جمعه, آذر 11, 1401
8.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهچگونگی صدور و نقد کردن چک دیجیتال

چگونگی صدور و نقد کردن چک دیجیتال

بر اساس اعلام معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، فرآیند ثبت و درخواست، صدور چک دیجیتال، انتقال و نقد کردن آن به صورت الکترونیک قابل انجام خواهد بود.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهران محرمیان در خصوص چک دیجیتال توضیح داد: کلیه فرایندهایی که برای چک های کاغذی تاکنون وجود داشته است، به لحاظ قانونی برای چک الکترونیک نیز وجود دارد. با این تفاوت که عمده فرایندها به دلیل حذف فیزیک چک،‌ عملاً به صورت دیجیتال و غیرحضوری انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: به این ترتیب مهم‌ترین درگاه‌های بانکی مانند موبایل بانک، اینترنت بانک می‌توانند استفاده شوند و نیازی به حضور در شعبه وجود ندارد و تمامی مراحل به صورت غیرحضوری قابلیت اجرا دارد.

محرمیان درباره نحوه تقاضای دسته چک اظهار داشت: به طور کلی هر بانکی که به این سامانه متصل شود، مشتریان آن بانک می‌توانند از طریق موبایل بانک و اینترنت بانک تقاضای دریافت دسته چک دیجیتال بدهند. طبیعتاً پیش از درخواست چک الکترونیک، باید مشتری نزد بانک حساب جاری داشته باشد و در صورت وجود حساب جاری دسته چک به راحتی و به صورت غیرحضوری قابلیت صدور خواهد داشت.

به گفته محرمیان بانک‌های پارسیان، صادرات و تجارت در حال حاضر دسترسی مشتریان حقیقی به چک دیجیتال را ممکن کرده‌اند و در آینده نزدیک نیز سایر بانک‌ها این قابلیت را عملیاتی خواهند کرد.

مقام مسئول بانک مرکزی افزود: در مرحله فعلی تمرکز بر چک‌های معمولی و مشتریان حقیقی است. در مرحله فعلی چک های معمولی به این صورت امکان صدور دارد و در مراحل بعدی این اتفاق برای سایر چک های موردی و تضمین نیز تحقق می‌یابد. لازم به توضیح است در مرحله فعلی امکانات چک دیجیتال برای اشخاص حقیقی در دسترس است و در آینده برای اشخاص حقوقی نیز این مهم عملیاتی خواهد شد و در مراحل بعدتر نیز چک موردی و تضمین شده به این موارد افزوده می‌گردد.

وی تصریح کرد: مهم ترین نکته ای که باید در حال حاضر پیاده سازی شود، مباحث مرتبط با اشخاص حقوقی است و گمان می کنم استقبال خوبی از چک الکترونیکی در بازار به عمل آید. در صورتی که مشکل فنی رخ ندهد و با بازخوردهایی که دریافت می‌کنیم در حدود یک ماه آینده این امکان برای اشخاص حقوقی نیز محقق خواهد شد.

محرمیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین تمرکز را بر روی چک های معمولی قرار دادیم. آن هم به این دلیل که بیشترین تعداد چک ها مرتبط با چک های معمولی است و نسبت به چک های موردی و تضمین شده کاربرد بیشتری دارند. در نتیجه پس از آنکه فازهای اشاره شده با موفقیت انجام گرفت، برنامه ریزی‌های لازم برای چک های موردی و تضمین شده انجام می‌پذیرد.

وی ادامه داد: نیازی به حضور گیرنده چک در فضای دیجیتال نیست. برای عملیاتی کردن این سامانه یکی از انتخاب‌ها این بود که فرد چک دیجیتال را در وجه کسی صادر کند که او نیز در این فضا حضور داشته و دارای چک الکترونیک باشد. از آنجایی که این امر استفاده از چک دیجیتال را بسیار محدود می‌کرد، در نهایت تصمیم بر آن شد چک الکترونیکی زمانی که صادر می‌شود، مابقی فرایند می‌تواند مانند یک چک فیزیکی انجام گیرد. بدین معنا نیازی نیست که گیرنده حتما در فضای دیجیتال، مجازی یا همان موبایل بانک و همراه بانک حضور یابد؛ بلکه می‌تواند به صورت کاملاً سنتی به شعبه مراجعه کرده و مابقی امور را پیش ببرد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در پایان گفت: به این ترتیب ارتباطی میان افرادی که با فضای مجازی کاملاً آشنایی دارند و از سمت دیگر افرادی که با این فضا آشنا نیستند می‌تواند به وجود آید. کافی است شماره چک تحویل ذی نفع داده شود و آن فرد به صورت سنتی یا از طریق هر کدام از درگاه‌ها سرویس مورد نیاز خود را دریافت کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر