شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسبه زودی شاهد عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس خواهیم بود

به زودی شاهد عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس خواهیم بود

طبق اعلام مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، بعد از عرضه خودروی پژو 207 بقیه خودروهای پرتیراژ مانند 206، سمند و پارس هم در بورس کالا عرضه خواهند شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، امیرمهدی صبائی در نشست خبری سازمان بورس خبر از عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا داد و در خصوص ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مقابله با کسانی که در شبکه‌های مجازی اقدام به سیگنال‌فروشی برای بازار سرمایه می‌کنند،‌ اظهار داشت: دیده‌بان بازار از سال 98 به این سو تشکیل شده و در 4 حوزه در زمینه تخلف ناشران، نهادهای مالی، بازار و فضای مجازی گزارش‌گیری می‌کند. ناهنجاری‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و اخیراً سامانه‌ای برای رصد خودکار فضای مجازی ایجاد شده که هر تخلفی روی دهد، ابتدا تذکر داده و اگر ادامه یابد، فرد را برای ادای توضیحات احضار می‌کنند و اگر تخلف محرز شد، از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت بازارگردان‌ها گفت: هر گونه خرید و فروش سهام توسط بازارگردان به معنای تخلف نیست، بلکه خط مشی بازارگردان‌ها بررسی خواهد شد. اگر در روزهای خاص به سمت فروش بروند، رصد می‌شوند.

به گفته وی؛ شاخص بورس بعد از بسته 10 بندی سازمان رو به رشد نهاد و از 1.3 میلیون واحد به 1.4 میلیون واحد رسیده است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در مورد توقف قرارداد آتی سکه گفت: به خاطر شرایط زمانی تصمیم بر این گرفته شد که فعلا قراردادهای آتی سکه متوقف گردد. اما بازار آتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق طلا راه‌اندازی شده که ابزاری شبیه بازار آتی سکه است که دارایی پایه این اوراق همان سکه است و به نوسان قیمت سکه اهرم شده است و حتی امکان تحویل فیزیکی سکه هم با این اوراق وجود خواهد داشت. فعلا بازار آتی سکه فعال نیست.

وی در مورد تغییر زمان معاملات بازار در فرابورس یادآور شد: این مسئله جزو اختیارات هیات مدیره بورس‌ها است و تغییر زمان معاملات فرابورس یک زمانی از ساعت 12:30 به 13 رسید و هدف آن‌ها این بود که آرامش روانی در ساعات پایانی معاملات بازار ایجاد شود.

صبائی در مورد دامنه نوسان خاطرنشان کرد: اولویت کنونی حفظ تعادل و آرامش بازار است. در کشورهای پیشرفته ممکن است دامنه نوسان و حجم مبنا وجود نداشته باشد، اما در کشور ما به خاطر تعادل بازار تصمیم به در نظر گرفتن دامنه نوسان و حجم مبنا شدند، اما اخیرا تصمیم بر این شده است دامنه نوسان در مورد برخی از نمادها به تدریج افزایش پیدا کند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در خصوص افزایش عرضه خودرو در بورس کالا تصریح کرد: صنایع خودرو از صنایع پرگردش و پربیننده به حساب می‌آید و تأثیر زیادی بر بازار دارد. مهم‌ترین مشکل این صنعت قیمت‌گذاری دستوری است.

صبائی این را هم گفت که خودروسازان 120 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند و دو خودروساز بزرگ هر کدام بین 60 تا 70 هزار میلیارد تومان زیان دارند که عمده آن به خاطر قیمت‌گذاری دستوری است.

به گفته وی عرضه خودرو در بورس کالا به تدریج از خودروهای کم تیراژ شروع شده و به سمت خودروهای پرتیراژ می‌رود. در حال حاضر پژو207 که از خودروهای پرتیراژ محسوب می‌شود بعد از خودروهای فیدلتی و دیگنتی در بورس کالا ارائه گردید. اما باید سامانه معاملات بورس و سامانه کارگزاران هم برای عرضه خودروها تغییر پیدا کنند و برای عرضه خودروهای پرتیراژ پژو206، پارس و سمند آماده شوند. هدف نهایی این است که بعد از عرضه پژو207 به سمت خودروهای پرتیراژ برویم و صنعت خودروسازی از قیمت‌گذاری دستوری رهایی یابد.

صبائی در این نشست در مورد صندوق‌های دارا یکم و پالایش یکم اظهار داشت: این دو صندوق در سال 99 با مصوبه هیات دولت تشکیل شده، چالش اصلی آن فاصله ارزش ذاتی و خالص دارایی‌های هر سهم با قیمت معاملاتی آن‌ها بود. در حال حاضر این ارزش بین 65 تا 67 درصد ارزش خالص دارایی است و بعد از اینکه اساسنامه این دو صندوق برای اصلاح به هیات وزیران رفت، این صندوق‌ها فعالیت بازارگردانی پیدا کردند. در صندوق پالایشی جلوتر از صندوق دارا یکم هستیم و طی دو روز گذشته ارزش خالص این صندوق‌ها از 67 درصد به 74 درصد ارتقا یافته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف غایی این است که ارزش صندوق‌های پالایش یکم و دارا یکم به عدد صد درصد برسد. معاملات بازارگردان دارایکم هنوز آغاز نشده است، اما برای پالایش یکم شروع شده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر