جمعه, آذر 11, 1401
8.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتطراحی مسیر دستیابی به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری میان ایران و روسیه

طراحی مسیر دستیابی به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری میان ایران و روسیه

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت فدراسیون روسیه گفت: بازار روسیه برای کشورهای دوست از جمله ایران باز است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، سرگی کاترین امروز در همایش تجاری ایران و روسیه اظهار داشت: مسیر دستیابی به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری میان ایران و روسیه طراحی شده و فعالان اقتصادی دو طرف در انتظار اجرایی شدن توافق‌نامه تجارت آزاد هستند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت فدراسیون روسیه از تلاش برای توسعه روابط بین تجار ایرانی و روسی سخن گفت و افزود: در چارچوب این نشست‌ها امروز بیش از ۱۰۰ نماینده و کارآفرین از استان‌های مختلف روسیه در تهران حاضر هستند و این آمادگی را داریم تا برای توسعه روابط استانی بین دو کشور برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی تبادل اطلاعات بین تجار را موضوع بسیار مهمی دانست و تأکید کرد: تصمیماتی در اتاق روسیه برای افزایش سطح مناسبات با طرف ایرانی طراحی و بیش از ۱۰۰ نفر را در این سفر همراه کردیم تا بگوییم که بیشتر شدن روابط ایران و روسیه تا چه حد برای روسیه مهم است.

کاترین حضور این تعداد تاجر روسی در ایران را یک رکورد برشمرد و یادآور شد: فعالان اقتصادی ایران و روسیه منتظر اجرایی شدن توافق‌نامه تجارت آزاد هستند و چشم انداز ۴۰ میلیارد دلاری را برای خود در ارتباط با ایران در حوزه های‌تک، کشاورزی، گردشگری و غیره طراحی کردیم.

به اعتقاد کاترین، بازار روسیه برای کشورهای دوست از جمله ایران باز است و با خروج برخی کشورهای غربی از روسیه، شرکت‌های ایرانی جایگزین خوبی در بازار روسیه به حساب می‌آیند و حمایت‌های لازم از این شرکت‌ها از سوی دولت روسیه اعمال خواهد شد.

وی به اهمیت روابط رودررو بین تجار ایرانی و روسی اشاره داشت و از همه فعالان اقتصادی ایرانی دعوت کرد تا در نمایشگاه‌های تخصصی حاضر شوند و در راستای رفع مناقشات احتمالی، مکانیزم‌های حکمیت و داوری را پیشنهاد کرد.

رئیس اتاق صنعت و بازرگانی روسیه از لجستیک و تبادلات ارز ملی به عنوان مهم‌ترین موضوعات در حوزه تبادلات تجاری نام برد و اظهار امیدواری کرد که به همت دولت‌ها این دو مسئله برطرف گردد.

وی توسعه کریدور شمال-جنوب را بسیار ضروری خواند و آماده شدن زیرساخت‌ها در این بخش را خواستار شد.

توسعه تجارت میان ایران و روسیه

همچنین الکسی ددوف، سفیر فدراسیون روسیه در ایران به دیدارهای دو جانبه بین رؤسای جمهور دو کشور در طول چند ماه گذشته اشاره داشت و گفت: مسئولان دولت‌های ایران و روسیه با یکدیگر دیدار داشتند و به صورت تلفنی صحبت و راه‌های توسعه مناسبات را طراحی کردند.

ددوف خاطرنشان کرد: تا پایان سال جاری حضور هیأت‌های بلند پایه روسی در حوزه‌های مختلف در ایران می‌تواند زمینه‌ساز روابط دوجانبه و چندجانبه شود و دسترسی به اهداف را ممکن سازد. اعزام هیأت‌ها و تبادلات کالایی که ۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود نیز از همین مسیر ارتقا خواهد یافت.

به باور سفیر روسیه در تهران سطح روابط تجاری بین ایران و روسیه تا همین حد نخواهد ماند و امکان توسعه آن وجود خواهد داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر