یکشنبه, آذر 6, 1401
12.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتتورم تولید بخش خودرو در فصل تابستان معادل 2 درصد

تورم تولید بخش خودرو در فصل تابستان معادل 2 درصد

سخنگوی وزارت صمت گفت: طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید در بخش خودرو در تابستان 2 درصد بوده است.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری فارس، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران تورم تولید در بخش خودرو در تابستان ۲ درصد اعلام شد و این به معنای آن است که هزینه ملزومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار تنها ۲ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مقدار افزایش قیمت در ساخت خودرو در فصل تابستان از مقدار افزایش قیمت سبد مصرف کننده در یک ماه نیز کمتر است و این یعنی که مدیریت زنجیره تامین صنعت خودرو که شامل حدود ۳۰۰۰ قطعه می‌شود در مسیر درستی قرار دارد.

سخنگوی وزارت صمت تورم نقطه‌ به نقطه تولید در بخش تولید خودرو را در تابستان ، ۲۷.۲ درصد عنوان کرد و افزود: این به معنای آن است که افزایش قیمت تولید خودرو در تابستان امسال نسبت به سال ۱۴۰۰ ، ۲۷.۲ درصد بود که اگر با تورم نقطه‌ای‌ مصرف کننده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مهر سال قبل (۴۸.۶درصد) مقایسه گردد کنترل تورم تولید در بخش خودرو ثابت می شود.

مشاور وزیر صمت اضافه کرد: همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو شاهد رشد تولید در این بخش هستیم. به طوری که آمار تولید ۷ ماهه ایران خودرو و سایپا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت صمت در ادامه اظهار داشت: تورم تولید در بخش لوازم خانگی در فصل تابستان نیز ۲.۶ درصد و نقطه ای‌ ۲۹.۹ درصد بود که در مقایسه با تورم مصرف کننده بسیار کمتر است.

وی از صنایع خودروسازی و لوازم خانگی به عنوان ۲ رشته صنعت با زنجیره تامین پیچیده و بزرگ یاد کرد که مواد اولیه خود را از صنایع بزرگی چون فولادسازی، پتروشیمی ها و الکترونیک تامین می‌کنند. کنترل تورم در این حوزه‌ها می‌تواند با یک وقفه زمانی رشد قیمت در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را برای مصرف کنندگان این محصولات کنترل کند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران‌ تورم تولید فصلی در صنعت منفی ۲.۳درصد و تورم نقطه ای ۳۰.۱ درصد گزارش شده است‌. در بخش معدن نیز تورم تولید نقطه‌ای ۱۳.۴ درصد و فصلی منفی ۲ درصد اعلام گردیده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر