یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتوضعیت رونق و رکود صنایع کشور/افت قابل ملاحظه در صنعت پوشاک

وضعیت رونق و رکود صنایع کشور/افت قابل ملاحظه در صنعت پوشاک

اتاق بازرگانی ایران پس از اعلام شامخ مهر ماه در روزهای گذشته، اکنون تحلیلی دقیق تر از صنایع کشور در ماه گذشته ارائه داده و وضعیت آن‌ها در رونق و رکود را نشان می‌دهد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، اتاق بازرگانی ایران وضعیت رونق و رکود صنایع کشور را منتشر کرد. عدد شامخ کل به دست آمده برای اقتصاد ایران در مهرماه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که شرایط عمومی محیط کسب‌وکار در مهرماه نسبت به ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته است (۵۰.۱۹). البته این عدد نسبت به ماه قبل حدوداً دو واحد کاهش یافته است. به‌ عبارت‌ دیگر از نظر مدیران خرید پس از بهبود اندک در وضعیت عمومی محیط کسب‌وکار در شهریور ماه نسبت به مردادماه، هیچ تغییری در وضعیت عمومی کسب‌وکارها طی مهرماه دیده نمی‌شود.

از نگاهی دیگر، اعداد شامخ کل به دست آمده برای مهرماه و تیرماه، کمترین اعداد شامخ کل اقتصاد از ابتدای سال جاری (به‌جز فروردین) به شمار می‌رود. به‌ طور کلی اعداد شامخ کل به دست آمده از ابتدای سال، بهبود قابل‌توجهی را در محیط کسب‌وکار نشان نمی‌دهند. تداوم این وضعیت می‌تواند اثرات نامطلوب زیادی بر متغیرهای کلان اقتصاد بگذارد.

در میان بخش‌های مختلف اقتصاد، وضعیت صنعت بیشترین اهمیت را در عبور از رکود و ورود به رونق دارد. اما شامخ مهر ماه حکایت از آن دارد که فاصله وضعیت میان بخش‌های مختلف صنایع کشور زیاد است.

در پیمایش مهرماه شامخ، در میان صنایع کشور، صنایع فلزی بیشترین عدد را به خود اختصاص داده است (۶۰.۹). در شامخ شهریورماه نیز بیشترین عدد متعلق به این گروه بود. (۵۹.۴) شامخ مهرماه گروه صنایع فلزی نسبت به ماه گذشته افزایش داشته که به معنی تداوم رشد فعالیت‌های این صنعت طی سه ماه گذشته است.

در بررسی صنایع کشور، پس از صنایع فلزی، شامخ گروه وسایل نقلیه و قطعات وابسته (۵۶.۸) و گروه فرآورده‌های نفت و گاز (۵۶) در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در بررسی شامخ گروه فرآورده‌های نفت و گاز یک افزایش ۹ واحدی نسبت به شهریورماه به چشم می‌خورد که به معنای این است که به دنبال افت اندک فعالیت‌ها در شهریورماه در مهرماه یک افزایش قابل‌توجه در کسب‌وکار این گروه گزارش شده است.

شامخ به دست آمده برای گروه‌های ماشین‌سازی و لوازم‌خانگی (۵۳) و لاستیک و پلاستیک (۵۲.۵) حکایت از بهبود جزئی در مهرماه نسبت به ماه قبل دارد. گروه چوب، کاغذ و مبلمان نیز با عدد (۵۴.۸) نسبت به ماه گذشته (۴۳) افزایش قابل‌ ملاحظه‌ای را تجربه کرده است. شامخ صنایع پوشاک و چرم (۴۱.۶)، مانند ماه گذشته کمترین میزان در میان صنایع مختلف را به خود اختصاص داده است که گویای افت قابل‌ملاحظه در فعالیت اقتصادی این گروه‌ها است. مدیران خرید گروه شیمیایی نیز افت اندک در فعالیت‌های خود را گزارش کرده‌اند. (۴۶.۷) عدد شامخ گروه صنایع غذایی نیز حکایت از عدم‌تغییر وضعیت این گروه نسبت به ماه گذشته دارد (۴۹.۹).

در ادامه بررسی وضعیت رونق و رکود صنایع کشور، بخش خدمات و کشاورزی سهم زیادی در تعیین شامخ کل دارد. عدد شامخ به دست آمده از نظرسنجی مدیران خرید در مهر ماه گویای بهبود ناچیز تولید نسبت به ماه قبل است (۵۱.۲۲). افزایش شدید قیمت مواد اولیه (۷۶.۸۳)، افت قابل‌ ملاحظه در میزان فروش (۴۲.۶۸) و افزایش شدید قیمت محصولات تولیدی (۶۳.۴۱) از مهم‌ترین موضوعاتی است که از سوی فعالان اقتصادی این بخش گزارش شده است. افت سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی و کاهش نقدینگی این واحدها در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه و افت فروش و صادرات از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی فعالان این بخش محسوب می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در مهرماه ۱۴۰۱ بالاترین عدد شامخ به دست آمده در بین صنایع کشور مربوط به گروه صنایع فلزی بوده است. (۶۰.۹). این گروه در شهریورماه نیز در بین صنایع مورد بررسی پیشگام بوده است. مقدار تولید محصولات بهبود قابل‌ ملاحظه‌ای داشته است (۶۶.۷) و میزان سفارشات جدید نیز با ثبت عدد ۵۷.۳ گویای رشد قابل‌ ملاحظه سفارشات ثبت شده در مهرماه نسبت به شهریور ماه است. سرعت انجام و تحویل سفارشات نیز افزایش یافته (۶۳.۵) و موجودی مواد اولیه نیز رشد داشته است. (۵۶.۳). میزان استخدام و به‌کارگیری نیروی کار هم افزایش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد (۵۹.۴).

جهت بررسی دلایل رشد قابل‌ توجه صنایع فلزی در بین صنایع کشور، باید وضعیت این صنعت را در بازارهای داخلی و صادراتی بررسی کرد. در بازارهای خارجی گزارش شاخص‌های تولیدی و خدمات در چین، با یک غافلگیری برای بازارها همراه بود و شاخص مدیران خرید بخش تولید چین در ماه اکتبر با ۰.۹ واحد کاهش از ۵۰.۱ به ۴۹.۲ افت کرد تا دوباره در دامنهٔ رکودی قرار بگیرد. شکسته شدن این سطح مهم موجب افزایش فشار بر قیمت کامودیتی‌ها خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر