پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتبررسی راه های افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عمان

بررسی راه های افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عمان

معاون وزیر صنعت عمان در دیدار با غلامحسین شافعی از مذاکرات بانک‌های مرکزی دو کشور برای یافتن راه حل نقل‌وانتقالات مالی و ارزی میان دو طرف خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان در رأس یک هیات تجاری با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرد. در این دیدار، دو طرف درباره موانع تجارت میان دو کشور و راه‌های افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عمان بحث و گفتگو کردند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در این دیدار اظهار داشت: با وجود محدودیت‌های موجود، روند تجاری مثبتی با عمان داشته‌ایم. با اینکه در سال جاری نسبت به سال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و عمان با رشدی نزدیک به ۵۰ درصد به حدود ۱.۵ میلیارد دلار رسید، ولی ظرفیت‌های دو کشور برای همکاری‌های تجاری در حدی است که حجم مبادلات راضی‌کننده نیست.

شافعی با اشاره به موقعیت جغرافیایی مناسب کشور عمان و مزیت‌های اقتصادی تجارت میان دو کشور افزود: ما می‌توانیم صادرات خود به کشور‌های دیگر به خصوص کشور‌های آفریقایی را از طریق عمان انجام دهیم که این امر به سود هر دو طرف خواهد بود.

او ادامه داد: همچنین در دو موضوع سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور و صنعت گردشگری به خصوص توریسم درمانی ظرفیت‌های بالایی برای همکاری بین ایران و عمان وجود دارد.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: اتاق مشترک ایران و عمان با همکاری اتاق بازرگانی عمان، تلاش‌هایی برای بازگشایی حساب‌های بانکی جهت سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در عمان انجام داده است. اگر این تلاش‌ها نتیجه بدهد، نقش زیادی در افزایش مبادلات تجاری ایران و عمان خواهد داشت.

شافعی یادآور شد: توریسم درمانی حجم بالایی از مبادلات تجاری ایران و عمان را تشکیل می‌دهد. با این حال مشکلاتی در این مسیر وجود دارد که بیشتر مربوط به ایران است. برای رفع این مشکلات اقداماتی توسط اتاق مشترک ایران و عمان در حال انجام است تا پذیرش توریسم از عمان در حوزه درمان ساماندهی شده و دست افراد غیرمرتبط از این حوزه کوتاه شود.

او خاطرنشان کرد: مذاکراتی بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای صدور کارت‌های اعتباری برای فعالان اقتصادی ایران انجام گرفته و امیدوارم دولت و اتاق بازرگانی عمان به نهایی شدن آن کمک کنند؛ چرا که این امر می‌تواند راهگشای مناسبات اقتصادی ما و تسهیلات خوبی برای فعالان اقتصادی ایران باشد.

رئیس اتاق ایران اظهار داشت: با وجود رفت‌وآمد‌های زیاد بین ایران و عمان، اما هنوز هم فعالان اقتصادی دو کشور با ظرفیت‌های موجود کاملاً آشنایی ندارند. در این زمینه نیازمند مبادله اطلاعات و مهم‌تر از آن مبادله بیشتر هیات‌های اقتصادی هستیم.

او در ادامه افزود: بر این اساس اتاق ایران از مبادله هیات‌های تجاری میان دو کشور پشتیبانی خواهد کرد. ما هم آماده اعزام هیات به عمان و هم پذیرش هیات از این کشور هستیم.

صالح بن سعید مسن، معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان هم در این نشست با تأکید بر اینکه روابط تجاری ایران و عمان در سطح روابط سیاسی دو کشور نیست گفت: تلاش می‌کنیم تا روابط اقتصادی را نیز دست‌کم به ۵۰ درصد سطح روابط سیاسی و روابط دوستانه بین دو ملت برسانیم.

او با اذعان به وجود برخی چالش‌ها در مبادلات تجاری ایران و عمان تصریح کرد: با وجود تلاش‌های دو طرف، اما هنوز چالش‌هایی دیده می‌شود؛ از جمله در حوزه نقل‌وانتقال پول و ارز بین دو کشور که پیشنهادات زیادی بین بانک‌های مرکزی ایران و عمان مطرح و راه‌حل‌های خوبی نیز برای این چالش‌ها پیدا شده است.

بن سعید مسن با اشاره به امضای یادداشت تفاهم در حوزه تجارت بین دو کشور و تسهیلات گمرکی بین ایران و عمان اضافه کرد: گروه‌های اجرایی و فنی ایرانی و عمانی برای عملی کردن این توافقات تشکیل شده و قرار است نتایج بررسی و اقدامات این گروه‌های فنی در چندماه آینده به کمیسیون مشترک دو کشور ارائه گردد.

وی اظهار داشت: دولت عمان بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور و به خصوص سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در عمان تأکید دارد. در همه سطوح آمادگی کامل برای پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و مردمی از این سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد. ما آماده هستیم مناطق صنعتی را به طور کامل به شرکت‌های ایرانی بدهیم و هرگونه تسهیلات مورد نیاز آن‌ها را ارائه کنیم.

معاون وزیر صنعت عمان با اشاره به فقدان اطمینان کافی از سوی تجار ایرانی برای سرمایه‌گذاری در عمان یادآور شد: ما آماده هر اقدامی برای ایجاد این اعتماد هستیم. ما از سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه دارو و تولید آن استقبال می‌کنیم. در این راستا آمادگی داریم شرایط لازم را فراهم کنیم تا تجار ایرانی خط تولید دارو در عمان احداث کنند. ما اساساً برای اجرایی شدن هر توافقنامه مشترکی آمادگی داریم.

وی ادامه داد: توریسم درمانی تعداد زیادی از عمانی‌ها را سالانه به ایران می‌کشاند. با وجود اعتماد بالای عمانی‌ها به پزشکی ایران، اما این مسئله نیاز به نظم و هماهنگی بیشتر دارد تا برای دو کشور به شکل مناسبی پیش رود.

بن سعید مسن به افتتاح و گشایش خطوط پروازی جدید بین شهر‌های بزرگ ایران و مسقط اشاره کرد و گفت: ما آمادگی کامل برای برقراری پرواز از اصفهان به مسقط را داریم.

رضا بن جمعه آل صالح، رئیس اتاق بازرگانی عمان نیز در این نشست با اشاره به روابط تجاری دیرینه بین ایران و عمان خاطرنشان کرد: ما به عنوان بخش خصوصی باید تلاش کنیم تجار دو کشور برای سرمایه‌گذاری در عمان بیشتر ترغیب شده و از سیاست در‌های باز عمان بیشتر استفاده کنند.

او با اشاره به وجود برخی چالش‌ها و مشکلات در مسیر مبادلات تجاری ایران و عمان بیان کرد: برای تعداد زیادی از این مشکلات راه‌حل‌های مناسبی پیدا شده است؛ از جمله افتتاح حساب برای تجار ایرانی در عمان که در این حوزه دستاورد‌های خوبی داشتیم و باز هم به همکاری با اتاق مشترک ادامه خواهیم داد.

رئیس اتاق بازرگانی عمان افزود: در گفتگو‌هایی که با وزرای ایرانی داشتیم قرار شد کمیته مشترکی از نمایندگان دولتی و همچنین اتاق‌های بازرگانی ایران و عمان برای ایجاد راه‌حل‌های مناسب و امضای یادداشت تفاهم و مبادله کالا‌های تجاری ایجاد شود.

او اضافه کرد: تبادل هیات‌های مشترک و گروه‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور از استان‌های مختلف میان عمان و ایران نقش اساسی در تعمیق روابط اقتصادی دو کشور دارد.

پس از این صالح بن سعید مسن، معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان و همین‌طور رضا بن صالح آل جمعه رئیس اتاق بازرگانی این کشور از غلامحسین شافعی برای سفر به عمان در رأس یک هیات تجاری دعوت به عمل آوردند.

رئیس اتاق ایران در پایان با استقبال از این دعوت، برای هموار شدن مسیر سرمایه‌گذاری مشترک ایرانی‌ها در عمان اظهار داشت: در این راستا سه اقدام ضروری به نظر می‌رسد. اول ترجمه قوانین تجاری عمان برای تجار ایرانی که اتاق ایران آن را پیگیری خواهد کرد. دوم برگزاری همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری عمان برای سرمایه‌گذاران ایرانی که این اقدام را می‌توان با کمک اتاق عمان انجام داد. بعد از این اقدامات اتاق ایران هیات تجاری را به عمان اعزام خواهد کرد. به نظر می‌رسد با این اقدامات مسیر سرمایه‌گذاری در عمان هموارتر خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر