شنبه, آذر 12, 1401
7.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱

تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، سید صولت مرتضوی – در چهل و هفتمین نشست ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، گفت: مقام معظم رهبری بر مانع‌زدایی از اشتغال تاکید فرمودند چرا؟ چون اشتغال مانعی ندارد. اگر کسی خواست در خانه خود سنگی را بتراشد و پیکرتراش شود آیا باید به اواجازه بدهیم؟ مانع‌زدایی یعنی مانع اشتغال را برداریم.

وی افزود: امروز جوانان خلاق با آموزش‌های نظری و عملی می توانند بهترین کسب و کار را داشته باشند. ما باید بستر کار خیر را فراهم سازیم.

وزیر کار خاطرنشان کرد: هرکس با هر سلیقه‌ای که می‌خواهد کار کند، از گلدوزی تا نقاشی یا راه اندازی دار قالی، باید این فرصت برای او مهیا باشد و مانع زدایی و شرایط کسب و کار را برای آن‌ها فراهم کنیم.

مرتضوی اظهار داشت: در حال حاضر برخی مشاغل هستند که نیاز به هزینه زیاد ندارد و ما باید تا می‌توانیم هزینه‌های آن‌ها را کاهش دهیم. مثلا در گذشته یک گاوداری، خانوادگی اداره می شد و نگهبان و کارگر شیفتی نمی‌خواست، چون خانواده‌ها با هم کار می‌کردند و هزینه تمام شده کم می‌شد لذا تا می توانیم باید فرایند صدور مجوزهای کسب و کار را تسهیل کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی تصریح کرد: مشاغل خانگی به چند دلیل مهم است. اول اینکه اشتغال ایجاد می کند، دوم مردم در آرامش زندگی می کنند، سوم نظام استاد – شاگردی تقویت می‌شود و افراد به طور رایگان کار را یاد می‌گیرند.

وی سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار را خواستار شد و گفت: اگر فرد متقاضی برای طبخ غذای خانگی مجوز گرفت و ضوابط را رعایت نکرد، می‌توان مجوزش را ۱۰ رور تعلیق کرد تا نسبت به اصلاح شرایط و شیوه کسب و کار خود اقدام کند.

مرتضوی یادآور شد: قالیبافی از قدیم الایام یکی از عمده‌ترین تولیدات ما بوده است که نیاز به مجوز یا سخت گیری ندارد. از سوی دیگر باید بستر صادرات را فراهم کند ولی متاسفانه ما در همان ابتدای مسیر گرفتار شدیم. لذا معتقدم همه مسئولین باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل اشتغال در کشور را حل و در عین حال از مشکلات مردم گره گشایی کنیم. برای فراهم کردن فرصت اشتغال جوانان باید چرخه مدیریتی را توسعه بدهیم.

وزیر کار اضافه کرد: چرا باید بازار فرش ما در دنیا سیر نزولی پیدا کند در حالی که می‌توانیم از این راه درآمد داشته باشیم و هزینه‌ها را بکاهیم؟

وی در پایان به تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات می‌تواند دست‌کم ۳۰ هزار فرصت شغلی به دنبال داشته باشد. اگر ۵۰ میلیون تومان به یک نفر به طور رایگان بدهیم، قطعاً اثرات و برکات بسیاری دارد و به شاغل شدن او کمک خواهد کرد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر