یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتآغاز روزشمار اینماد اجباری

آغاز روزشمار اینماد اجباری

طبق دستور بانک مرکزی به شاپرک، از امروز پایانه های اینترنتی کسب و کارهای فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته غیر فعال می‌شوند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، اخیرا نامه‌ای از شرکت شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یار ارسال شده که بر اساس آن، از تاریخ ۲۴ آبان ماه، پایانه های ‌اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته غیرفعال خواهد شد.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: بانک مرکزی باید در چارچوب قوانین و مقررات ارائه درگاه پرداخت مجازی به کسب و کارهای اینترنتی توسط شرکت‌های خدمات پرداخت و پرداخت یارها را صرفا برای دارندگان دارای نماد اعتماد الکترونیکی امکان‌پذیر کرده و در صورت ابطال یا تعلیق اینماد به صورت برخط از ادامه خدمت جلوگیری کند.

همچنین، درگاه‌های پرداخت مجازی که پیش از این بدون داشتن نماد اعتماد الکترونیکی ارائه شده‌اند را طی مدت سه ماه ملزم به دریافت اینماد کرده و پس از پایان این مهلت، از ارائه خدمت به آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

در این زمینه، بررسی‌ها از مسئولان مربوطه درباره این موضوع حکایت از آن دارد که انجام هرگونه فعالیت اقتصادی در بستر اینترنت منوط به داشتن مجوز است و در پی افزایش شکایت‌های مردمی از برخی کسب و کارهای اینترنتی مبنی بر کلاهبرداری‌های صورت گرفته، بدین منظور همانند ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان و اتصال آن‌ها به پرونده مالیاتی، کسب و کارهای اینترنتی ملزم به دریافت اینماد از سال گذشته شده‌اند.

اما اجبار کسب و کارهای اینترنتی به داشتن اینماد با توجه به قطعی و اختلال‌های ایجاد شده در بستر اینترنت و خسارت‌هایی که به این صنف وارد کرده است، باعث اعتراض فعالان این حوزه نسبت به این موضوع شده است که چرا در شرایطی که کسب و کارهای اینترنتی به حمایت نیاز دارند باید به داشتن اینماد مجبور و با قطعی پایانه‌های اینترنتی مواجه شوند.

گفتنی است؛ کارکرد نماد اعتماد الکترونیکی احراز هویت، آدرس و اصالت مجوزهای تخصصی اشخاص برای شروع و ادامه فعالیت در همان رسته شغلی در فضای مجازی است. اما پیرو آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب هیات دولت دوازدهم، شرکت‌های پرداخت‌یار ملزم به دریافت نماد الکترونیکی(اینماد) از مشتریان خود شده‌اند و مقرر شد از مردادماه سال ۱۴۰۰، دریافت اینماد برای کسب‌وکارهایی که پرداخت الکترونیکی دارند، اجباری شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر