شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتروابط تجاری ایران و روسیه در بالاترین سطح خود قرار دارد

روابط تجاری ایران و روسیه در بالاترین سطح خود قرار دارد

سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور دوست ایران و روسیه را در بالاترین سطح خود دانست و گفت: این روابط همکاری اقتصادی به شدت مورد حمایت مسؤولین دولتی است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، در پی افزایش روابط تجاری ایران و روسیه و سفر هیات بزرگ تجاری فدراسیون روسیه به ایران، تعدادی از تجار و بازرگانان روسیه که در زمینه صنایع غذایی، خشکبار، پتروشیمی، چوب، غلات، شیلات، حمل و نقل و لجستیک، نفت، گاز و انرژی فعالیت می‌کنند وارد گیلان شدند. این هیئت روسی در جلسه مشترک با اعضای اتاق بازرگانی و تعدادی از بازرگانان و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان گیلان ضمن تشریح فعالیت خود و شنیدن توانمندی‌های اقتصادی و تولیدی گیلان برای گسترش همکاری‌ها با انعقاد تفاهم نامه، اعلام آمادگی کردند.

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در جمع تجار و بازرگانان فدراسیون روسیه که از استان‌های مسکو، تومسک، استاوروپول، چیلیابینسک و بوشکورتوستان و غیره حضور داشتند به ظرفیت‌های کم نظیر اقتصادی و تجارت ایجاد شده برای توسعه همکاری‌های میان ایران و روسیه اشاره داشت و اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و تلاش برای برطرف کردن مشکلات از راهکارهای تقویت مبادلات تجاری به شمار می‌رود.

هادی تیزهوش تابان با اشاره به موقعیت ایران و روسیه ومشکلات ناشی از تحریم‌های غربی و تحولات منطقه، گفت: در حال حاضر سطح روابط تجاری ایران و روسیه به چهار میلیارد دلار در سال رسیده است. در این بین بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی مانند شورای همکاری ICBC که با همکاری اتاق ایران، اتاق قزاقستان و اتاق روسیه تشکیل شده و هدفش تقویت روابط تجاری است، مؤثر خواهد بود.

رییس اتاق بازرگانی گیلان به وجود توانمندی‌های متعدد صنعتی و تولیدی گیلان در حوزه‌های دارویی، لوازم خانگی کوچک و غیره و توانمندی‌های کشاورزی استان در حوزه‌های صیفی‌جات، سبزیجات، مرکبات، کیوی پرداخت و اضافه کرد: امیدوارم با توجه به شرایط تحریم ۲ کشور و به دلیل همسایگی، بیشترین منافع اقتصادی را برای ایران و روسیه به همراه داشته باشیم و بتوانیم تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند

رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه نیز در این نشست، گیلان و تومسک  را مکمل تجارت یکدیگر دانست و اظهار داشت: تمام همکاران ما آمادگی دارند وارد گفت‌وگو شوند و برای ارتباط با ایران علاقه زیادی داریم چون ایران نقش کلیدی در تجارت با روسیه دارد.

ماکسیم کاستاروف با تاکید بر اینکه در نشست (بی‌تو بی‌) تهران شرکت‌های روسی توانستند ارتباط خوبی در عرصه صادرات و واردات با یکدیگر برقرار کنند، تصریح کرد: قطعا این هیات با سفر بلندپایه‌ای که به ایران داشته و از استان‌های مورد هدف خود در ایران بازدید کرده و حضور تعدادی از تجار در استان گیلان، آینده تجارت ما را با برنامه‌های روشن‌تری و تجارت موفق‌تری روبرو خواهد ساخت.

رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه خاطرنشان کرد: از بخش‌های مهم گیلان بازدید می‌کنیم و با توانمندی‌های آن آشنا خواهیم شد. توانمندی‌های مهم استان تومسک که در قسمت سیبری و جایگاه منحصر به فرد و ویژه‌ای قرار دارد و در زمینه لجستیک توانمندی‌های بالایی دارد و تقریبا در مرکزیت روسیه است و برای خاورمیانه، خاور دور و اروپا از اهمیت لازم برخوردار است را به شما معرفی خواهیم کرد.

به گفته کاستاروف، در سایه توانمندی‌های لجستیکی این استان، موفقیت‌های خوبی حاصل شده و توانمندی‌هایی که در حوزه جنگل و چوب و حوزه نفت و گاز وجود دارد و با اهمیتی که در مراکز علمی و دانشگاهی تومسک روسیه است می‌توان برای توسعه همکاری‌های علمی ایران و روسیه استفاده کرد.

استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی گیلان با استان‌های روسیه است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان نیز در این نشست گفت: استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی با استان‌های روسیه است. ایران و روسیه همیشه تعاملات ارزنده‌ای برای همکاری با یکدیگر داشته‌اند و با پیوستن به اوراسیا، این چشم‌انداز در ۲ طرف پدیدار گشته و حجم تجارت هم دست خوش تغییرات اساسی خواهد بود.

سبد محمد اسحاقی در ادامه یادآور شد: روابط گیلان با روسیه دیرینه و دارای قدمت ۴۰۰ساله است که سرای گیلانیان در آستراخان مهم‌ترین سند این همکاری قدیمی محسوب می‌شود. گیلان با بهره مندی از سه بندر انزلی، کاسپین و آستارا و همچنین منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی و سایر زیرساخت‌های تجارت و حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی همواره نقش اساسی در روابط تجاری ایران و روسیه داشته است.

وی به آمادگی برای تقویت ترانزیت کالا و ایجاد تمهیدات لازم برای توسعه این همکاری‌ها اشاره کرد و افزود: در بخش تولیدات صنعتی طی دهه‌های گذشته در صنایع دارویی بهداشتی، غذایی، آشامیدنی و الکترونیک در استان، پتانسیل‌های مهمی در زمینه صنعت وجود دارد و از سویی در بخش کشاورزی و محصولات کشاورزی استراتژیک این استان دارای مزیت ویژه خصوصا برای صادرات به روسیه است.

معاون اقتصادی استاندارگیلان، رتبه اول کشور در چای، صنوبر، فندوق، ابریشم، ماهی کیلکا و غیره و رتبه دوم کشور در آبزی پروری، برنج، جوجه یک روزه، زیتون، عسل و مرکبات را نشان دهنده ظرفیت این استان دانست.

سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت نیز با ابراز خرسندی از توسعه روابط تجاری ایران و روسیه، اظهار داشت: همواره نگاه سرکنسولگری با پذیرش هیات‌های تجاری و فراهم کردن تسهیل روادید بر این است که تجار و بازرگانان و گردشگران ایرانی در کمترین زمان ممکن از امکانات و خدمات کنسولگری استفاده کنند و همواره با توسعه مراودات تجاری و گسترش تجارت بتوانند در جهت منافع اقتصادی یکدیگر گام بر دارند.

آندری وادف، روابط اقتصادی و سیاسی ۲ کشور دوست ایران و روسیه را در بالاترین سطح خود عنوان کرد و گفت: این روابط همکاری اقتصادی به شدت مورد حمایت مسؤولین دولتی است. مزیت‌های فراوانی بین استان گیلان و استان‌های شمالی ایران وجود دارد و استان‌های شمالی ایران که با سرکنسولگری روسیه فعالیت دارند با توسعه همکاری خود با استان‌های فدراسیون روسیه قطعا می‌توانند آینده روابط تجاری ایران و روسیه را با چشم‌انداز روشنی دنبال کنند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر