شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسچگونگی فروش سهام عدالت

چگونگی فروش سهام عدالت

مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: تعیین زمان فروش سهام عدالت مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند به تصمیم نهایی شورای عالی بورس بستگی دارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، پیمان حدادی در نشست خبری با ارائه توضیحاتی در مورد فعالیت صندوق تثبیت بازار سرمایه و شرایط فروش سهام عدالت و سایر موضوعات مرتبط با بازار سرمایه، اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی این صندوق حفظ ثبات در بازار سرمایه است. به همین دلیل صندوق تثبیت هر روز خرید و فروش سهم انجام نمی‌دهد.

وی افزود: هیات امنای صندوق تثبیت از وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان بورس و رئیس صندوق توسعه ملی تشکیل شده‌اند. این‌که صندوق تثبیت چه سهم‌هایی را خرید و فروش کند براساس آیین‌نامه‌ای است که توسط هیات امنا به تصویب رسیده است.

مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه اضافه کرد: بنابراین زمانی که در برخی از شاخص‌های بازار تغییراتی به وجود می‌آید یا در بازارهای جهانی یا بازار ارز نوساناتی دیده می‌شود، صندوق تثبیت به بازار ورود می‌کند. در حال حاضر این صندوق در ۵۱۰ نماد سهم دارد که این سهام صرفا از نمادهای بزرگ تشکیل نشده‌اند اما نقدشوندگی سهام، سایز سهام و نوع فعالیت بازارگردان از اهمیت زیادی برخوردار است.

حدادی در مورد سرمایه‌ گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه گفت: این صندوق به صورت غیرمستقیم اقدام به خرید سهم می‌کند و خرید این صندوق هم از طریق صندوق تثبیت انجام می‌پذیرد. این اقدام توسط خود سازمان بورس هم صورت می‌گیرد. وی از انتشار گزارش‌هایی در مورد فعالیت صندوق تثبیت بازار سرمایه در ماه‌های آینده خبر داد.

مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در مورد میزان دارایی این صندوق اظهار داشت: میزان دارایی صندوق تثبیت در اواخر سال قبل ۶۰۰۰ میلیارد تومان و در حال حاضر ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

راه‌اندازی بورس بین‌الملل پیشنهاد دبیر قبلی مناطق آزاد بود

حدادی در ادامه درباره راه اندازی بورس بین‌الملل یادآور شد: راه اندازی این بورس حدود دو ماه قبل در شورای عالی بورس مطرح گردید و مورد تصویب قرار گرفت. از شرایط راه اندازی بورس بین‌الملل این است که حداقل ۶۰ درصد سهام از سهامداران خارجی متشکل شود و معاملات ارزی باشد.

وی ادامه داد: تاکنون به غیر از یک بانک داخلی هیچ نهاد دیگری درخواست سرمایه‌ گذاری در این راستا را ارائه نکرده است. اما سازمان بورس از هر نهاد داخلی و بین‌المللی که مایل به سرمایه‌ گذاری در این بخش است دعوت می‌کند و در کمترین زمان اقدامات اجرایی انجام می‌گیرد.

مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه ادامه داد: راه اندازی بورس بین‌الملل به درخواست دبیر سابق مناطق آزاد بود. نهادهای خارجی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دبیر سابق اعلام آمادگی کردند اما آینده این بازار هنوز مشخص نیست.

آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای سهام‌ عدالت

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در مورد آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای سرمایه‌ گذاری استانی تصریح کرد: در خردادماه شورای عالی بورس، سازمان بورس را مکلف کرد تمهیداتی برای برگزاری مجامع شرکت‌های مذکور در نظر بگیرد. سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی هم مقدمات برگزاری مجامع را انجام دادند و اکنون آمادگی برگزاری هستند.

حدادی ادامه داد: اما نهادی که باید در نهایت مجوز برگزاری یا بازگشایی نمادهای سهام عدالت را صادر کند شورای عالی بورس است که تاکنون این اقدام را انجام نداده است. امیدواریم این موضوع تا ماه آینده به جمع بندی برسد.

به گفته وی، این‌که مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده بودند بتوانند اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند هم به تصمیم شورای عالی بورس بستگی دارد.

مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در مورد سود سال ۱۴۰۰ سهام عدالت نیز گفت: میزان سود سال ۱۴۰۰ سهام عدالت دو برابر سال ۱۳۹۹ خواهد بود و اولین مرحله آن در پایان آذرماه واریز می‌شود.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر