیمت محصولات از کارخانه تا بازار که زیاد شد، نوسان افزایشی نرخ ارز، افزایش قیمت خودروها اعم از داخلی‌های پرتیراژ، مونتاژی و وارداتی را به همراه داشت.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت در بازار خودرو، قابل توجه نیز بوده است. به طور مثال پرتیراژهای خودروسازان داخلی همچون پژوها و سمند نسبت به یکماه گذشته، ۱۵ تا ۱۸ میلیون تومان گران‌تر شده‌اند یا دناپلاس اتوماتیک نسبت به یکماه گذشته، بالغ بر ۵۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. در محصولات سایپا نیز محصولاتی همچون تیبا و کوییک پنج تا ۱۰ میلیون تومان گران شده‌اند. در محصولات مونتاژی نیز نظیر هایما قریب به ۱۰۰ میلیون افزایش قیمت داشته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در حقیقت بازار خودرو روندی صعودی داشته است. ضمن اینکه یکی از مشکلات اساسی این است که اکنون هفت ماه از سال سپری شده و در این مدت چه تعداد خودرو فاکتور شده است؟ آمار نشان می‌دهد که تعداد خودروهای فاکتور شده متناسب با میزان تقاضا نبوده و نسبت به تقاضای بازار بسیار کمتر بوده است. همین موضوع بر روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو تاثیرگذار بوده است. ضمن اینکه ثابت نگه داشتن قیمت محصولات درب کارخانه طی یکسال گذاشته نه تنها باعث کاهش قیمت‌ها در بازار نشده، بلکه افزایش را هم به دنبال داشته است و عرضه پاسخگوی تقاضا نبوده است.

سطح معاملات به کمترین حالت خود رسید

موتمنی تاکید کرد: همچنین طی دو هفته اخیر، تاثیر روانی افزایش نرخ ارز را موثر بر بازار خودرو دیده‌ایم و فروشندگان به‌نوعی عقب‌نشینی کرده و چندان مایل به فروش نیستند. البته که بخشی از پول‌هایی که از بورس خارج شد و افراد سرمایه‌های خود را بیرون آوردند، خواه‌ناخواه به سمت بازار خودرو آمد و تاثیر خود را گذاشت. همه این موارد دست به دست هم داد تا روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو، اوج گیرد.

وی در رابطه با وضعیت معاملات در بازار خودرو، گفت: ماه‌هاست که رکود در بازار دیده می‌شود و خرید و فروش به حداقل خود رسیده است. معاملات بسیار محدود و بنابر ضرورت انجام می‌پذیردو خریدار به بازار مراجعه نمی‌کند. نوسانات اخیر نرخ ارز نیز سبب شد اکثریت فروشندگان خودرو، از ورود به بازار امتناع کنند. سطح معاملات طی شش ماهه اخیر نیز پایین بوده و اکنون کمتر هم شده و در هر صورت قیمت اعلامی فروشندگان، بالاتر رفته است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر