یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیگلایه رئیس شورای ملی زیتون از عدم خرید حمایتی زیتون

گلایه رئیس شورای ملی زیتون از عدم خرید حمایتی زیتون

رئیس شورای ملی زیتون گفت: سازمان تعاون روستایی بنا به دستور وزارت جهادکشاورزی مکلف به خرید حمایتی زیتون با قیمت ۲۵ هزار تومان شد ولی تاکنون حتی یک کیلو هم خریداری نشده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، مهدی عباسی ضمن گلایه از عدم خرید حمایتی زیتون اظهار داشت: صنعت زیتون در ایران صنعت نوپایی محسوب می‌شود و سال‌های قبل تولید داخلی کفاف مصرف داخل را نمی‌داد. امسال افزایش ۲۵۰ درصدی تولید زیتون را در کشور شاهد بودیم، اما متاسفانه تصمیمات در این حوزه دیر گرفته شد و هنوز هم این تصمیمات به اجرا درنیامده است.

وی افزود: میزان صادرات زیتون و روغن زیتون چشمگیر نیست. صادرات روغن زیتون را مشروط به خرید دانه‌های روغنی در داخل کشور کرده‌اند. وقتی با مازاد محصولی در کشور مواجهیم نباید شرطی برای صادرات گذاشته شود. این عوامل باعث شده که صادراتی صورت نگیرد.

رئیس شورای ملی زیتون در ادامه به خرید حمایتی زیتون اشاره داشت و یادآور شد: سازمان تعاون روستایی بنا بر دستور وزارت جهادکشاورزی مکلف شد که ۳۰ هزار تن دانه روغنی با قیمت ۲۵ هزار تومان خریداری کند. این تصمیم حدود یک ماه و نیم‌ پیش گرفته شد، ولی هنوز حتی یک کیلو هم خریداری نشده و ضربه مهلکی به تولید و خودکفایی روغن زیتون وارد شده است.

وی گفت: تاخیر در خرید حمایتی زیتون باعث شده زیتونی که در کل دنیا ۸۰ درصد برای روغن‌گیری به کار می‌رود، برای کنسرو برداشت شود که ارزش غذایی در مقایسه با روغن زیتون ندارد. همچنین بازار کنسرو را هم اشباع و به نوعی خراب کند. زیرا وقتی بیشتر از نیاز بازار، زیتون کنسروی عرضه گردد، عرضه و تقاضا به هم می‌خورد.

عباسی خاطرنشان کرد: این عدم خرید حمایتی زیتون مصداق ترک فعل سازمان تعاون روستایی است. این ترک فعل نابودی باغداران و صنایع تبدیلی را به همراه داشته است. صنایع تبدیلی در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام داده‌اند. همچنین در راستای تقویت زیرساخت واحدهای روغن کشی، ۲۸خط تولید روغن کشی نیز به ارزش دلاری حدود ۱۰ میلیون اضافه کرده‌اند زیرا بر اساس پیش بینی‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار بود ۵۵ درصد زیتون کشور برای استحصال روغن باشد ولی این عدم خرید به موقع و تعیین قیمت نامناسب باعث شد این زیتون‌ها برای کنسرو برداشت شوند و این واحدها در آستانه ورشکستی قرار بگیرند.

رئیس شورای ملی زیتون در پایان اظهار داشت: وزیر دستور خرید حمایتی زیتون را داد. مجلس نیز پیگیر آن بود و معاونت امور باغبانی وزارت جهاد آن را پیگیری و دستورالعملش را تدوین کرد. شورای ملی زیتون نیز پیگیر این خرید بود ولی مشخص نیست که چرا معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی وزارت جهادکشاورزی و تعاون روستایی آن را به تعویق انداخته‌است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر