یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسبا بیمه سبد سهام نگران از دست رفتن سرمایه خود نباشید

با بیمه سبد سهام نگران از دست رفتن سرمایه خود نباشید

طرح «بیمه سبد سهام» در حالی از دیروز به اجرا درآمد که به اعتقاد کارشناسان، این طرح آینده‌ای روشن را برای بازار سهام ایجاد خواهد کرد و باعث تضمین سرمایه گذاری سهامداران خرد می‌شود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایرنا، اتفاقی که از ٢ هفته گذشته معاملات بورس را از گردونه افت و ریزش‌های پیاپی بیرون آورد، بسته حمایتی دولت و طرح اخیر سازمان بورس مبنی بر طرح بیمه سبد سهام بود که به کلی روند بازار سهام را تغییر داد و پس از مدت‌ها جان دوباره‌ای را به معاملات بازار بخشید.

طرح “بیمه سبد سهام” یا همان اوراق تبعی بخشی از مصوبات بسته ١٠ بندی حمایت از بازار سرمایه است. این طرح تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از پرتفوی سهامداران را پوشش می‌دهد و در کنار دیگر بندهای این بسته، مورد تایید مقامات سهام رده عالی اقتصادی کشور قرار گرفته است.

طبق برنامه ریزی اعلام شده، طرح “بیمه سبد سهام” با نماد “سهام یار” از دیروز اجرایی شده و سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستند، اما از ترس از دست دادن سرمایه‌های خود در این بازار دچار شک و تردید برای حضور در بازار سهام شده‌اند، می‌توانند با خرید یک برگه اوراق تبعی به ارزش یک ریال، سهام خود را به ارزش حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان برای یک سال آینده بیمه کنند و از گزند اتفاقات پیش‌بینی نشده و تاثیرگذار بر معاملات بازار سرمایه در امان بمانند.

با وجود آغاز اجرای طرح بیمه سهام و فراهم شدن امکان خرید نماد “سهام یار” برای مشارکت در این طرح، اما برخی از سهامداران همچنان آگاهی چندانی در خصوص جزییات مربوط به چگونگی بیمه کردن سبد سهام خود ندارند و در هاله‌ای از ابهام در خصوص نحوه خرید نماد “سهام یار” قرار گرفتند.

بیمه کردن گام به گام سبد سهام

در این زمینه باید گفت که سهامدار در مرحله نخست وارد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری می‌شود و نماد “سهام یار” را در قسمت مربوط به “جست و جو” وارد و سپس بر روی آن کلیک می‌کند.

سپس سهامدار باید در بخش تعداد و قیمت خرید عدد ۱ را ثبت کند و مانند دیگر سفارش خریدها بر روی گزینه خرید کلیک کند.

پس از طی شدن این مراحل، سهامدار صاحب یک برگه اوراق تبعی است که کل پرتفوی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سهامدار را برای یک سال آینده بیمه خواهد کرد.

سهامدار باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد که فرصتی محدود برای خرید این اوراق در نظر گرفته شده است و استفاده از این طرح  فقط تا ۲۸ آبان ماه ممکن خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر