شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیدستفروشی می‌تواند زمینه ساز کسب و کارهای بزرگ باشد

دستفروشی می‌تواند زمینه ساز کسب و کارهای بزرگ باشد

رییس مرکز بهبود فضای کسب و کار گفت: به زودی دستفروشی به عنوان شغل به رسمیت شناخته خواهد شد و دستفروشان امکان دریافت مجوز، کارتخوان و تسهیلات بانکی را خواهند داشت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، امیر سیاح اظهار داشت: در شرایط فعلی عده‌ای از مردم و مسئولان تصور می‌کنند که دستفروشی غیرقانونی است. در برخی از موارد شهرداری‌ها برخورد می‌کنند. نگاه پلیس نیز سو استفاده از دستفروشی برای مواردی نظیر قاچاق است. کسب و کارها دستفروشی را رغیب خود می‌بینند. اقتصاددانان نیز می‌گویند دستفروشی یک فرصت است اما ریسک و هزینه مبادله بالایی دارد.

وی ادامه داد: یک سوال کلیدی وجود دارد، اینکه در شرایطی که نرخ اشتغال پایین است و دولت الزامی برای تامین اشتغال پایدار ندارد، دستفروش بهتر است یا بی‌کار؟ کسب و کارهای خرد نیاز به مشتری دارند. ضمن اینکه این کسب و کارها امکان رشد ندارند. دستفروشی می‌تواند زمینه کسب و کارهای بزرگ را ایجاد کند.

سیاح افزود: برخی از کارآفرینان در کشور ما توانستند فاصله بین دستفروشی و خرده فروشی تا کسب و کارهای بزرگ را طی کنند. این احتمال وجود دارد در آینده نسبت به پرداختن و به رسمیت شناختن دستفروشی اعتراض شکل بگیرد اما بر اساس قانون اساسی مانعی در این مسیر وجود ندارد. نگاه عمومی باید تغییر پیدا کند. کسب و کارهای خرد و دستفروشی فرصت شغلی و درآمد سال خواهد داشت.

وی یادآور شد: راه حل پیشنهادی وزارت اقتصاد این است که هر کد ملی بتواند در درگاه ملی مجوزها وارد شده و مجوز آنی بگیرد. دومین مورد این است که شهرداری‌ها مکان‌هایی را در نظر بگیرند و آن را اجاره بدهند. هر قطعه باید خط قرمز داشته باشد برای نظارت مردمی. همچنین کالاها باید ایرانی باشد. براساس قانون در درگاه ملی مجوزها برای هر کس یک کیوآرکد در نظر گرفته می‌شود که در آن اطلاعات فرد و رضایت مشتری در آن نمایش داده خواهد شد.

رییس مرکز تسهیل مجوزهای کسب و کار اضافه کرد: ماموران شهرداری نیز نگهبان و مسئول شفافیت خواهند بود. نظارت به صورت مردمی خواهد بود. یک بستر مانند نرم افزار تهران من در نظر گرفته خواهد شد تا موارد تخلف توسط مردم اعلام گردد. با توجه به این موارد دستفروشان دیگر خود امکان دریافت مجوز و کارتخوان خواهند داشت. همچنین می‌توانند تسهیلات بانکی بگیرند.

دستفروشی را به زودی شغل رسمی خواهیم کرد. طبیعتاً پیش از آن لازم است هماهنگی‌های لازم با شهرداری تهران انجام پذیرد و زیرساخت‌های مورد نیاز در نظر گرفته شود. امیدوار هستیم در آینده دستفروشان نیز اتحادیه خود را تشکیل دهند.

60 درصد سد معبرها توسط اصناف است

بیگی مدیرعامل شرکت ساماندهی که به عنوان نماینده شهرداری در این جلسه حضور داشت، گفت: در خصوص موضوع دستفروشی در تمامی کشورها تجربیاتی وجود دارد. در ابتدا باید نگاه به این افراد به عنوان کاسب تغییر کند. بعضا این افراد را مزاحم می‌بینند اما در دوره جدید شهرداری این نگاه وجود ندارد. تکلیف ما این است که از دستفروشان در راستای رشد اقتصادی کمک بگیریم.

وی افزود: محدودیت شهرداری در این حوزه تنها انسداد معابر است و راهکار ما نیز ایجاد بازارهای محلی است که در سطح تهران فعال هستند. در 50 نقطه نیز محل کارسازی شده است. در ماده 16 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی موظف شدند تا محل‌هایی را مشخص کنند که کمک‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

بیگی اظهار داشت: عمده مشکل ما تجهیز کردن این بازارها است. در مواردی شهرداری توانسته است اما در برخی موارد دیگر نیاز به کمک اقتصادی وجود دارد. علیرغم تصورها اکثر دستفروشان کالای ایرانی به فروش می‌رسانند. در این بخش تنوع افراد را داریم. دستفروشان افراد باهوشی هستند. برای آن‌ها مهم‌ترین چیز تعداد مشتریانی هستند که مراجعه می‌کنند و اگر مواردی که در نظر می‌گیریم این امکان را نداشته باشد، دستفروشان نسبت به آن اقبال پیدا نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: 60 درصد سد معبرها توسط اصناف انجام می‌گیرد. با توجه به شرایط، دستفروشان واقعی مزاحمت زیادی برای شهر ندارند. دغدغه ما این است که این کار باید به صورت همزمان در تمام کشور انجام شود در غیر این صورت ممکن است شاهد رشد دستفروشی در یک شهر باشیم که مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. همچنین باید سابقه سکونت افراد در یک شهر مورد توجه قرار بگیرد.

کاهش سد معبر از 30 هزار مورد به حدود 6 هزار مورد طی دو سال اخیر

فتاحی مدیرعامل شرکت شهربان با اشاره به اینکه شهرداری تهران در برخورد با دستفروشی دچار دوگانگی است، گفت: شهرداری در به وجود آمدن دستفروشی نقشی ندارد. وقتی شرایط کارآفرینی به درستی صورت نگیرد در نهایت دستفروشی شکل می‌‌گیرد. نگاه شهردار تهران برخورد نیست و به دنبال ساماندهی هستند.

وی تصریح کرد: یک بعد دستفروشی این است که وقتی نظام اقتصادی دچار مشکل شود میزان دستفروشی افزایش می‌یابد. نحوه مدیریت دستفروشان تحت نظر شورای اسلامی شهر تهران انجام می‌شود. در سال 1398 حدود 30 هزار سد معبر کننده داشتیم، امروز حدود پنج هزار و 800 سد معبر کننده داریم که این موضوع ناشی از تدابیر شهرداری است.

فتاحی ادامه داد: نگاه ما کمک کردن به دستفروشان است و باید کمک کنیم تا شرایط اقتصاد آن‌ها بهبود یابد و معیشت آنها دچار مشکل نشود. شهرداری تهران با دستفروش مشکلی ندارد، شهرداری در مواردی که مربوط به سد معبر است موظف به برخورد است. نزدیک به 100 سال است که دستفروشی در کشور وجود دارد و جایگاه قابل احترامی دارند. طبیعی است که شهرداری تهران باید با یک رفتار مدبرانه با این موارد برخورد کند. در گذشته حاشیه‌های زیادی در این حوزه داشتیم اما در چند سال اخیر موارد این چنینی کاهش قابل توجهی داشته است.

وی اظهار داشت: قوانین حوزه دستفروشان توسط شهرداری تهران نوشته شد. دستفروشی به صورت غیر رسمی انجام می‌گیرد. شهرداری تهران در این مدت نیز سخت‌گیری در حوزه دستفروشی انجام نداده است. تلاش کردیم تا اتباع خارجی غیرمجاز که در تهران دستفروشی می‌کنند را در اختیار مراکز مربوط قرار دهیم. در کنار این، حدود 10 هزار نفر از دستفروشان ساماندهی شدند و در محل‌هایی که توسط شهرداری تعیین شده است، مستقر شده‌اند.

مدیرعامل شرکت شهربان افزود: منابع شهرداری تهران برای تخصیص زمین محدود است. در این زمینه و با توجه به قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار از وزارت راه درخواست کردیم تا زمین لازم را تخصیص دهد. طرحی که در این حوزه دنبال می‌کنیم حتما باید منجر به افزایش رضایت عمومی شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر