جمعه, آذر 4, 1401
10.9 C
Rasht
خانهبازارگردیدلار و ارزهای بین المللیراهکار ویژه بانک مرکزی برای رفع نگرانی مردم درباره نوسانات نرخ ارز

راهکار ویژه بانک مرکزی برای رفع نگرانی مردم درباره نوسانات نرخ ارز

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: افرادی که درخصوص نوسانات نرخ ارز نگرانی دارند، باید بدانند که در روزهای آینده ابزار جدیدی را در این حوزه معرفی می‌کنیم.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی صالح‌ آبادی در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که به منظور بررسی برنامه دولت سیزدهم در مدیریت بازار ارز و اتخاذ راهکارهای مناسب با توجه به شرایط اخیر بازار تشکیل شده بود، گفت: نشست بسیار خوبی با حضور اعضا و رئیس کمیسیون اقتصادی برگزار گردید و در آن در خصوص نوسانات بازار ارز و دلایل آن توضیحاتی ارائه شد و نمایندگان نیز راهکارهایی را مطرح کردند.

وی در خصوص رفع نگرانی مردم با توجه به نوسانات نرخ ارز، اظهار داشت: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند باید بدانند که از روزهای آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم تا بتوانند اوراقی را که منتشر می‌شود خریداری کنند و دیگر نگرانی از این جهت نداشته باشند. خریداران در سررسیدهای مشخصی قادر خواهند بود اوراق را به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید طی یکی دو روز آینده منتشر می‌شود و می‌تواند نگرانی افراد را رفع کند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی خوشبختانه در سال جاری به دلیل اینکه ارز ترجیحی حذف شده و دیگر این نوع ارز را نداریم حجم عرضه‌های بانک مرکزی در بازار بیشتر شده و از سوی دیگر تقاضای ارز کاهش یافته است. در گذشته کالاها با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد و بعضا به کشورهای دیگر قاچاق می‌شدند. کاهش تقاضا برای ارز و افزایش عرضه بانک مرکزی باعث شده تا بانک مرکزی در حال حاضر روزانه بعضا بیش از یک میلیارد دلار ارز در بازار عرضه کند.

وی تصریح کرد: این میزان عرضه شامل عرضه‌های بانک مرکزی، صادرکنندگان نفتی و غیرنفتی می‌شود. در حالی که معمولا یک سوم یا یک چهارم از میزان ارز عرضه شده در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد که حاکی از بهبود عرضه ارز در بازار است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بازار متشکل ارزی باعث شده تا صادرکنندگان غیرنفتی که به صورت اسکناس ارز خود را عرضه می‌کنند بتوانند به سهولت ارز خود را عرضه کنند و تعادلی را در آن بازار شاهد باشیم.

صالح آبادی خاطرنشان کرد: امیدوارم باتوجه به حضور و مدیریت بانک مرکزی در بازارهای مختلف از جمله اسکناس و حواله و همچنین کمک‌های انجام شده از سوی صادرکنندگان، آرامش بیشتری در بازار به وجود آید.

رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه پیش از این از سوی بانک مرکزی در کمیسیون‌های مجلس قول داده شده بود تسهیلاتی برای تعهدات ارزی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ارائه شود، اظهار داشت: آیین نامه‌ای در این زمینه تهیه شده و در دستورکار هیئت دولت قرار دارد. با تصویب این آیین نامه می‌توانیم کمک‌های بیشتری نسبت به قبل ارائه دهیم.

اما انچه که درحال حاضر انجام می‌کنیم و درآینده نیز بهبود می‌یابد این است که صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به روش‌های متفاوت به چرخه تجاری کشور بازگردانند؛ می‌توانند بخشی از ارز خود را در سامانه نیما و بخشی دیگر را در بازار متشکل ارزی و حتی بخشی از ارز را به واردات در مقابل صادرات اختصاص دهند یا صرف تسویه بدهی ارزی خود کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر