شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهدرآمدهای مالیاتی بهترین شیوه برای تامین مالی دولت

درآمدهای مالیاتی بهترین شیوه برای تامین مالی دولت

رییس سازمان امور مالیاتی ضمن پیش‌بینی ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی در سال جاری، گفت: سال گذشته درآمد مالیاتی ۴۴ هزار میلیارد تومان کمتر از معافیت‌ها بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، داوود منظور امروز (دوشنبه) در نهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در خصوص درآمدهای مالیاتی، معافیت های مالیاتی و سایر مسائل مالیاتی توضیحاتی ارائه داد.

وی با تاکید بر اینکه بیشترین آسیب‌پذیری اقتصاد از تحریم‌ها، فشارهایی است که به تامین مالی دولت وارد می‌شود، اظهار داشت: این فشارها تلاش می‌کند دولت را در ارائه خدمات دچار مشکل و نارسایی کند. باید بتوان دولت را به سمتی هدایت کرد که بار مالی آن از منابع درون‌زای داخلی تامین و هرگونه فشار خارجی در حوزه اقتصاد کم اثر شود.

منظور تأکید کرد: مالیات به عنوان منبع درآمد پاک و پایدار محسوب می‌شود. درآمدهای مالیاتی بهترین شیوه برای تامین مالی دولت در ارائه خدمات است.

وی اضافه کرد: باید تلاش شود منبع اصلی تامین مالی دولت درآمدهای مالیاتی باشد. اگر شکاف مالیاتی و فاصله مالیات وصول شده و مالیات بالقوه را به تدریج کاهش دهیم، این امکان فراهم خواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: طی دو دهه گذشته تحولات خوبی در نظام مالیاتی شکل گرفته است. در حال نزدیک شدن به نقاط بلوغ نظام مالیاتی هستیم اما تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل که این منبع درآمدی بتواند بودجه دولت را به طور کامل تامین کند، فاصله زیادی داریم که این فاصله باید در بازه میان مدت کم شود.

اول هزینه‌های جاری دولت، بعد بودجه دولت باید از مالیات تامین شود

منظور یادآور شد: در مرحله‌ اول باید همه هزینه‌های جاری دولت با درآمدهای مالیاتی تامین شود و در مرحله بعد کل بودجه دولت باید از طریق مالیات تامین گردد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر این‌که درآمد نفتی باید به عنوان ثروت ملی انباشته شود بیان داشت: این درآمد باید در تامین مالی اجرای طرح‌ها و پروژه‌های غیردولتی مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت مطلوب سود حاصل از سرمایه‌ گذاری درآمد نفتی که به صندوق توسعه ملی می‌رود باید به سمت بودجه هدایت شود.

وی افزود: باید تلاش کنیم منبع اصلی تامین مالی دولت درآمدهای مالیاتی باشد. این ظرفیت به خوبی مهیا است مخصوصا اگر شکاف مالیاتی را به تدریج کم کنیم و فاصله مالیات وصول شده تا مالیات بالقوه به تدریج کاهش پیدا کند.

۳۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در سال گذشته

منظور در ادامه اظهار داشت در نظام مالیاتی با معافیت گسترده قانونی مواجه هستیم. در سال گذشته ۳۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در اظهارنامه‌ها دریافت کردیم، در حالی که کل درآمدهای مالیاتی در سال گذشته ۳۰۶ هزار میلیارد تومان بود که این میزان امسال به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی تصریح کرد: باید وضعیت معافیت‌های مالیاتی ساماندهی شود. باید حتما سقف و کف مالیاتی داشته باشیم. پیشنهاداتی در این زمینه تهیه شده که باید در قالب اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم به تایید مجلس شورای اسلامی برسد.

رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: نکته‌ دیگر اینکه بین وصول درآمدهای مالیاتی و مالیات بالقوه فاصله می‌اندازد، اجتناب‌های مالیاتی است؛ یعنی مودیان با بهره‌برداری از قانون مالیاتی می‌توانند کمتر از میزانی که باید بپردازند، مالیات بدهند.

منظور با اشاره به فرارهای مالیاتی توضیح داد: یکی دیگر از مشکلات، فرارهای مالیاتی است. در واقع فعال اقتصادی به عنوان مودی شناسایی نمی‌شود یا اگر شناسایی می‌شود کتمان درآمد یا بیش اظهاری هزینه‌ها صورت می‌پذیرد.

وی از دریافت یک میلیون و ۵۰۰ هزار اظهارنامه جدید مالیاتی در سال جاری خبر داد و گفت: امیداریم این موضوع به کاهش فرار مالیاتی کمک کند. از ابتدای سال جاری تاکنون در شناسایی مودیان جدید توفیقات خوبی حاصل شده است و امیدواریم سال آینده اظهارنامه‌های بیشتری دریافت کنیم.

 رسیدگی اصلاحیه قانون پایانه‌های فروشگاهی در مجلس

رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه با اشاره به قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی یادآور شد: پیاده سازی این قانون باید به گونه‌ای باشد که بتواند دوره گذار نرم را در نظام مالیاتی سپری کند. این موضوع نیاز به طراحی دارد. در واقع قانون وجود دارد اما شرایط پیاده کردن آن که اطلاعات خرید و فروش همه واحدها به صورت ریزداده دریافت شود، هنوز وجود ندارد.

منظور ادامه داد: باید مالیات، عملکرد و ارزش افزوده مورد شناسایی قرار گیرد که راه سختی در پیش دارد. در این راستا لایحه‌ای به عنوان اصلاحیه قانون پایانه‌های فروشگاه در مجلس شورای اسلامی در حال رسیدگی و بررسی است.

وی تأکید کرد: پیاده‌سازی قانون از خود قانون پیچیده‌تر است. باید بررسی شود که این قوانین چگونه بدون ایجاد تنش و نارضایتی در مودیان اجرا شود. از سال ۱۳۸۷ که اجرای قانون ارزش افزوده در کشور آغاز شده است تاکنون ۶۰۰ هزار ثبت نام داشتیم، در حالی که بیش از هفت میلیون فعال اقتصادی در کشور وجود دارد.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی با شرکت‌های بورسی از ابتدای آبان‌ماه آغاز شده که با استقبال خوبی هم همراه بوده است.

منظور افزود: در مرحله بعدی فراخوان شرکت‌های دولتی انجام می‌گیرد و قانون مذکور برای این شرکت‌ها از اول دی‌ماه سال جاری به طور کامل به اجرا درمی‌آید.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده ورود به صحن

وی در ادامه با اشاره به لایحه مالیات بر مجموع درآمد و طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: لایحه مالیات بر مجموع درآمد در دولت در حال رسیدگی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه نیز در مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود و آماده ورود به صحن است. البته پیچیدگی اجرا در این دو قانون جدید هم وجود دارد.

لزوم یکپارچه‌سازی نظام مالیات با سیاست‌های مالی

رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه با اشاره به اهمیت یکپارچه‌سازی نظام سیاست گذاری اقتصادی در کشور گفت: مالیات نه تنها ابزار تامین مالی دولت به شمار می‌رود، بلکه یک سیاست اقتصادی است. زمانی که به مالیات به عنوان سیاست نگاه می‌کنیم باید با سیاست‌های مالی کشور یکپارچه باشد. نظام مالیاتی می‌تواند در خدمت حکمرانی ریال باشد.

لزوم استفاده از ظرفیت شهرداری در شناسایی خانه‌های خالی

منظور در ادامه از لزوم بررسی دلیل عدم تحقق مالیات خانه های خالی خبر داد و اظهار داشت: با خود اظهاری نمی‌توان خانه‌های خالی را مورد شناسایی قرار داد. تعریف خانه‌های خالی غلط است. تاکنون ۵۲۰ هزار رکورد خانه خالی توسط وزارت راه و شهرسازی ثبت شد که از این میزان ۲۱۶ اعتراض صورت گرفت که همگی وارد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در شناسایی خانه‌های خالی باید از ظرفیت شهرداری استفاده کنیم. به طور کلی در بحث مالیات مستغلات بحث زیاد است که باید مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، سهم مالیات مشاغل در سبد مالیاتی پنج تا شش و سهم مالیات حقوق و دستمزد ۱۲ درصد است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر