یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارترشد ۱۵ درصدی تولیدات واردات محور در کشور

رشد ۱۵ درصدی تولیدات واردات محور در کشور

رشد شرکت‌هایی که نهاده‌های تولید آن‌ها وابستگی شدیدی به واردات داشته در مهرماه امسال روند صعودی و مثبت داشته و به بالای ۱۵ درصد رسید.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، تولیدات واردات محور در کشور ۱۵ درصد رشد داشت. پس از اعمال دور جدید تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری ترامپ، تحریم ها بر شرکت های واردات محور تاثیر منفی گذاشت که یکی از مهم ترین دلایل، کاهش تولیدات صنعتی از سال 97 تا 98 بوده است.

طبق گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، روند کاهش تولیدات صنعتی از سال 97 تا فصل سوم سال 98 ادامه داشت و از فصل چهارم 1398 رشد تولید بخش صنعت مثبت شد و در سال 1400 نیز ادامه یافت.

درجه وابستگی به واردات در بین صنایع و حتی شرکت‌های مختلف، متفاوت است. بدیهی است مشکلی مانند تحریم که واردات را مختل می‌کند بر روی صنایع وابسته‌تر اثر بیشتری می‌گذارد.

برای اینکه اثر واردات بر رشد تولید صنایع مشخص شود شرکت‌ها بر اساس درجه وابستگی به واردات (نسبت نهاده‌های وارداتی) به دو گروه واردات محور شدید و واردات محوری کم تقسیم شده‌اند و رشد تولید در این دو گروه در دوره‌های مختلف با هم مقایسه شده است.

در آبان ماه تا اسفندماه 1400 در حالی رشد شرکت‌های با درجه واردات محوری بالا در بازه مثبت 2.6 تا 4 درصد بوده، رشد سایر شرکت‌ها در بازه منفی 1.8 تا منفی 3.8 درصد بوده و روند نزولی داشته است.

در اردیبهشت و خرداد 1401 در حالیکه رشد شرکت‌های کمتر وابسته به واردات منفی بوده، رشد تولید شرکت‌های واردات محور به طور متوسط بالای 6 درصد بوده است.

با توجه به وضع محدودیت واردات کالاهای نهایی که جایگزین داخلی دارند، تولید در شرکت‌های واردات محوری که عمدتا با محصولات وارداتی در رقابت بودند و حالا رقیبی ندارند به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

در تابستان 1401 نیز این الگو تکرار شد و در حالیکه گروه شرکت‌های کمتر وابسته به واردات در این ماه رشد منفی و نزدیک به صفر را تجربه کردند، رشد شرکت های واردات محور به بالای 10 درصد رسید. در مهرماه نیز اختلاف رشد این دو گروه بیشتر شد و در حالی که رشد شرکت‌های واردات محور روند صعودی و مثبت داشته و به بالای 15 درصد رسیده است، رشد شرکت های دیگر منفی و نزولی بوده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر