پنجشنبه, آذر 3, 1401
11.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشاقتصاد ایران در مسیر رشد

اقتصاد ایران در مسیر رشد

گزارش صندوق بین المللی پول حکایت از رشد اقتصاد ایران دارد و اگر شرایط رشد را تداوم دهیم و حفظ کنیم حتی در تحریم‌ها رشد خواهیم داشت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عطا بهرامی اقتصاددان و استاد دانشگاه در خصوص آمار‌های منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول اظهار داشت: هر چند اقتصاد ایران با احیا شدن فاصله‌های بسیار زیادی دارد چرا که تحریم‌ها و سوء مدیریت سال‌هاست تن اقتصاد ایران را رنجور و ضعیف کرده است؛ اما برآیند پیش بینی‌های صندوق بین المللی پول حاکی از رشد اقتصادی مثبت است. قطع به یقین برای عینی شدن و حصول نتیجه در مدت زمان کمتری به تغییرات اساسی در ساختار‌های اقتصادی ایران نیاز داریم.

وی اضافه کرد: مطمئناً با گذشت چند سال از رشد منفی اقتصاد، انتظار می‌رفت به تدریج شاهد رشد مثبت اقتصاد در بخش‌های مختلف اعم از داخلی و خارجی باشیم. اما مساله مهم این است که باید ببینیم تا چه مدتی و براساس توسل به چه راهکار‌هایی می‌توانیم این رشد مثبت را حفظ کنیم.

بهرامی در این باره تصریح کرد: مسلما گزارش صندوق بین المللی پول در خصوص کم بودن میزان بدهی خارجی ایران درست است. ایران نزدیک ۸، ۷ میلیارد بدهی خارجی دارد. بنابراین ایران از کم بدهکارترین کشور‌های جهان به حساب می‌آید، اما ایران از نظر ریسک وام دهی ایده آل است.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال ترکیه ۵۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد، بنابراین می‌توان گفت ایران از شرایط بسیار عالی در مقابل کشور‌های با بدهی بالا برخوردار است. لذا با سهولت بیشتری می‌تواند اقساط بدهی خود را بپردازد.

عطا بهرامی خاطرنشان کرد: به خصوص قیمت انرژی که در اقتصاد ایران با اهمیت است هر روز افزایش می‌یابد و این ضمانت برای وام دهنده است و در نظام مالی جهانی ایران مورد عالی برای دریافت وام محسوب می‌شود.

وی در خصوص رشد پیش بینی شده برای اقتصاد ایران نسبت به کشور‌های منطقه گفت: در منطقه غرب آسیا بنا بر پیش بینی‌های صندوق بین المللی پول رشد ۴.۹ درصدی اقتصادی گزارش شده است. البته کشور‌های ذره بینی و کوچک حاشیه خلیج فارس از نظر اقتصادی اهمیتی ندارند برای ایران ۳ درصد رشد پیش بینی شده است.

وی در پایان تاکید کرد: اگر بتوانیم شرایط رشد را تداوم دهیم و دو سه فصل دیگر حفظ کنیم قطعا حتی در شرایط تحریمی رشد قابل توجهی خواهیم داشت. هر چند تا رسیدن به رشد ۸ درصدی مورد نظر دولت فاصله زیادی داریم، اما گزارش‌ها و پیش بینی‌های صندوق بین المللی پول حاکی از رشد پایدار اقتصاد ایران است که در کل خبر بسیار خوبی خواهد بود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر